24 Mart 2020, Salı 11:13:23

Rize-Artvin Havalimanı'nda son durum ne?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 yıl önce atılan, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı, Rize- Artvin Havalimanı’nın yapım çalışmaları sürüyor. Gece gündüz aralıksız kamyonlar ve hafriyat gemilerinin malzeme taşıdığı deniz dolgusunun yüzde 62'si tamamlandı.
  • Olmayan paraları artık harcamayın ne olur. Ülke ne hale geldi
  • Bu nasıl bir yorum. Sen kimsin ki Allah'ın yarattığı insanlar ile leş diye nasıl alay edebiliyorsun. Asıl leş olan sizin beyninizdir. Nasıl bir kafa yapınız var.
  • Bu limani begenmedim dunyanin en buyugu degil,sonra o kadar ucaklar
  • Dereleri için ağlamaya geç kalan Rizeli sahili için de geç kaldı. Cennete girme şansınız yok Kuran da geçiyor açıp okuyun..
  • Anlamsız bir proje... Batum a iniyorsun zaten, olmadı Trabzon...Taş taşıyarak para kazanmaktan başka bir şey değil... Bizim cebimizden çıkan paralar tabii...
  • Bence paralel pıst de yapsınlar ))) ... millete para yok ama abuksubuk projeler icin kaynak sınırsız ...
  • Fotoğrafa 10 sn boyunca bakınca yolcu profilinin leşliğini gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz.
  • Ne lakasi var parayla pulla devlet para bol rahat edin diyor. Devam üretime siz hasetlikten çatlasanizda devam.
  • artık çay serip kuruturlar havacılık mortingen ;)
  • Mahalle yanıyor bizimkiler havalimanı inşaatı yapıyor. Millete verecek paranız yok.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 yıl önce atılan, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı, Rize- Artvin Havalimanı’nın yapım çalışmaları sürüyor. Gece gündüz aralıksız kamyonlar ve hafriyat gemilerinin malzeme taşıdığı deniz dolgusunun yüzde 62'si tamamlandı.

Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin Havalimanı için 266 hektarlık alanda 88,5 milyon ton taş kullanılacak. 350 kamyonla gece gündüz malzeme taşınan alanda, deniz dolgusuna devam ediliyor. Çalışmalarda kamyonların yanı sıra 2 hafriyat gemisi de kullanılıyor. Günlük 120 bin tona yakın dolgunun yapıldığı havalimanı inşaatında, pist dolgu işlemi sürdürülüyor. Proje sahasına 3 kilometre uzaklıktaki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıkta olan Tektaş taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor.

Hafriyat gemilerine kamyonlarla doldurulan taşlar, açıkta 28 metre derinlikte denize boşaltılıyor. Mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplam 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak. Yüzde 62'si tamamlanan projede, tarama ve dolgu imalatı süren pist, apron ve taksi yolu sahalarında önümüzdeki aylarda alt temel ve kaplama imalatlarına başlanması planlanıyor. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Rize Valisi Kemal Çeber, Türkiye için çok önemli bir yatırım olan Rize-Artvin Havalimanı inşaatının hızla devam ettiğini söyledi. Vali Çeber, "Havalimanının inşaatında aralıksız 3 vardiya çalışılıyor. Havalimanı inşaatının yüzde 95’i dolgu inşaatı. Kalanı ise üst yapı inşaatından oluşuyor. Üst yapı inşaatının ihalesi bir ay önce tamamlandı, yer teslimi yapıldı. Üst yapı için de çalışmalar başlıyor. Dolgu çalışmalarında yüzde 62 seviyelerine ulaştık. Günlük 120 bin ton dolgu yapılmaya devam ediliyor. Çalışan kamyon sayısı 350 oldu. Üst yapı ile birlikte çalışan iş makinesi sayısı 450’ye yükselecek. Yapılan iş planına göre havalimanını 29 Ekim 2020 tarihine kadar yetiştirmek istiyoruz" dedi.

