05 Mart 2022, Cumartesi 14:12:35

Pegasus kazasıyla ilgili rapor tamamlandı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait uçakla ilgili kaza raporu tamamlandı. 3 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin ağır yaralandığı kazanın raporu sadece ilgisini kanıtlayanlara gösterilecek.
  • Rapor gizli tutuluyor. Resmi gazetede, konuyla ilgisini kanıtlayanlara nihai rapor verilecektir denilmesine rağmen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı raporu Sivil Havacılık Kanunu md.14/3'e göre yalnızca İstanbul Anadolu Başsavcılığı'na gönderdiklerini bildiriyor. Kazazedelerin, kazazedelerin avukatlarının bile ulaşamadığı bir rapordan söz ediyoruz. Süreç bu kadar gizli olmamalı, vatandaşın anayasal hak arama özgürlüğü bu denli kısıtlanmamalıdır.
  • Merak etmeyin, raporu uluslararası havacılık örgütlerine ve uçağın imalatçı firmasına vermek zorundalar. Size komik bir şey anlatayım. Meşhur bir kaza var. Yıllar önce bir THY uçağı AHL pistinden çıkıp karayolunu yayan geçtikten sonra demiryoluna 1 metre kala durabilmişti. Olay ülkemizde gizlendi fakat uluslararası bir havacılık okulunda okuyan ağabeyim raporun içeriğini hocalarından öğrendi. Buna göre, o yıllarda THY pilotları çoğunlukla emekli askeri pilotlardan oluşuyordu. Bu insanlar kibirli ve kendini üstün sanan şahsiyetsiz kişilerdi. Bu kazada pilot, yardımcı pilot ile bahse girişiyor ve pistin ortasına iniş yapıp yapamayacağını tartışıyor. Tabii bunları kokpit kayıtlarından öğreniyoruz. Gaza gelen pilot pistin tam ortasına iniş yapıyor ama iddia ettiği gibi uçağı durduramıyor. Sonra da malum kaza. Bir başka kazada da THY pilotu bir iskandinav şehrine iniş yaparken otoyola inmeye kalmıyor. Orayı pist sanmış. Ülkemiz pilotları dünyanın en kötüsü. Bunu sadece bilin.
  • Kaptan tail/crosswind hesabini artik ogrenmisdir :))
  • Yıl olmuş 2022 hala daha kaza raporları gizli tutuluyor bıktık bu aptal zihniyetten
  • Sabiha gökçende Arff özelde bizde deyil
  • Belgesel olarak çekilip yayınlanıyor bizde sadece kazayla ilgili olanlara gösteriliyor ne bu sır
  • Bu kazada ki kaptan arkadaşımız uçmaya yeniden başladımı arkadaşlar bilginiz varmı ? zor bi durumdur bunca zaman gökyüzünden ayrı kalmak yaşadığı travma da cabası. Kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, meslektaşlarımıza ve yaralanan herkese geçmiş olsun.
  • niye sadece kazayla ilgili olanlar bakabilecek ? Ne kadar absurd. aaa pardon, kaza Turkiye'deydi. normal o zaman.
  • Sonuçda Pilot hatası ! Temelde yönetim … NOKTA
  • Henüz mahkeme /duruşma bile olmadı daha yolun başındayız

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait uçakla ilgili kaza raporu tamamlandı. 3 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin ağır yaralandığı kazanın raporu sadece ilgisini kanıtlayanlara gösterilecek.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yaşanan kaza birçok yönüyle günlerce kamuoyunun gündeminden düşmemişti.

Bir tarafta hayatını kaybeden 3 insan, 4’ü ağır 180 yaralı, diğer tarafta ağır hava şartları, pilotların aldığı kararlar, kulenin tavrı ve en önemlisi yıllarca rakip durumdaki firmaların bir türlü bitirmediği ikinci pist nedeniyle yıpranan pistle ilgili sıkıntılar günlerce konuşulmuştu.

Yargılama sırasında mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti pilotlardan birini asli, diğerini tali kusurlu bulmuştu.

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, ancak en kapsamlı rapor Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılandı. Kazadan tam iki yıl bir ay sonra bu raporun tamamlandığı açıklandı. Bakanlığın kararına göre kazanın raporunu incelemek için kazayla olan ilginin kanıtlanması gerektiği ortaya çıktı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Bakanlık, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan “Hava Aracı Kazası Araştırma ve İnceleme Raporu Duyurusu” başlığı altında şu bilgileri verdi:

“05.02.2020 tarihinde TC-IZK tescil işaretli hava aracı, 18:19 lokalde Sabiha Gökçen Havalimanı 06 pistine inişini müteakiben, pistte tutunamayıp 06 pist sonundan dışarı çıkmış ve hava aracı kazası meydana gelmiştir. Kazada 3 kişi hayatını kaybetmiş olup 4 kişi ağır yaralanmıştır.

İLGİSİNİ KANITLAYANLAR BAŞVURABİLİR

Söz konusu hava aracı kazası ile ilgili olarak, “Hava Aracı Kazası Araştırma ve İnceleme Raporu” ilgili kişi ve kuruluşların bilgisine sunulmak üzere tekemmül etmiştir.

Bu nedenle konu ile ilgisini kanıtlayan şahıslar ve kurumlar söz konusu Nihai Raporu incelemek istedikleri takdirde Bakanlığımıza başvuruda bulunabilirler.”

