01 Şubat 2009, Pazar 19:34:18

RUSLAR BOMBAYI PATLATIYOR!

Rusya, 1930'Da gündeme getirdiği ama gerçekleştiremediği projeyi yeniden ele almaya karar verdi...
  • Ekranoplan'ları hala kenarda yarı çürümüş durumda duruyor. Saatlik hızı 800km'den fazla olan ve takriben 5 metre su yüzeyinin üstünde "uçan" bir araç. İşin ilginç tarafı, hava aracı sınıfına girmemesi ve pilot lisansı değil, deniz kaptanlığı istenmesi. Çok ekonomik bir araç fakat askeri olsun veya sizil olsun, ihtiyaç ve rağbet varmıdır tartışılr.

1930'larda Rus ordusu, bütün zamanların en büyük uçağına sahip olmak için müthiş bir proje geliştirdi. Proje "çok gizli" olarak kayıtlara geçti. Bu yüzden geliştirilen devasa uçan makinenin fazla fotoğrafı da yok.

Buna rağmen Sovyet döneminde geliştirilen iki dev uçağı yeniden canlandırmak için Rus Hava Kuvvetleri harekete geçti. Bu projelerden biri Sovyet döneminin K-7 olarak bilinen "Uçan Kale"si...

Diğeri ise "Hazar Denizi Canavarı" KM projesi ya da "Ekranoplanus" olarak adlandırılan, uçak ve hoverkraft karışımı bir araç...

"Uçan Kale"yi günümüze uygun konforda yeniden dizayn eden havacılık mühendisleri, "Uçması mümkün mü?" sorusuna kesin bir "Evet" cevabı verdiler.

Temsili görüntülerde yer alan UFO benzeri uçan araçlar da Rus Hava Kuvvetleri'nin yeni hava araçları projeleri arasında yer alıyor.

"Hazar Denizi Canavarı- Ekrenoplanus" ise zaten Sovyet döneminde deneme uçuşlarını başarıyla tamamlamıştı. Rastislav Alekseyev Tasarım Kurumu tarafından tasarlanan Ekranoplanus denizden kalkmış ve uçmayı başarmıştı.

100 metre uzunluğunda, 544 tonluk dev uçak, 10 tane Dobryin VD-7 turbojetle donatılmış. Denizden iniş ve kalkışı ise radara yakalanmayacak şekilde tasarlanmış.

Soğuk savaş döneminde prototip olarak geliştirilen Ekranoplanus'tan haberdar olan CIA'nın eline geçen görüntüleri için o dönemin yetkilileri "Gerçekten korkutucu, düşmanı sindirecek bir görünüme sahip" demişlerdi.

İşte bu iki "canavar" bugün yeniden gündemde.

uçak

RUSLAR BOMBAYI PATLATIYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar

Cenap ~ 13 yıl önce
Ekranoplan'ları hala kenarda yarı çürümüş durumda duruyor. Saatlik hızı 800km'den fazla olan ve takriben 5 metre su yüzeyinin üstünde "uçan" bir araç. İşin ilginç tarafı, hava aracı sınıfına girmemesi ve pilot lisansı değil, deniz kaptanlığı istenmesi. Çok ekonomik bir araç fakat askeri olsun veya sizil olsun, ihtiyaç ve rağbet varmıdır tartışılr.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000