28 Temmuz 2018, Cumartesi 13:03:23

Savaş uçaklarımız ve SİHA'lar yerli mühimmat kullanacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Lazer Güdümlü Minyatür İHA Mühimmatı Bozok ve JSF/F-35 Uyumlu Stand-Off Mühimmatı SOM-J'nin son testlerine ilişkin sosyal medya hesabından bilgi verdi.
  • Isme degil yapilan ise odaklan. Tamam soz bir yenisine Eylül yada Deniz ismini verecegiz.
  • her ne kadar Atatürkçü olsam da bu hükümeti eleştirsem de oy vermesem de bu tür yaptırımlar Atamın partisi olan chpnin içindeki gizli hainler tarafından yapılmamış bu hükümet zamanında yapılmıştır. (atak-milgem-anka-altay) saygı duyacaksınız. dürüstüm diyen m.ince kemal bey beni cumhurbaşkanlığına aday göstermiştir ben karşısına geçmem deyip sonra koltuk lafları etmeye başladı :D hdpli vekili ziyaret eden adam seçildiğimde onu devlet yönetimine davet edecem diyen şahıs utanmadan ATAMIN ADINI ağzına alıyor ATATÜRKÇÜYÜM diyor karaktere bak yav:D chp yi kirleten bunlar işte atamın kemikleri sızlıyor . saray yapılmışsa devlete yapılmış mezara götürülemez. uçak alınmışsa devlete alınmış mezara götürülmez o gider yerine gelen devletın malından yararlanır. Suriyelilere yardım konusunu eleştirin fabrikaları eleştirin eğitimi eleştirin de bu yapılanları gömmeyin
  • Hasedinizden çatlayın emi !
  • " fünye " işi ne oldu...????Hani obüslerde kullanılan mühimmatın bile fünyesi...??? almanyanın vermeyip,güney kore den almak zorunda olduğumuz fünyeler?????????? MKE mermi, roketsan füze yapıyor tamam da ateşleyiciler/ fünyeler ....
  • eminiz ki öyledir. işleri güçleri boşa üflemek,tribünlere oynamak. füze yapmak iyi de kiminle,hangi insanlarla,teknolojiyle,nerede,nasıl yaptınız? bunlar işlerine geldi mi osmanlıcı işlerine geldi mi arap işlerine geldi mi türk oluyorlar. niye abdülhamit değil de bozok ? milliyetçilere hoş görünmek için tabii ki.
  • Hacı önce bir F-35 'i almayı başarında, mühimmatını o zaman test edersiniz
  • Önce güneydoğu'daki oyları almak için açılımlar,Türklük faşistliktirler,hendeklere göz yummalar vs sonra baktılar ki olmadı,adamlar daha da şımardı anında Türk'lüğe dönüş ! yapıp,'yerli ve milli' sloganlar,sözcüklerle milliyetçilerin oylarıyla hükümranlıkları devam etti şimdi sözüm ona yerli füzeler,siha'lar falan yapılıyor,füzelere,helikopterlere bilmem nelere Türkçe isimler konuluyor. Yersen tabii...
  • Arff Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin yanındadir ve ülkemizi geliştirecek bu tür projelerde görev almaya hazırdır ancak bizim de sorunlarımızla ilgilenilmelidir.

Güvenlik güçlerinin operasyonel kabiliyetini önemli ölçüde güçlendiren silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) mühimmat çeşitliliği yeni yerli mühimmatla artacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Lazer Güdümlü Minyatür İHA Mühimmatı Bozok ve JSF/F-35 Uyumlu Stand-Off Mühimmatı SOM-J'nin son testlerine ilişkin sosyal medya hesabından bilgi verdi.

Varank, yaptığı paylaşımda, "TÜBİTAK tarafından geliştirilen Savunma Sanayii Başkanlığımızın projeleri Hassas Güdümlü Akıllı Seyir Füzesi SOM-J ve Lazer Güdümlü Minyatür İHA Füzesi Bozok'un yapılan ilk testleri başarıyla tamamlandı. Hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

SİHA'LARA ÜÇÜNCÜ YERLİ MÜHİMMAT

TÜBİTAK SAGE'nin öz kaynaklarıyla SİHA'lar için geliştirdiği Bozok mühimmatına ilişkin Bayraktar TB2 araçlarını üreten Baykar ile bir süredir çalışmalar yürütülüyor. Bozok ile yapılan uçuş testlerinin ardından ilk kez atış testi gerçekleştirildi. Bayraktar TB2 ile Saros Körfezi'nde yapılan Bozok atışında hedef başarıyla vuruldu. Bozok'un farklı kabiliyetlerinin testi için gelecek günlerde yeni atış testleri gerçekleştirilecek.

