29 Ağustos 2018, Çarşamba 14:38:25

Pegasus uçağının akıbeti belli oldu!

Trabzon Havalimanı'nda inişi sırasında pistten çıkan Pegasus uçağının akıbeti 200 gün sonra belli oldu. Kütüphane yapılması için teklif de verilen uçak yabancı bir şirket tarafından satın alındı ve uçağın gövdesi dahil hepsi sökülerek İngiltere’ye gönderilecek.
  • Reis neylerse güzel eyler. Ama o ucak eğitim tatbikat için kullanılabilirdi. Zaten biz kurtardık ganimet bizimdir tabiri caizse.
  • Olayda teknik rapor açıklandı mı? CVR kayıtları DECU/ECU dan engine rpm, ıtt/egt, Ng vb bilgiler alınıp değerlendirildi mi? Neler oldu bilmiyoruz yüzeysel haberlerden başka!
  • Pılot ve Cabın Crue Ekıbi Kovalandımı Acaba,.!Bu Konuyla Ilgılı Hıc Bır Yazı Okumadık ,.
  • Yahu bu PGT First officer daha Shannon un Irlanda da oldugunu bilmiyor. Herhalde klavye ile First ofislik yapiyor. Odasindan cikmadigi belli.
  • Kim kime takıyor, ne takıyor, organize olun lütfen, hep beraber değil, tek tek.
  • doğru olandir uçak tamir bedeli çok yuksektir dolayisiyla sağlam parçalari kullanilmak uzere parçalara ayrilacak..olmasi gerekendir..kutuphane olsun diyenlere de bu uçaği bedavaya almadilar.sen kaza yaptiğinda arac pert oldu diyelim sigorta bedelini öder mal sahibine..sende o bedeli bağislaasana
  • Ucagin akibeti belli oldu basligini gorunce merakla acaba ne oldu diye bir kac kez okudum. Ama Ingiltereye gideceginden baska birsey anlamadim. Akibet Ingiltereye gitmekmis. Enteresan.
  • ne söküp dağıtma hastasısınız ya götürek sanayiye sanayide fahrettin usta var verelim tayyareyi 2 hafta içinde tekrar uçurursunuz ne gerek ver dağıtmaya ya
  • Yoksa kal mi oldu kal
  • Bu uçak İngiltere deki Shannon Meydanına gidecek orada yedek parça için kullanılacak

Ankara-Trabzon seferini yaparken 13 Ocak günü Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıkan ve bulunduğu yerden yaklaşık 20 saat süren çalışma ile çıkartılan Pegasus Havayolları'na ait 'Zeynep' isimli uçağın söküm işlemine başlandı.

Uçağın söküm işlemlerinin bir ayda tamamlanacağı belirtilirken, bütün parçaların İngiltere'ye gönderileceği belirtildi.
Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait PC 8622 sefer sayılı 162 yolcu ve 6 mürettebatın olduğu Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 13 Ocak Cumartesi günü saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada kontrolden çıkarak pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. Uçak, iniş takımlarının balçığa saplanması sonucu denize 25 metre kala durabildi. Kazada yolcular sağ salim kurtarılırken, uçak 20 saat süren operasyonla saplandığı yerden kurtarılarak Trabzon Havalimanı’nda güvenli bir bölgeye çekildi.

Trabzon Havalimanı apronunda taksi pozisyonunda bekletilen 'Zeynep' isimli Pegasus Havayolları'na ait uçağın akıbeti 200 gün sonra belli oldu. Sigorta şirketi tarafından ihaleye çıkılan ve ‘Aytral’ isimli bir firma tarafından ihalesi alınan uçağın söküm işlemlerine başlandı. 9’ü Türk, 6’sı yabancı uçak mühendisleri olmak üzere 15 kişilik ekip tarafından uçağın parçaları büyük bir titizlikle tek tek sökülerek özel kutulara yerleştiriliyor. Pistten çıkan ‘Zeynep’ isimli uçağın gövde işlemi 3-4 parçaya bölündükten sonra gemi ile diğer parçaları ise uçakla İngiltere’ye gönderilecek. Trabzon Havalimanı apronunda oluşturulan bir alanda uçağın etrafı çevrilirken burada söküm işlemlerine devam ediliyor. Söküm işleminin 1 ayı bulabileceği belirtildi.

