26 Eylül 2022, Pazartesi 09:24:31

Ruslar'ın seferberlikten kaçışı sürüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Eylül çarşamba günü verdiği seferberlik emrinden bu yana askerlik yaşındaki erkeklerin bir kısmı ülkeyi terk etti, büyük bir kısmı da terk etme arayışında.
  • Gel babacım, gelin, kapılar nasılsa açık. Irkınızın, milletinizin ne olduğunun hiçbir önemi yok. Yeter ki gelin. Arkadaşın dediği gibi, 8-10 sene sonra ne tipte canlılar ortaya çıkacak ölmez sağ kalırsak göreceğiz. Afganlardan, surilerden yürünmüyor Türkçe konuşan kalmadı sokaklarda. Beylikdüzü tarafı tamamen Ukraynalı doldu bile. Toplu taşımalarda dahi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Göstermelik, 100-200 afgan gönderildi haberleri ile insanları " Aaa! bakın gönderiyorlar " algısı yapıyorlar. Sokaktakileri çevirseler %100'e yakını zaten kaçak. Uzakta aramayın, sokakta arayın. İçten çöküş başlamıştır. Vatan, millet en kutsalımız ama 20 sene sonra bu iki kavram da olmayacak. Şimdiden geçmiş olsun.
  • Bu gelenlerin çoğu seferberlikten kaçtıkları için 15 yıl hapis cezası yatmamak için Türkiye'den bir daha ayrılmaz.
  • Ne olacakti ya, hem savastan kaciyorsun, hem ucuz Turkiye’ye geliyorsun, hem sicak hava istiyorsun hem de ucuz bilet istiyorsun? Iste tipik ucuz rus turist profilini anlatan durum.
  • Ulkeye akin akin gelen ruslardan ve iranlilardan afrikalilardan biktik
  • Zaten ukrayna savasina gonderilenler dagistanli cecen ingusetyalj fln. Rus degil. Putin kendi milletini savasa gonderir mi
  • Paki zaten dolu, Afgan geldi, Afrikalılar zaten kardeş,sonra Suriyeli derken,arkadan Rus:))))) nasıl bir karma çıkıcak 8-10 sene sonra bilmiyorum.. Ruslar biraz toparlar gerçi,yoksa gitgide maymuna bağlayacaktık evrimi tekrar...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Eylül çarşamba günü verdiği seferberlik emrinden bu yana askerlik yaşındaki erkeklerin bir kısmı ülkeyi terk etti, büyük bir kısmı da terk etme arayışında.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkede kısmi seferberlik ilan etmesi Ruslar arasında paniğe yol açtı. Rusya'da askerlik yaşındaki erkeklerin bir kısmı ülkeyi terk etti, büyük bir kısmı da terk etme arayışında.

Bazıları karayolu üzerinden Finlandiya ve Gürcistan'a geçmeye çalışırken, kimileri vize istemeyen ülkelere gitmek için havaalanlarına yöneldi. Ancak birçoğu astronomik seviyelere çıkan bilet fiyatlarını almaya güç yetiremiyor.

Moskova'dan tek yönlü uçuşların çoğunda yer kalmadı, kalan koltukları satın alabilmek için kimileri normal fiyatının on katını ödemeye razı oldu.

Rusların favori tatil beldelerinden Türkiye, Rusya ile uçuşları devam ettiren birkaç ülkeden biri ve son dakika seyahatleri cazip hale getirmek için vize istemiyor.

Bu nedenle İstanbul, seferberlik emrinden kaçanların 'sığındığı' kentlerin başında geliyor.
AFP, alelacele eşyalarını bir bavula sığdırıp İstanbul'a gelen bazı Ruslara görüştü. Görüş belirten Ruslar, geride kalanların başına bir iş geleceği korkusuyla isimlerini vermek istemiyor.

Sınırların kapanmasından endişe ediliyor

İstanbul'a gelen Rus vatandaşları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başladığı 24 Şubat'tan bu yana ilk defa bu denli tedirginlik duyduklarını ifade ediyor.

"Arkadaşlarımızla konuştuk ve birçoğu ayrılmak istiyor" diyen 22 yaşındaki Daria adlı Rus vatandaşı, "Şubat ayında herkes ayrılmak istemedi. 21 Eylül'deki karar birçok kişiyi bunu tekrar düşünmeye itti" diye konuştu.

Sınırların hemen ve temelli olarak kapanmasından endişe ettiklerini belirten Daria, hemen ulaşabildikleri için Türkiye'ye geldiklerini ama burada geçici olduklarını söylüyor.