Bozok, Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen üçüncü yerli SİHA mühimmatı olacak.

Bayraktar TB2'ler 2016 yılından bu yana ROKETSAN tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatıyla görev yapıyor. SİHA'lar bugüne kadar kullandıkları yüzlerce MAM-L ile hedeflerini etkisiz hale getirdi. SİHA'lar ayrıca bu yıl MAM-C mühimmatlarını kullanmaya başladı.

9 KİLOMETRE MENZİLE SAHİP

Bozok, İHA'lara taarruz yeteneği kazandırarak, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkili savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür tasarımıyla sınırlı taşıma kapasitesine sahip hava araçlarına operasyon açısından esneklik sunuyor. Özgün tasarımlı Bozok, gürbüz harekat kabiliyetleri sayesinde rakiplerinin önüne geçiyor.

Bozok son safhaya kadar ataletsel güdümle hedefe yöneliyor ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlığıyla hassas güdüm yapabiliyor. Son safhanın bitiminde, yükseklik ölçer duyargaları ve en iyilenmiş hedef etkinliği sayesinde geniş ölçekli personel etkinliğiyle hedefleri etkisiz hale getiriyor.

Ağırlığı 16 kilogram olan Bozok, 9 kilometre menzile sahip. 

SOM-J TESTLERİNE TAM GAZ DEVAM

SOM-J'nin geliştirilmesine yönelik testler de başarılı şekilde sürdürülüyor.

Hafta içinde SOM-J prototipi F-16 uçağına yüklenerek "esir taşıma testi" gerçekleştirildi.

Ayrıca prototip mühimmatla "güvenli mühimmat bırakma" testi icra edildi. Testle amaçlanan prototipin uçaktan güvenli şekilde ayrılması başarıyla tamamlandı. Sonraki süreçte uçak üzerinde ve SOM-J uçaktan ayrıldıktan sonra Bartın'da kurulu telemetri istasyonundan alınan uçuş verileri ve kamera kayıtları değerlendirilecek.

SOM-J'nin F-16 uçağından hedefe ilk atış testinin ise 2019 başında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

SOM-J, Müşterek Taarruz Uçağı F-35'lerin gizli uçuşu esnasında kritik görünmezlik kabiliyetini korumak suretiyle pilotların uzun menzilden hedefi vurabilmeleri amacıyla geliştirildi.

Özellikle yoğun şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine yönelik çok alçaktan radara yakalanmadan uçan SOM-J, yeryüzü şekillerini izleyerek kendini saklayabilen bir seyrüsefer sistemiyle hedefine yüksek isabet oranıyla ulaşıyor.

Elektronik karıştırma tedbirlerine dayanıklı olarak geliştirilen SOM-J füzeleri, Türkiye'nin de proje ortağı olduğu birçok müttefik ülke tarafından kullanılacak F-35 savaş uçaklarının en önemli vurucu güçlerinden birisini oluşturuyor.

