17 Haziran 2019, Pazartesi 15:47:29

Rize-Artvin Havalimanı ihaleye hazırlanıyor

Temeli 3 Nisan 2017'de atılan, dolgu çalışmaları ise aynı yılın 16 Eylül tarihinde başlayan ve Türkiye'nin deniz dolgusu üzerindeki 2. havalimanı olması planlanan Rize-Artvin Havalimanı'nda 639 günde 26 milyon metre küp deniz dolgusu gerçekleştirildi.
  • Cok ilginc bu habere hala yorum yazmamis kimse.
  • Az zamanda çok ve büyük işler yaptık,Ne Mutlu Türküm Diyene.
  • 2 yilda yaptiklari ortadayken, Sadece dolgu islemi 4 yil sürecek. Üstüne 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde pistin yanı sıra 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik apron inşa edilecek. Bularin hepsini 1,5 yilda yapacaklarini söylüyor. Bence salliyor.
  • Resmen millet ile dalga geçiyor. 2 yılda dolgunun 3te birini gerçekleştirmiş. Kaba hesapla daha 4 yıl dolgu işi var. Üst yapı projesi daha ihale edilmemiş. Sadece pist yapımı aylar sürer. 29 Ekim 2020 ye söz vermişlermiş. Kendisi de inanmıyor da.. görev ifa ediyor.salla sallayabildigin kadar.
  • Kolay gelsin Karadeniz e havalimanı yapmak ağacı kökü ile sökmek gibi meşagatli bir iş . Coğrafi konum itibarı ile dağlar denize paralel olduğu için ancak böyle deniz dolgu yapılarak alan oluşturuluyor. Maliyet normal bir havalimanının iki üç katına çıkıyor . Hayķrlı olsun bölge insanımıza özelikle Artvin li hemşehrilerimize . Cankutaran geçidi Rize Artvin havalimanı sayesinde onlarda biraz ulaşım yönünden rahatlayacaklar
  • Keşke Dash-8 lerden oluşan bir bölgesel havayolu olsa da talebin fazla ama mesafenin az olduğu rotalarda uçabilse. Mesela: KYA-AYT ASR-ESB Böyle bir havayolu olsa ülkenin her köşesini havalimanı yapın eyvallah ama ONQ gibi havalimanı müdürlerinin resmen yalvarmasıyla rota açılacaksa ne gerek var? Vergi israfından, vatandaşın gözünü boyamaktan başka bir şey değil..

Temeli 3 Nisan 2017'de atılan, dolgu çalışmaları ise aynı yılın 16 Eylül tarihinde başlayan ve Türkiye'nin deniz dolgusu üzerindeki 2. havalimanı olması planlanan Rize-Artvin Havalimanı'nda 639 günde 26 milyon metre küp deniz dolgusu gerçekleştirildi.

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy köyü sahilinde yapımı süren Rize-Artvin Havalimanı'ndaki dolgu çalışmaları ile ilgili bilgi veren Rize Valisi Kemal Çeber, yaz mevsimine girilmesiyle günlük 70 bin ton olan deniz dolgusu seviyesinin günlük 110 bin ton deniz dolgusu yapıldığını söyledi.

Vali Çeber “Havaalanında inşaatımız son sürat devam ediyor. Bugün itibariyle yüzde 31 buçuklar seviyesine gelindi. Yani 85,5 milyon metre küp dolgu ön görülüyor, bunun 26 milyon ton civarında olan bölümünü tamamladık. Kış aylarında günlük 60-70 bin ton dolgu yapabiliyorduk, bugün itibariyle 110 bin ton civarında dolgu yapıyoruz. Orada 250’ye yakın araçtan oluşan makine parkımız var. Bunun 2’si gemi, 150 civarında kamyonumuz var ve 600 kişi civarında da personel çalışanımız var. İnşallah Cumhurbaşkanımıza söz verilen tarih olan 2020’nin 29 Ekim’ine yetiştirebilecek şekilde son sürat çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Üst yapı için çalışmalar başlıyor

Bugünlerde havalimanının üst yapısının inşaatının ihalesini de planladıklarını kaydeden Vali Çeber "3 hafta önce Ulaştırma Bakanımız ile görüştük. Bizim bu inşaatımızda yüzde 100’lük inşaat oranının yüzde 95’ini dolgu oluşturuyor. Yüzde 5’i de üst yapı. Bu üst yapı inşaatının verdiğimiz tarihe yetişmesi için de ihalesinin yapılması gerekiyor. Projeyi geçen inceledik. Son bir iki rötuşu kaldı. Proje biter bitmez de üst yapı yani terminal binalarının projelerine başlıyoruz. O da dolgu inşaatımız ile beraber bir taraftan devam edecek ve söylediğimiz tarihte yetişecek” şeklinde konuştu.

Öte yandan üst yapı inşaatı kapsamında denizin üzerinde 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde pistin yanı sıra 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik apron inşa edilecek. Havalimanı tamamlandığında ise Türkiye'nin 56., deniz üzerine yapılan 2. havalimanı olacak. 

Rize-Artvin Havalimanı ihaleye hazırlanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

prrrrrrrrrr ~ 4 ay önce
Cok ilginc bu habere hala yorum yazmamis kimse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Böyyük Reis ~ 4 ay önce
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık,Ne Mutlu Türküm Diyene.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karadeniz ~ 4 ay önce
2 yilda yaptiklari ortadayken, Sadece dolgu islemi 4 yil sürecek. Üstüne 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde pistin yanı sıra 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik apron inşa edilecek. Bularin hepsini 1,5 yilda yapacaklarini söylüyor. Bence salliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arto ~ 4 ay önce
Resmen millet ile dalga geçiyor. 2 yılda dolgunun 3te birini gerçekleştirmiş. Kaba hesapla daha 4 yıl dolgu işi var. Üst yapı projesi daha ihale edilmemiş. Sadece pist yapımı aylar sürer. 29 Ekim 2020 ye söz vermişlermiş. Kendisi de inanmıyor da.. görev ifa ediyor.salla sallayabildigin kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musti ~ 4 ay önce
Kolay gelsin Karadeniz e havalimanı yapmak ağacı kökü ile sökmek gibi meşagatli bir iş . Coğrafi konum itibarı ile dağlar denize paralel olduğu için ancak böyle deniz dolgu yapılarak alan oluşturuluyor. Maliyet normal bir havalimanının iki üç katına çıkıyor . Hayķrlı olsun bölge insanımıza özelikle Artvin li hemşehrilerimize . Cankutaran geçidi Rize Artvin havalimanı sayesinde onlarda biraz ulaşım yönünden rahatlayacaklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AirAnatolia ~ 4 ay önce
Keşke Dash-8 lerden oluşan bir bölgesel havayolu olsa da talebin fazla ama mesafenin az olduğu rotalarda uçabilse. Mesela: KYA-AYT ASR-ESB Böyle bir havayolu olsa ülkenin her köşesini havalimanı yapın eyvallah ama ONQ gibi havalimanı müdürlerinin resmen yalvarmasıyla rota açılacaksa ne gerek var? Vergi israfından, vatandaşın gözünü boyamaktan başka bir şey değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000