Daria'nın eşi Anderi de savaşın ilk günlerinden bu yana ülkeden ayrılmayı düşündüğünü dile getirdi. Seferberliğin bardağı taşıran son damla olduğunu söyleyen 23 yaşındaki genç adam, "Birçok kişi hemen ülkeden ayrılma kararı aldı" dedi.

Putin'in seferberlik emri, bir dizi başarısızlık ve yenilginin yedi aylık savaşın kaderini değiştirmeye başlaması üzerine orduyu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Putin'in televizyondaki seferberlik konuşmasından hemen sonra bilet fiyatları tavan yaptı. Bu da ülkeden kaçmanın maliyetini yükseltti. Buna rağmen Türkiye'ye tek yönlü uçak biletleri kısa sürede tükendi.

Andrei, özellikle bir çocukluk arkadaşı için çok endişelendiğini söylüyor: "Arkadaşım bilet alamadı çünkü şimdiden 400 bin ruble (yaklaşık 7 bin 130 euro), daha öncekinde on kat daha pahalı".

"Birçok kişi Rusya'dan ayrılmak istiyor "

Türk Havayolları, yeni uçuş ilave edemediği için Rusya seferlerinde daha büyük uçaklar kullanmaya başladı.

AFP'nin havaalanında konuştuğu 48 yaşındaki girişimci Sasha da tanıdığı birçok kişinin kaçamadığını anlatıyor

"Bence birçok kişi Rusya'dan ayrılmak istiyor ama çok az uçuş var" diyen Sasha'ya göre Rusların seferberlik emrinden sonra ne düşündüklerini tahmin etmek güçleşti çünkü halkın bir kısmı savaşı destekliyor ve savaşmaya hazır:

"Rusya'da şu anda bir fikir birliği yok. Bazıları Putin'i destekliyor, bazıları desteklemiyor" diyen Sasha'ya göre kimileri de düşündüklerini söylemeye korkuyor: "Tabi ki baskı hissediyoruz. Rusya'da yüz tanıma sistemi var ve eğer biri yüzünüzü görürse, kim olduğunu tanımaları çok kolay".

Verdiği röportajdan dolayı çekindiğini ifade eden Sasha sözlerini şu sözlerle tamamladı: "Bu röportaj Rus ordusu için kötü olarak yorumlanabilir. Gelecekte röportaj verenler bazı sorunlarla karşılaşabilir" )euronews)

Ruslar'ın seferberlikten kaçışı sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Harika ~ 4 ay önce
Gel babacım, gelin, kapılar nasılsa açık. Irkınızın, milletinizin ne olduğunun hiçbir önemi yok. Yeter ki gelin. Arkadaşın dediği gibi, 8-10 sene sonra ne tipte canlılar ortaya çıkacak ölmez sağ kalırsak göreceğiz. Afganlardan, surilerden yürünmüyor Türkçe konuşan kalmadı sokaklarda. Beylikdüzü tarafı tamamen Ukraynalı doldu bile. Toplu taşımalarda dahi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Göstermelik, 100-200 afgan gönderildi haberleri ile insanları " Aaa! bakın gönderiyorlar " algısı yapıyorlar. Sokaktakileri çevirseler %100'e yakını zaten kaçak. Uzakta aramayın, sokakta arayın. İçten çöküş başlamıştır. Vatan, millet en kutsalımız ama 20 sene sonra bu iki kavram da olmayacak. Şimdiden geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TR ~ 4 ay önce
Bu gelenlerin çoğu seferberlikten kaçtıkları için 15 yıl hapis cezası yatmamak için Türkiye'den bir daha ayrılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilet fiyatlari ~ 4 ay önce
Ne olacakti ya, hem savastan kaciyorsun, hem ucuz Turkiye’ye geliyorsun, hem sicak hava istiyorsun hem de ucuz bilet istiyorsun? Iste tipik ucuz rus turist profilini anlatan durum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biktik ~ 4 ay önce
Ulkeye akin akin gelen ruslardan ve iranlilardan afrikalilardan biktik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaten ~ 4 ay önce
Zaten ukrayna savasina gonderilenler dagistanli cecen ingusetyalj fln. Rus degil. Putin kendi milletini savasa gonderir mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 4 ay önce
Paki zaten dolu, Afgan geldi, Afrikalılar zaten kardeş,sonra Suriyeli derken,arkadan Rus:))))) nasıl bir karma çıkıcak 8-10 sene sonra bilmiyorum.. Ruslar biraz toparlar gerçi,yoksa gitgide maymuna bağlayacaktık evrimi tekrar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000