Savaş uçaklarımız ve SİHA'lar yerli mühimmat kullanacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Andro ~ 4 yıl önce
Isme degil yapilan ise odaklan. Tamam soz bir yenisine Eylül yada Deniz ismini verecegiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 4 yıl önce
her ne kadar Atatürkçü olsam da bu hükümeti eleştirsem de oy vermesem de bu tür yaptırımlar Atamın partisi olan chpnin içindeki gizli hainler tarafından yapılmamış bu hükümet zamanında yapılmıştır. (atak-milgem-anka-altay) saygı duyacaksınız. dürüstüm diyen m.ince kemal bey beni cumhurbaşkanlığına aday göstermiştir ben karşısına geçmem deyip sonra koltuk lafları etmeye başladı :D hdpli vekili ziyaret eden adam seçildiğimde onu devlet yönetimine davet edecem diyen şahıs utanmadan ATAMIN ADINI ağzına alıyor ATATÜRKÇÜYÜM diyor karaktere bak yav:D chp yi kirleten bunlar işte atamın kemikleri sızlıyor . saray yapılmışsa devlete yapılmış mezara götürülemez. uçak alınmışsa devlete alınmış mezara götürülmez o gider yerine gelen devletın malından yararlanır. Suriyelilere yardım konusunu eleştirin fabrikaları eleştirin eğitimi eleştirin de bu yapılanları gömmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cvp ~ 4 yıl önce
Ekonomi bitik, döviz fırlamış faiz yüksek, ithalat ve dış borç rekor kırıyor, alım gücü düşmüş, herşeye durmadan zam geliyor, suç patlama yapmış, adalet ara ki bulasın, reis'in kendi söyledi tulumba'da su bitti diye sen kalkmış saray ve uçağı mezara mi götürecek aldıysa devlete aldı diye. Devlet prestiji saray, uçak, araba bilmem ne ve gösteriş, hava ile olmuyor vatandaşına verdiğin değer, onlara sunduğun refah düzeyi yüksekliği ile eğitim, sanat, spora yapılan yatırımla oluyor ! İyi ki Atatürk'çüsün ya olmasan neler yazarmışsın kim bilir !
! ~ 4 yıl önce
Sevsinler senin gibi Atatürkçüyü...
Cevap yazanlara ~ 4 yıl önce
30-36 yıllık cumhuriyet olan Ukrayna bile üretim yaparken şu zamana kadar diğer önceki hükümetler niye bişey yapmadı bu ülkede bu tarz üretimleri? ben de biliyorum cvp yazan arkadaşımın yazdıklarını en azından bunlar yapıldı diyorum ama sizin gibi Türklükten anlamayan kanı şüpheli olanlar bir teröristi ziyaret eden insana oy vermek o teröristi seçilince devlet yönetimine çağıracam demesi ayrı bir soysuzluktur” kanından şüphe ederim! Başımızdakilerden memnun olduğumu değil “sadece yapılan bir takım üretimleri milli üretimleri gömenlere hitaben yazdım tarihteki uçak fabrikasını kapatan hainlerin soyu hala devam ediyor. Milli bir şeyi gömmeyin yüceltin takdir edin . Milli bir üretimi gömenlerle Atışmaya gerek Yok Türkiye ve Türklük bu yüce kavramlar sizin gibi mahlukatların dilindnen uzak dursun
Zoruna gidenlere gelsin ~ 4 yıl önce
Hasedinizden çatlayın emi !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saltay ~ 4 yıl önce
" fünye " işi ne oldu...????Hani obüslerde kullanılan mühimmatın bile fünyesi...??? almanyanın vermeyip,güney kore den almak zorunda olduğumuz fünyeler?????????? MKE mermi, roketsan füze yapıyor tamam da ateşleyiciler/ fünyeler ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bozok ~ 4 yıl önce
eminiz ki öyledir. işleri güçleri boşa üflemek,tribünlere oynamak. füze yapmak iyi de kiminle,hangi insanlarla,teknolojiyle,nerede,nasıl yaptınız? bunlar işlerine geldi mi osmanlıcı işlerine geldi mi arap işlerine geldi mi türk oluyorlar. niye abdülhamit değil de bozok ? milliyetçilere hoş görünmek için tabii ki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!!! ~ 4 yıl önce
Hacı önce bir F-35 'i almayı başarında, mühimmatını o zaman test edersiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
siyasi çıkar ~ 4 yıl önce
Önce güneydoğu'daki oyları almak için açılımlar,Türklük faşistliktirler,hendeklere göz yummalar vs sonra baktılar ki olmadı,adamlar daha da şımardı anında Türk'lüğe dönüş ! yapıp,'yerli ve milli' sloganlar,sözcüklerle milliyetçilerin oylarıyla hükümranlıkları devam etti şimdi sözüm ona yerli füzeler,siha'lar falan yapılıyor,füzelere,helikopterlere bilmem nelere Türkçe isimler konuluyor. Yersen tabii...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 4 yıl önce
Arff Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin yanındadir ve ülkemizi geliştirecek bu tür projelerde görev almaya hazırdır ancak bizim de sorunlarımızla ilgilenilmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000