15 Ekim 2020, Perşembe 23:14:06

Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane yolculara mektup yazdı

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, yolculara yönelik bir mektup kaleme aldı.
  • Keşke THY’nin başına geçse düzgün adam.

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, yolculara yönelik bir mektup kaleme aldı. 

Pegasus'un sosyal medya hesaplarından Nane'nin mektubu takipçiler ile paylaşıldı. Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, yolculara yönelik kaleme aldığı mektubunda, Covid-19 döneminde yapılanlara ve olabilecekleree değindi. 

Nane mektubunda şunları söyledi;
Tüm  dünya olarak zor bir ödnemden geçiyor, ezberlerin bozulduğu benzersiz günler yaşıyoruz. Ancak hep söylediğimiz gibi Pegasus Hava Yolları olarak en ömnemli değerlerimiz, her zaman ve her koşulda misafirlerimiz ve çalışanlarımız.

Bu sebeple sürecin ilk günlerinden itibaren sağlıklı ve güvenli bir seyahat için gerekli tüm önlemleri aldık ve titizlikle sürdürüyoruz. Pandemi hepimizde tedirginlik yaratırken hava yoluyla seyahat konusunda çekinceleriniz olabilir., bunları gidermek için alınan önlemleri detaylarıyla bilmek istemeniz de en doğal hakkınız. Bu sebeple sizi düzenli olarak bilgilendiriyor, aldığımız önlemlerle ilgili detaylı aktarımlar yapıyoruz. Artık uçak içerisindeki havanın ameliyathaneler kadar temiz ve hijyenik olduğunu, ortalama 3 dakikada bir tamamen yenilendiğini, HEPA filtreleriyle havayla buluşan organizamaların ve toz parçacıklarının %99.99’un üzerinde filtrelendiğini, hava akımının sadece oturulan koltuk üstünden yere doğru yukarıdan aşağıya gerçekleştiriğini ve uçaklarımızda 24 saatte bir 10 gün virüslere karşı etkin kimyasalla detaylı dezenfeksiyon yapıldığını biliyorsunuz. Bunlar önlemlerimizden sadece birkaçı.

EASA Standartlarına Uyum
Aldığımız tüm önlemleri titizlikle sürdürürken, bir yandan da uluslararası standartları tkaip ediyoruz. Bu kapsamda, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ile Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkekzi (ECDC) tarafından ortaklaşa yayınlanan COVID-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzaladık ve EASA Standartlarına uyma sözü verdik. Sizler için alınabilecek tüm tedbirleri aldığımızı ve gönül rahatlığıyla seyahat edebileceğinizi bilmenizi sağlamak bizim için önemli.

Minimum Temasla Seyahat
Pandemi sebebiyle minimum temasla seyahat büyük bir önem kazandı. Biz, Türkiye’nin dijital hava yolu olarak, dijital dönüşümümüzü başlattığımız 2018 yılından bu yana misafirlerimiz için yenilikçi birçok dijital çöz,ö sunuyoruz. Böylece minimum temsla seyahat mümkün oluyor. Uçuş öncesi check-in işleminizi online olarak yapabilir, bagajlarınızı temassız ve sıra beklemeden “Ekspres Bagaj” ile teslim edebilir, boarding dediğimiz uçağa geçiş işlemlerinizi de kimlik ve barkodunuzla temassız olarak gerçekleştirebilirsiniz. Yeni fonksiyonumuz Uuş Asistanı ile biletinizle ilgili değişiklik, açığa alma, check-in, boarding kartına erişim gibi işlemlerinizi yapabilir, uçuşunuzla ilgili güncel duyuruları takip edebilirsiniz.

Seyahat öncesi, sırası ve sonrasında bize ihtiyacınız olduğunda sizlere en hızlı ve pratik şekilde destek olabilmek amacıyla başlattığımız 7/24 hizmet veren +90 850 399 17 01 numaralı WhatsApp destek hattımızdan da yararlanabilirsiniz.

En Güncel Bilgiler Flypgs.com’da
Bildiğiniz gibi, 1 Haziran’da iç hat ve 13 Haziran’da dış hat uçuşlarımızı kademeli olarak başlattık. Yurt dışına uçuşumuz olan ülkelere ve bu ülkelerin kabul şartlarına web sitemizden ulaşabilirsiniz. Biz sizlere güncel bilgiler aktarmak için gereken tüm çabayı gösteriyoruz Ancak COVID-19 önlemleri kapsamında ülkelerin giriş kuralları resmi merciler tarafından değiştirilebildiği için, seyahatinizi planlarken resmi mercilerin duyurularını da tkaip etmeyi unutmamanızı hatırlatmak isterim.

Yol Haritamız: Hijyen, Düzen, GüvenYeni dönemdeki yol haritamızda öne çıkan 3 konu var; Hijyen, düzen ve güven. Türkiye’nin dijital hava yolu olarak; bu yeni dönemde var günümüzle çalışarak ülkemize, sektörümüze ve en önemlisi siz değerli misafirlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz.

Şunu bilmenizi isterim ki; kokpit ve kabin ekiplerinden yer hizmetlerine, müşteri hizmetlerinden bilgil teknolojileri ekiplerine kadar Pegasus’un her bir çalışanı, müsafirlerimizin seyahat deneyimlerini mükemmelleştirmek ve seyahat öncesi, sırası, sonrası ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü desteği sağlamakk adına büyük bir özveriyle çalışıyor. Pegasus Hava Yolları olarak koşullar ne kadar zorlu olursa olsun, misafir odaklı hizmet anlayışımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane yolculara mektup yazdı

Facebook Yorum

Yorumlar

FO ~ 1 ay önce
Keşke THY’nin başına geçse düzgün adam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000