20 Kasım 2020, Cuma 14:07:03

Rusların tek tercihi Türkiye oldu

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır Hizmetleri İdaresi verilerine göre Rusların yüzde 98'i Türkiye'yi tercih etti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır Hizmetleri İdaresi verilerine göre Rusların yüzde 98'i Türkiye'yi tercih etti. Türkiye'ye temmuz- eylül döneminde gelen 1.1 milyon Rus turistin 1 milyon 831'i Antalya'yı seçti. Bu yıl 15 Kasım'a kadar kente gelen Rus turist sayısı 1 milyon 460 bin oldu.

Koronavirüs salgınının turizme ağır darbe vurduğu 2020 yılında, üçüncü çeyrekte yurt dışına turistik sefer gerçekleştiren Rusların yüzde 98'inin Türkiye'yi tercih ettiği belirlendi. FSB Sınır Hizmetleri İdaresi verilerine göre, temmuz-eylül aylarını içeren dönemde Türkiye, toplam 1.1 milyon Rus turist ağırladı. Bu sayının 1 milyon 831'i ise Antalya'ya geldi.

Kasım ortası itibarıyla sezonun son günlerini yaşayan Antalya turizminin performansının netleşmeye başladığını belirten Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, geçen yıl tarihinin en iyi sezonunu geçiren Antalya'nın, korona sezonunda kendi sayılarına göre önemli bir kayıp yaşamakla birlikte dünya genelindeki turizm hareketliliği içinde en önemli destinasyonlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Dünya genelinde mart ayında neredeyse durma noktasına gelen turizmin, haziran ayında kademeli başladığını ve dönemsel kısıtlamalarla devam ettiğini anlatan Yavuz, Türkiye'de sezonun gerçek anlamda iki önemli kararla mümkün olduğunu vurguladı. Yavuz, "Bunlar, 4 Ağustos'ta Almanya'nın Türkiye'nin sahil bölgelerini (Antalya-Ege) riskli bölge statüsünden çıkarması ve uçuşların açılması ve 10 Ağustos'ta Rusya'nın Türkiye'ye charter seferlerini başlatması" dedi.

Sadece Ukrayna'dan gelen uçaklarla hayatta kalmaya çalışan sektörün bu iki önemli kararla tekrar hayat bulduğunu belirten Yavuz, "Neredeyse sadece 3 aya sıkışan 2020 korona sezonunda Antalya'ya yurt dışından 3 milyon 356 bin misafir geldi. Bu sezon bu rakamların dünya genelinde telaffuz edilemeyeceğinden yola çıkarak, yüzbinlerce turizm çalışanını, yüzlerce oteli ve turizm birimini etkileyen bu hareketlilik önümüzdeki zor kış günlerini geçirmek için hayati önem taşıyan oksijen takviyesi oldu" diye konuştu.

En büyük payın 10 Ağustos'tan itibaren her şartta ve koşulda kesintisiz olarak Antalya'ya gelmeyi sürdüren Rus misafirlerin olduğunu açıklayan Yavuz, FSB'ye göre de bu yıl seyahat eden Rus turistlerin yüzde 98'inin Türkiye'ye geldiğini söyledi. Bu yıl Antalya'ya 1 Ocak- 15 Kasım itibarıyla 1 milyon 460 bin Rus turist geldiğini belirten Yavuz, "Geçen yıl aynı dönem 5,5 milyon Rus misafir gelmişti. Uçak krizi yaşadığımız 2016'nın aynı döneminde ise sadece 450 bin Rus misafir gelmişti. Halihazırda devam eden gelişlerin azalarak ay sonuna kadar sürebileceği öngörülüyor" dedi.

Rusların tek tercihi Türkiye oldu

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000