25 Temmuz 2018, Çarşamba 10:05:45

Savaş uçakları havada yolcu uçağı aradı!

Avrupa hava sahasında geçtiğimiz Pazar günü oldukça hareketli dakikalar yaşandı. Yunanistan'dan Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a gitmek üzere havalanan uçakla irtibat kesilince savaş uçakları havalandı.
  • Siz daha iyisini bilirsiniz siz yorumlayim ok
  • biz türkler bu konuda baya gelştirdik artık kendimizi. normalde böyle bir haber duyunca kesin türk şirketlerindendir diyorduk artık ingilizce bilmeyen emekli askerler yavaş yavaş bitmeye başladı cok şükür
  • Hey gidi günler Hey!
  • Ne kadar ilginçtir ki, Türk F-16 pilotları 15 Temmuz gecesi Reis'in helikopterini havada bulamamışlardı.

Avrupa hava sahasında geçtiğimiz Pazar günü oldukça hareketli dakikalar yaşandı. Yunanistan'dan Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a gitmek üzere havalanan uçakla irtibat kesilince savaş uçakları havalandı.

HV1834 sefer sayılı Kos-Amsterdam uçuşunu gerçekleştiren Transavia'ya ait PH-HSC kuyruk tescilli Boeing 737-800 uçağı, Bosna Hersek hava sahasındayken bir anda radyo iletişimi kesildi.

Uçakla irtibatın kaybolmasından sonra İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait iki adet Eurofighter uçağı bulmak üzere havalandı. Uçaklar kısa süre sonra Transavia uçağının yerini tespit etti. O anlar havada görüntülendi. Yolcu uçağının iletişim sisteminde kısa süreli bir sorun oluştuğu ve savaş uçağı pilotlarının yolcu uçağındaki pilotlarla iletişim kurduktan sonra üslerine geri döndüğü belirtildi.

Eurofighter tipi savaş uçaklar üslerine dönerken, Transavia uçağı da Amsterdam'a devam etti. Konuyla ilgili İtalyan Hava Kuvvetleri, "Gökyüzünü gündüz ve gece savunmak için daima hazırız" açıklamasını yayınladı.

Transavia'dan yapılan açıklamada, mürettebatın radyo temasını geçici olarak kaybettiği doğrulandı.

©AirportHaber.comSavaş uçakları havada yolcu uçağı aradı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Tahsin bulut ~ 4 yıl önce
Siz daha iyisini bilirsiniz siz yorumlayim ok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no comment ~ 4 yıl önce
biz türkler bu konuda baya gelştirdik artık kendimizi. normalde böyle bir haber duyunca kesin türk şirketlerindendir diyorduk artık ingilizce bilmeyen emekli askerler yavaş yavaş bitmeye başladı cok şükür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Askermiş ~ 4 yıl önce
Asker solda oturuyor değil mi?Sağda oturan sivil ne yapıyordu? Şarkı mı dinliyordu. Arkadaşlar bu uçakların kulaklık jakları sorunlu bir anda irtibatınız kaybolur.FIR geçişlerini Fmc ye işaretleyin.Arada interfondan kaptanım duyuyormusunuz diye konuşmanızın bir kısmını kontrol şeklinde yapın. Kulaklık jak kontrolu birilerinin konuşmasını dinlerken jakı yerinde hafifce oynatın irtibat kesiliyorsa arıza yazın.Yoksa Asker sivil demez insanı uyutur. Yavrucuğum sende anlamışındır.Benimde asker olduğumu.Uçuşuda bizden öğrendiğini unutma.Amerikada uçuşlarına devam etseydinya.Palazlanınca bazılarınız senin gibi oluyor.Sen pilot değilsen ne işin var bu sitede git kendi işini yorumla.Asker Sivil hep birlikte Türk havacılığını yükseltmeliyiz.Karın ağrın geçince iyi düşün.Bir tane sivil pilot çıkıp ağzının payını vermez o da ayrı konu!
Tavsiye ~ 4 yıl önce
Kulaklık jak larını takmadan önce dezenfektanla silerseniz, irtibatsızlığa sebep olabilecek kir veya oksitlenme birikimlerini temizlemiş olursunuz. Kaptanımın dediği gibi FIR noktalarının abeam lerini alın. Bazen çok uzun direct route veriyorlar, FIR noktasını geçerken ATC sizi aramayı unutabilir daha sonra menzilinden çıkarsınız ve size ulaşamayabilirler. VHF 2 den de VOLMET falan alıyor olursunuz 121.5 tan dinleme yapmıyorsunuzdur, veya 121.5 parazitli olduğu için kısmışsınızdır yapılan çağrıları duyamazsınız. Bunlar hep olasılıklar. Uzun sessizliklerde radio check yapın. Birbirinizi sevin, yüceltin. Yaptığınız mesleğe layık olun. Layık olmayanlar zamanla elimine olacaklarıdır.
Türk Pilotu ~ 4 yıl önce
Hey gidi günler Hey!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ilginç ~ 4 yıl önce
Ne kadar ilginçtir ki, Türk F-16 pilotları 15 Temmuz gecesi Reis'in helikopterini havada bulamamışlardı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 4 yıl önce
Helikopter?
FF ~ 4 yıl önce
Yorumun dibisin..
Kel Ali ~ 4 yıl önce
Afedersiniz ama savaş uçakları yolcu uçağını nerede aramaları gerekiyordu. Hem 'havada' degil 'gökyüzünde' yazılsaydı daha şık olmazmiydi. Me demek havada..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000