ERDAĞI: "GERÇEKLER GİZLENİYOR"

Sözcü'den Yusuf Demir'e konuşan Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, bu konuda çok net ifadelerle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tüm dünya uçak kazalarında süreci çok şeffaf yürütür. Tüm detaylara ilgilenen herkes online olarak ulaşabilir. Türkiye’de ise durum farklı…

Çok net söylüyorum, yasalarda, mevzuatta bu raporların açıklanmasının önünde hiçbir engel yoktur.

Türkiye’de yaşanan her havacılık kazasının ardından, siyasi iktidardan, otorite kurumlara kadar tüm yetkililer, ağız birliği etmişçesine tek açıklama yapar.

“Sabırlı olalım. İlgili uzmanlar incelemelerini yapsın. Rapor hazırlansın. Tüm gerçekler açıklanacaktır.” Ama o açıklama hiç yapılmaz.

Bu olayda da Sabiha Gökçen’de ihtiyaç duyulan ikinci pist inşaatının, İstanbul Havalimanı’nı işleten müteahhit firmalara verillmesi ve uzun yıllardır bitirilememesi mevcut tek pistin yıpranmasına neden oldu. Kazanın önemli nedenlerinden biri de pistteki bu yıpranmadır. Dönemin Ulaştırma Bakanı da bunu açıkça ifade etmişti.

Türkiye’de bu raporlar saklanarak birileri korunuyor, gerçekler gizleniyor… Bunun başka açıklaması olamaz.

Bu ve benzeri yanlışlar, Türk havacılığında 90 yılda büyük zorluklarla elde edilen kazanımların kaybedilmesine neden olmaktadır. Mutlaka uluslararası standartlarda bir yönetim anlayışı benimsenmelidir.

Bu tür kazalarda zaten en başından sürecin sonuna kadar kamuoyu doğru ve düzenli olarak bilgilendirilmediği için bilgi kirliliği yaşanıyor. Raporun kamuoyuna sunulmaması bu bilgi kirliliğini daha da artırdığı gibi kamuoyu da tatmin olmuyor. Unutmamak gerekir ki bu tür raporların yazılmasının tek bir nedeni vardır o da benzer kazların olmasını önlemektir. Ancak biz süreci iyi yönetemediğimiz içindir ki benzer kazalar olmaya devam ediyor.”

Pegasus kazasıyla ilgili rapor tamamlandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Bilirkişi ~ 5 ay önce
Rapor gizli tutuluyor. Resmi gazetede, konuyla ilgisini kanıtlayanlara nihai rapor verilecektir denilmesine rağmen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı raporu Sivil Havacılık Kanunu md.14/3'e göre yalnızca İstanbul Anadolu Başsavcılığı'na gönderdiklerini bildiriyor. Kazazedelerin, kazazedelerin avukatlarının bile ulaşamadığı bir rapordan söz ediyoruz. Süreç bu kadar gizli olmamalı, vatandaşın anayasal hak arama özgürlüğü bu denli kısıtlanmamalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isim ~ 5 ay önce
Merak etmeyin, raporu uluslararası havacılık örgütlerine ve uçağın imalatçı firmasına vermek zorundalar. Size komik bir şey anlatayım. Meşhur bir kaza var. Yıllar önce bir THY uçağı AHL pistinden çıkıp karayolunu yayan geçtikten sonra demiryoluna 1 metre kala durabilmişti. Olay ülkemizde gizlendi fakat uluslararası bir havacılık okulunda okuyan ağabeyim raporun içeriğini hocalarından öğrendi. Buna göre, o yıllarda THY pilotları çoğunlukla emekli askeri pilotlardan oluşuyordu. Bu insanlar kibirli ve kendini üstün sanan şahsiyetsiz kişilerdi. Bu kazada pilot, yardımcı pilot ile bahse girişiyor ve pistin ortasına iniş yapıp yapamayacağını tartışıyor. Tabii bunları kokpit kayıtlarından öğreniyoruz. Gaza gelen pilot pistin tam ortasına iniş yapıyor ama iddia ettiği gibi uçağı durduramıyor. Sonra da malum kaza. Bir başka kazada da THY pilotu bir iskandinav şehrine iniş yaparken otoyola inmeye kalmıyor. Orayı pist sanmış. Ülkemiz pilotları dünyanın en kötüsü. Bunu sadece bilin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2.sinif vatandas ~ 5 ay önce
Kaptan tail/crosswind hesabini artik ogrenmisdir :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçmalık ~ 5 ay önce
Yıl olmuş 2022 hala daha kaza raporları gizli tutuluyor bıktık bu aptal zihniyetten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 5 ay önce
Sabiha gökçende Arff özelde bizde deyil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak kazası raporu ~ 5 ay önce
Belgesel olarak çekilip yayınlanıyor bizde sadece kazayla ilgili olanlara gösteriliyor ne bu sır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320 cpt ~ 5 ay önce
Bu kazada ki kaptan arkadaşımız uçmaya yeniden başladımı arkadaşlar bilginiz varmı ? zor bi durumdur bunca zaman gökyüzünden ayrı kalmak yaşadığı travma da cabası. Kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, meslektaşlarımıza ve yaralanan herkese geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayirdir ~ 5 ay önce
niye sadece kazayla ilgili olanlar bakabilecek ? Ne kadar absurd. aaa pardon, kaza Turkiye'deydi. normal o zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nokta ~ 5 ay önce
Sonuçda Pilot hatası ! Temelde yönetim … NOKTA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hukukçu ~ 5 ay önce
Henüz mahkeme /duruşma bile olmadı daha yolun başındayız

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000