Rize'nin iklim durumu ve coğrafi şartları nedeniyle inşaatta bazı zorluklarla karşılaşıldığını söyleyen Vali Çeber, "Yaptığımız işin dünya çapında mühendislik özellikleri, devasa bir deniz dolgusu, ölçütlerinin büyüklüğü gibi nedenleri üst üste koyduğumuzda sürenin biraz uzayabileceğini değerlendiriyoruz. Ama tüm ekiplerimiz 24 saat esasına göre büyük bir gayretle çalışıyor. Toplamda yapılacak 85 milyon ton dolgunun 50 milyon tonu yapıldı. Kalan bölüm için günde 120 bin tonla denize dökülmeye devam ediyor. Bu rakam benim Rize’ye geldiğim ilk zamanlar 60 bin ton civarındaydı. İş takvimini güncellemekten dolayı araç ve çalışan sayısı artırıldı. Belirtilen tarihte yetişmesi için üstün bir gayret ediliyor. İnşallah kalan yüzde 40’lık bölümü de ön gördüğümüz zamanda da tamamlamaya gayret ediyoruz” dedi.

 

Rize-Artvin Havalimanı'nda son durum ne?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Zihniyet ~ 6 gün önce
Olmayan paraları artık harcamayın ne olur. Ülke ne hale geldi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 7 gün önce
Bu nasıl bir yorum. Sen kimsin ki Allah'ın yarattığı insanlar ile leş diye nasıl alay edebiliyorsun. Asıl leş olan sizin beyninizdir. Nasıl bir kafa yapınız var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 7 gün önce
Bu limani begenmedim dunyanin en buyugu degil,sonra o kadar ucaklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 7 gün önce
Dereleri için ağlamaya geç kalan Rizeli sahili için de geç kaldı. Cennete girme şansınız yok Kuran da geçiyor açıp okuyun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerici sehir ~ 7 gün önce
Riza Yurkiyenin en gerici sehirlerindendir. Bu havalimani cok gereksizdir ve kime ne icin yaptirilmistir bulunmali.
XYZ ~ 7 gün önce
Anlamsız bir proje... Batum a iniyorsun zaten, olmadı Trabzon...Taş taşıyarak para kazanmaktan başka bir şey değil... Bizim cebimizden çıkan paralar tabii...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cok lazımdı )) ~ 7 gün önce
Bence paralel pıst de yapsınlar ))) ... millete para yok ama abuksubuk projeler icin kaynak sınırsız ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu profili ~ 7 gün önce
Fotoğrafa 10 sn boyunca bakınca yolcu profilinin leşliğini gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 7 gün önce
Adam gibi konuş. Sanki konuşan ds kraliyet ailesi mensubu!
Fatih ~ 7 gün önce
Nasıl yolcu profili istersiniz ? Mesajın kendini beğenmişlik kokuyor başına iş alırsın
Vatandaş ~ 7 gün önce
Ne lakasi var parayla pulla devlet para bol rahat edin diyor. Devam üretime siz hasetlikten çatlasanizda devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
güzel ~ 7 gün önce
artık çay serip kuruturlar havacılık mortingen ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mahalle yanıyor ~ 7 gün önce
Mahalle yanıyor bizimkiler havalimanı inşaatı yapıyor. Millete verecek paranız yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatco ~ 7 gün önce
Hadi ya. Sadece sağlıkçılara 4,5 milyar ₺ ek ödeme verilecek. Emeklilere 12 milyar ₺ bayram ikramiyesi. 20 bin öğretmen, 32 bin sağlıkçı ataması yapıldı. İşyeri kapanan işçilere kısa çalışma ödeneğinden 3 ay maaş verilecek. Ama gözünüz var ama görmezsiniz.
Fatco denen aktrol akepeli iq fakiri ~ 7 gün önce
Baslik yeterli oldu fatco icin :)
Fatco ~ 6 gün önce
Sizler neden ülkenin düşmanısınız. Son 20 yılda ülke 100 sene geriye gitti. Tabi siz göremiyorsunuz. Cevap bekliyorum nedir sizin bu Türkiye, TC andımız vs de içinde olan Türkiye düşmanlığı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000