30 Temmuz 2018, Pazartesi 09:21:51

Petroldeki yükseliş bilet fiyatlarını uçuracak!

Petrol fiyatlarındaki hızlı yükselişin, en büyük maliyet kalemi yakıt olan taşımacılara büyük darbe vurduğu, havayolu şirketlerinin sefer sayılarını azaltabileceği belirtildi.
  • birkaç yazım yanlışı fazla büyütülüyor hem biliyoruz ki bir çok havacılık çalışanı katar dan şundan bundan bedava bilet alıyor e birileri alırken diğerleri neden öksüz gibi kalsın ki?
  • Önce yazı yazmayı öğren. sonra bakarız bedava bilet işine:))
  • Canımız pahasına müdafa ettiğimiz uçaklardan bedava bilet istiyoruz, zaten pilotlara falan baktığımızda mağaşımız düşük ama canımızı ortaga koyuyoruz dolayısıyla ödüllendirilmek istiyoruz eğer havacılıkın en önemli birimi bu şekilde dışlanmaya devam ederse olmaz

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre; Petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş, en büyük maliyet kalemi yakıt olan taşımacılara büyük darbe vurdu. Havayolu şirketlerinde sıkıntı büyük. Yakıt maliyeti yüzde 30'a yakın artan birçok şirket kış seferlerinin sayısını azaltmaya hazırlanıyor. Bilet fiyatlarına zam, şirketlerin gündeminde. 

Talebin yanı sıra İran'a yaptırımların tekrar gündeme gelmesi petrol fiyatlarında hızlı yükselişe neden oldu. Küresel piyasalarda yıla 66.87 dolardan başlayan brent petrolün fiyatı, geçtiğimiz cuma günü neredeyse 75 doları bulmuştu. Son bir yıldaki artış ise yüzde 44.

ABD’DE DE ZAM OLACAK

ABD'nin 2. büyük havayolu şirketi Delta'nın CEO'su Edward Bastian, artan yakıt fiyatlarının şirketlerin kârlılıkları üzerinde büyük baskı yarattığını söyledi. Fiyatlardaki artış nedeniyle bu yıl yakıt maliyetlerinin 2 milyar dolar arttığını dile getiren Bastian, yoğun geçen yaz sezonunun ardından önümüzdeki dönemde bilet fiyatlarına zam yapılacağını, düşük performanslı rotalarda ise sefer sayısını azaltacaklarını ve koltuk sayısı daha düşük olan uçakları tercih edeceklerini söyledi.

EN BÜYÜK SIKINTI İÇ HATLARDA

Globaller gibi Türkiye'nin havayolu şirketleri de artan yakıt maliyeti nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Özellikle iç hatlarda gelirlerin TL, giderlerin ise döviz olması şirketler üzerinde baskı yaratıyor. Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, özellikle iç hatlarda en büyük maliyet kalemlerinin akaryakıt olduğuna dikkat çekerek, maliyet artışının kış aylarında sektörde büyük sıkıntı yaratacağını, seferlerde azalmaya neden olabileceğini dile getirdi. Bu artışın fiyatlara yansımasının ise 2019'un yazından önce gerçekleşmesinin zor olduğunu belirten Ersoy, “Fiyatlarındaki artışla özellikle iç hatta yüzde 35 olan yakıt maliyetimiz yüzde 45'e yaklaştı. Dövizin artması da sektörü çok olumsuz etkiledi. Çünkü gelirimiz TL, gider ise döviz. Ekonomi sınıfında şu anda tavan fiyat 358 TL olarak belirlenmiş durumda. Dolayısıyla fiyata bir şey yapamayız. Ama asıl sorun kışın olacak. Başlangıç ve tavan arasındaki makas iyice açılacak. Seferler azalabilir. Bu maliyet artışını ancak 2019'un yaz ayında fiyata yansıtabiliriz. Kışın zaten işler düşük oluyor. Dış hatlarda ise maliyet yüzde 7'ye yakın arttı” dedi. Ersoy, özellikle Kıbrıs uçuşlarında maliyetlerin çok yüksek olduğunu belirterek, Kıbrıs hükümetinin havayolu şirketlerine bir kolaylık sağlamasını beklediklerini söyledi.

PEGASUS: BİLET FİYATLARINDA DEĞİŞİKLİK BEKLENEBİLİR

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane de petrol fiyatları ve dolardaki artışın özellikle TL ile fiyatlanan yurtiçi maliyetleri önemli oranda artırdığına dikkat çekerek, “Henüz bu artışlar fiyatlarımıza yansımadı. Fiyatlarımıza en son artış, geçen sene Ocak ayı sonunda yapılmış ve aynı yıl Nisan ayında uygulamaya alınmıştı. Önümüzdeki dönemlerde bu konuda bir değişiklik beklenebilir” dedi.

Petroldeki yükseliş bilet fiyatlarını uçuracak!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

yazım yanlışı ~ 4 yıl önce
birkaç yazım yanlışı fazla büyütülüyor hem biliyoruz ki bir çok havacılık çalışanı katar dan şundan bundan bedava bilet alıyor e birileri alırken diğerleri neden öksüz gibi kalsın ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 4 yıl önce
Önce yazı yazmayı öğren. sonra bakarız bedava bilet işine:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 4 yıl önce
Canımız pahasına müdafa ettiğimiz uçaklardan bedava bilet istiyoruz, zaten pilotlara falan baktığımızda mağaşımız düşük ama canımızı ortaga koyuyoruz dolayısıyla ödüllendirilmek istiyoruz eğer havacılıkın en önemli birimi bu şekilde dışlanmaya devam ederse olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ye ~ 4 yıl önce
Hiç düşündünmü ne iş yapıyorum ben diye. Hep istiyorsunuz. istekleriniz hiç bitmiyor maşşallah.
.. ~ 4 yıl önce
Mağaşını ortağa koğan birisi havacılıkın içinde çok daha söz sahibi olmalıdır. Lakin ki Türkçeği de ögrenmelidir. Offf be isteyerek bile yazamadım bir türlü
Inanmayin ~ 4 yıl önce
Bu yorumu yazan arff calisani degil bence. Sakaci arkadasin sakasi da hic komik degil ayrica. Ortaligi karistirmaya calisan bir gereksiz.
Aday ~ 4 yıl önce
Umarım istediğin düzeyde maaş alıp Türkçe dersi alırsın hocam.
Pilot-ARFF ~ 4 yıl önce
Hangi en önemli birim? Canınız pahasına derken? Biri bize yaptığınız işi biraz anlatsa da, pilot maaşı ile kıyaslama mantığınızı anlayabilsek. Ayrıca sektör de bedava bilet veren şirket göster bana?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000