Kurtarma çalışmaları 20 saat sürmüştü

Ankara-Trabzon seferini yaparken Trabzon Havalimanı'na 13 Ocak akşamı indikten sonra pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının bulunduğu yerden kaldırılması amacıyla Trabzon Havalimanı saat 04.00'ten itibaren 24 saatliğine uçuşa kapatılmıştı. Havalimanının uçuşlara kapatılmasının ardından uçağı bulunduğu yerden çıkarma çalışmaları kapsamında ilk olarak 500 ve 350 tonluk vinçler uçağın hemen yanına kurularak çalışmalara başlandı. Uçağın pist üzerine indirilmesi çalışmasına yaklaşık 100 kişilik bir ekip katılırken, operasyonda uçağın zarar görmemesi ve tek parça halinde bulunduğu yerden çıkartılması için büyük gayret gösterildi. Çok yavaş hareket ettirilerek Trabzon Havalimanı'nda güvenli bir yere çekilen uçağın kurtarma çalışmaları 20 saat sürdü.

Öte yandan, kaza sonrası Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından kütüphane, sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanılmak amacıyla Pegasus Havayolları'ndan istenmiş ancak belediyeye olumlu bir dönüş yapılmamıştı.Pegasus uçağının akıbeti belli oldu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Fire fighter ~ 4 yıl önce
Reis neylerse güzel eyler. Ama o ucak eğitim tatbikat için kullanılabilirdi. Zaten biz kurtardık ganimet bizimdir tabiri caizse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alouette ~ 4 yıl önce
Olayda teknik rapor açıklandı mı? CVR kayıtları DECU/ECU dan engine rpm, ıtt/egt, Ng vb bilgiler alınıp değerlendirildi mi? Neler oldu bilmiyoruz yüzeysel haberlerden başka!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
jackal3550 ~ 4 yıl önce
Pılot ve Cabın Crue Ekıbi Kovalandımı Acaba,.!Bu Konuyla Ilgılı Hıc Bır Yazı Okumadık ,.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F/O First officer ~ 4 yıl önce
Yahu bu PGT First officer daha Shannon un Irlanda da oldugunu bilmiyor. Herhalde klavye ile First ofislik yapiyor. Odasindan cikmadigi belli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok Karışık ~ 4 yıl önce
Kim kime takıyor, ne takıyor, organize olun lütfen, hep beraber değil, tek tek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camarothy ~ 4 yıl önce
doğru olandir uçak tamir bedeli çok yuksektir dolayisiyla sağlam parçalari kullanilmak uzere parçalara ayrilacak..olmasi gerekendir..kutuphane olsun diyenlere de bu uçaği bedavaya almadilar.sen kaza yaptiğinda arac pert oldu diyelim sigorta bedelini öder mal sahibine..sende o bedeli bağislaasana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hüseyin ~ 4 yıl önce
Ucagin akibeti belli oldu basligini gorunce merakla acaba ne oldu diye bir kac kez okudum. Ama Ingiltereye gideceginden baska birsey anlamadim. Akibet Ingiltereye gitmekmis. Enteresan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
başkan ~ 4 yıl önce
ne söküp dağıtma hastasısınız ya götürek sanayiye sanayide fahrettin usta var verelim tayyareyi 2 hafta içinde tekrar uçurursunuz ne gerek ver dağıtmaya ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karacı ~ 4 yıl önce
Yoksa kal mi oldu kal

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F/O ~ 4 yıl önce
Bu uçak İngiltere deki Shannon Meydanına gidecek orada yedek parça için kullanılacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir haritaya bak! ~ 4 yıl önce
Shannon İngiltere'de değilde İrlanda'da olmasın sakın

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000