19 Ekim 2013, Cumartesi 13:46:35

PASAPORTTA YENİ DÜZENLEME

Pasaportta yeni dönem başlıyor. Hazırlanan kanun tasarısıyla pasaport tanzim yetkisi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne geçecek. Hizmet pasaportları da hususi (yeşil) damgalı pasaportlar gibi 5 yıllık verilecek...
  • Yorumunuz
  • Polisten alınması çok doğru karar. Artık vatandaş polisin kaprisini çekmek zorunda kalmayacak. Hepsinin burnu bir karış havada vatandaşa sanki bu devletin sahibiymiş gibi davranıyorlardı. Emniyetin karşı çıkmasını anlamış değilim iş yükü azalacak diye sevinmesi gerekir neden zoruna gidiyor bilemiyorum...
  • Sorun Poliste diyenlere sunu sorayim: Poliste mi genel olarak insanlarimizda mi? Bir sukursuzluk var veya polis veya her hangi bir kurum calisaninda mi? Hizmet alan tabiki genel olarak hakli ama vereninde suratinin asik olmasi calisma standartlarindan degildir.Gulse bu sefer yilisik diye tepkiler gelecek.Bence oncelikle Medeniyet sinirlarimizi yukseltelim.
  • Bütün pasaportlar 5-10 yıllık, 2 seçenekli olmalı.Hem zamandan hem fiyattan tasarruf.
  • Yeşil pasaport kalkmadan vatandaşın çilesi bitmez arkadaş, memur bürokrat tayfasının keyfi yerinde 500 lira verip aldığım pasaporta 60 lira veriyorlar üstüne üstlük işi gücü bırakıp kendilerine vize muafiyeti ayarlıyorlar, böyle saçmalık ancak bizim gibi memleketlerde olur zaten...
  • soru sorunca yuzumuze bakmazlardı. gerci nufustaki memurlarında farki yok.suratlar asik,cevaplar kaba
  • Pasaportu kaybedersek haklı bir neden mi sunacağız yenisi için? Çok saçma..
  • Hayatınızda ne kadar az polis o kadar çok huzur.Allah düşürmesin ellerine.
  • Pasaport almayamı gidiyorsun yoksa vize almayamı gidiyorsun belli değil. Polis heryerde polis surat ifadesi aynı. Bunları Kemal sunal filmleri ile motive etmek lazım )))
  • Vatandaş olarak nüfus'a geçmesine sevindim. Ehliyet'de ulaştırma bakanlına geçse keşke

Pasaport işlemlerinin polisten alınarak sivil otoriteye devredilmesi projesinde somut adım atıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM), “Ulusal güvenliği tehdit eder” kaygısıyla karşı çıktığı uygulamaya ilişkin kanun tasarısı hazırlandı. İçişleri Bakanlığı’nın 5682 Sayılı Pasaport Kanunu’nda yaptığı değişiklik ile pasaport işlemlerinden artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sorumlu olacak. Devir süreci bir yılda tamamlanacak. Devre kadar emniyet pasaport vermeyi sürdürecek.

5 YIL KRİTERİ

En önemli değişiklik kamu görevlilerine verilen hizmet pasaportu sürelerinde yapıldı. Bugüne kadar en fazla 6 aylık verilen hizmet pasaportu süreleri yeşil pasaportlar gibi 5 yıl geçerli olacak. Ancak, görev süresince kullanılabilecek. Buna gerekçe olarak özellikle milli sporcuların yaşadığı sorunlar gösterildi.

TAHDİTLİYE PASAPORT

İçişleri Bakanlığı’nca genel güvenlik açısından “sakıncalı” görüldüğü için yurtdışına çıkış yasağı konulan “tahditli” kişilere de istisnai hallerde pasaport verilebilecek. Yeni düzenleme ile haklarında mahkemelerce yasak kararı olmayanlar İçişleri Bakanı’nın teklifi ve Başbakan’ın onayı ile pasaport ya da seyahat belgesine kavuşabilecek.

Pasaportu kaybedene gerekçe sorulacak Yurtdışında pasaportunu kaybedip bunu haklı bir gerekçeye dayandıramayanlara yeniden pasaport çıkartılmayacak. Tasarıya, “Bulundukları ülkelerden sınır dışı edilmiş olanlara, bu ülkelerden çıkarılış sebepleri göz önünde tutularak pasaport verilmeyebilir” maddesi konuldu.

Yeni kadrolar yolda Tasarıya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kişiselleştirilen pasaportların basımı ve ilgililere teslimini belirleyeceği kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırabilecek. Pasaport tanzimi yetkisinden sonra ortaya çıkacak ihtiyacı gidermek üzere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne yeni kadrolar ihdas edilecek.

8.7 MİLYON ÇİPLİ PASAPORT

1 Haziran 2010’dan bugüne kadar 8 milyon 741 bin 595 kişiye çipli pasaport verildi. 2012’de yurtiçinden 6 milyon 982 bin 786, yurtdışından ise 1 milyon 866 bin 38 pasaport müracaatı yapıldı.(bugün)

PASAPORTTA YENİ DÜZENLEME

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

İsim / Rumuz ~ 8 yıl önce
Yorumunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
POLİS ~ 9 yıl önce
Polisten alınması çok doğru karar. Artık vatandaş polisin kaprisini çekmek zorunda kalmayacak. Hepsinin burnu bir karış havada vatandaşa sanki bu devletin sahibiymiş gibi davranıyorlardı. Emniyetin karşı çıkmasını anlamış değilim iş yükü azalacak diye sevinmesi gerekir neden zoruna gidiyor bilemiyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sorun Poliste diyenlere sunu sorayim: Poliste mi genel olarak insanlarimizda mi? Bir sukursuzluk var veya polis veya her hangi bir kurum calisaninda mi? Hizmet alan tabiki genel olarak hakli ama vereninde suratinin asik olmasi calisma standartlarindan degildir.Gulse bu sefer yilisik diye tepkiler gelecek.Bence oncelikle Medeniyet sinirlarimizi yukseltelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTBQ ~ 9 yıl önce
Bütün pasaportlar 5-10 yıllık, 2 seçenekli olmalı.Hem zamandan hem fiyattan tasarruf.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anti yandaş ~ 9 yıl önce
Yeşil pasaport kalkmadan vatandaşın çilesi bitmez arkadaş, memur bürokrat tayfasının keyfi yerinde 500 lira verip aldığım pasaporta 60 lira veriyorlar üstüne üstlük işi gücü bırakıp kendilerine vize muafiyeti ayarlıyorlar, böyle saçmalık ancak bizim gibi memleketlerde olur zaten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gezgin ~ 9 yıl önce
soru sorunca yuzumuze bakmazlardı. gerci nufustaki memurlarında farki yok.suratlar asik,cevaplar kaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
citi ~ 9 yıl önce
Pasaportu kaybedersek haklı bir neden mi sunacağız yenisi için? Çok saçma..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Polis mi??? ~ 9 yıl önce
Hayatınızda ne kadar az polis o kadar çok huzur.Allah düşürmesin ellerine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
police ~ 9 yıl önce
Pasaport almayamı gidiyorsun yoksa vize almayamı gidiyorsun belli değil. Polis heryerde polis surat ifadesi aynı. Bunları Kemal sunal filmleri ile motive etmek lazım )))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel karar ~ 9 yıl önce
Vatandaş olarak nüfus'a geçmesine sevindim. Ehliyet'de ulaştırma bakanlına geçse keşke

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000