06 Ağustos 2010, Cuma 18:13:22

PASAPORTTA YENİ DÖNEM

Pasaport Kanunu'nda yapılan yeni değişikliklerle göre pasaportların 5 yıllık süresi 10 yıla uzatıldı. Yeşil pasaportlarda erkek çocukların yaşı ise 18'den 25'e yükseltildi.
  • Para Bol, Hep Geziyoruz diyen arkadasa...madem zaten kullanilamiyor bu pasaportlar, devletimin memurunda bes kurus para yok, iptal edelim gitsin bu uygulamayi. devletimin ust duzey memurlarinin nazik popolari da sabah 5te alman konsoloslugunun onundeki soguk mermerlere otursun da gorelim bakalim vize sorunlari ne kadar kisa surede cozuluyor bu ulkede. devlet ozel gorevler icin gri pasaport verir calisanlarina.. yesil pasaport sadece devlet memuruna yapilmis bir kiyaktir ve ortada oldugu surece de vatandasin konsolosluk onlerindeki surunme sahneleri devam edecektir. ne yazik ki vatandaslarina ikinci sinif insan muamelesi yapan, kendi ayricaliklarini yaratan bir burokrasimiz var. yesil pasaport da bu ayricaliklardan biri.
  • Hususi pasaportlarla vizesiz giriş sadece kısa süreli özel geziler içindir. Bayramda Roma ,Yılbaşında Paris, Haziranda Fiyordlar, memur maaşıyla, ailece çok ucuza maloluyor. Bütün memurlar tatilde yurt dışında zaten. Lütfen yorum yazarken beş dakika düşünün de öyle sallayın beyler... S.K.İstanbul
  • yesil pasaport tamamen anayasanin esitlik ilkesine aykiri bir ayricaliktir. devletimin memurlari calisip ugrasip turk halkinin yurtdisina cikisini kolaylastiracagina, oturup dunyada tek ornegi bizde olan yesil pasaportu icat etmistir. su durumda turk halkinin vize iskencesini sona erdirmesi gereken kisiler ve ailesi kesinlikle ve kesinlikle vize iskencesi cekmemektedir. bu durumda devletimin memurlari bu konuda bir sey yapma ihtiyaci duymamamaktadir. yesil pasaport ortadan kalksin bak ne oluyor vize uygulamalarina...
  • Türk pasaportları sorun bitmez ki.....yeşil pasaportlu biri bayan 5 çocuklu aile geliyor check in e Almanya ya gidecek.Elinde yeşil pasaportlar.bakıyorum imam x in eşi ve çocukları yazıyor pasaportta nasılsa vize ye de gerek yok 20-30 gün kalıp dönecekler....yani anlayan anladı.devlet memuru olan herkese yeşil pasaport yakışır.
  • sana kesinlikle katiliyorum
  • Ben bu işi anlamıyorum, ben doktorası olan makina mühendisiyim, vize için her seferinde onlarca evrak yoplayıp üstüne de 60€ verip en fazla iki yıllık vize alıyorum. İşi gereği olmasa hayatta yurt dışın çıkmam, alsınlar memleketlerini başlarına çalsınlar. Öte yandan her ne olursa olsun devlet memuru tüm ailesine yeşil pasaport alıyor. Kadın memur diye ilkokul mezunu kahvede oturan kocasına yeşil pasaport alıyor, oh ne güzel memleket
  • Yeşil pasaport yüksek düzey memur ya da belli bir kademeye gelmiş devlet calısanlarına verilir ve onların aileleri de yararlanabilir. Yeşil pasaport için erkek cocuklarina olması gereken buydu zaten. ama kız cocukları calısmıyor ve bekarsa yine de yararlanmaları gerekirdi.. 3-5 yıl sonra yine yasa degişikliği yapıp da pasaportlari degiştirmek için bize masraf cıkarmasalar bari..
  • benim esim kanadali yillardir burda devlette calisiyor, burda herkesin kullandigi kanada pasaportunu kullaniyor. turkiyede devlet memuruna verilen yesil pasaport sacmalik zaten.
  • yeni pasaport alan 310 tl ye 10 yıl, pasaportunu uzatmaya gelen aynı paraya 5 yıl mı? mantığı nedir bunun acaba?
  • memur çocuklarında, yeşil pasaport alma hakkı hem bayanlarda hem de erkeklerde süresiz olsa ne olur yani? zaten tüm memurların yeşil pasaport alma hakkı yok ki.erkeklerinde süresiz yapacaklarına,tuutp bayanların süresini 25'e indirdiler.saçma sapan bir yasa.
Pasaport Kanunu'nda yapılan yeni değişikliklerle göre pasaportların 5 yıllık süresi 10 yıla uzatıldı. Yeşil pasaportlarda erkek çocukların yaşı ise 18'den 25'e yükseltildi. Kız çocuklarının sınırsız olan süresi de 25'e düşürüldü.

Öte yandan yeşil pasaportların süresinin 4 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Diğer pasaportların 5 yıllık süresi ise 10 yıla uzatıldı ancak harç bedeli aynı kaldı.

1 Haziran 2010 tarihinden itibaren verilmeye başlanan çipli pasaportlarla ilgili yeni değişiklikler yapıldı. Resmi Gazetede 1 Ağustos 2010 günü yayınlanan değişiklikler dün il emniyet müdürlüklerine gönderildi. İl emniyet müdürlükleri de dünden itibaren kendilerine ulaştırılan kararları uygulamaya koydu.

iŞTE pasaport kanununda yapılan yeni değişiklikler:

1- 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren verilmeye başlanan çipli pasaportlar 310 TL harç bedeli karşılığında 10 yıllık geçerli olarak düzenlenecektir. Ancak pasaportunu uzatma talebinde bulunanlar için 310 TL bedel karşılığında 5 yıl geçerli uzatma işlemi yapılacaktır.

2- 10 yıllık umuma mahsus pasaport uygulamasından sadece 18 yaşından büyük vatandaşlarımız faydalanabilecektir. 18 yaşından küçük olan vatandaşlarımız 310 TL bedel karşılığında 5 yıl geçerli pasaport sahibi olabileceklerdir.

3- 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıllık harç bedellerinde bir değişiklik yapılmamıştır.

4- Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaportlarda erkek çocuklar için yaş sınırı 18 iken, kız çocukları için çalışmama ve bekar olmak şartı ile sınırsızdı. Yeni uygulama ile hem erkek ve hem de kız çocukları için yaş sınırı 25 olarak belirlendi. 18 yaşından büyük erkek ve kız çocukları anne veya babalarının yeşil yada gri pasaport haklarından bekar olmaları, gelir getiren bir işte çalışmamaları, hak sahibi anne babalarıyla birlikte ikamet etmeleri ve öğrenci olduklarını belgelemeleri halinde 25 yaşına kadar faydalanabilecekler. Bu durum açık öğretim ve açık lise öğrencilerini de kapsamaktadır.

5- Yeni değişiklik ile anne babasıyla ikamet eden, çalışmayan ve bekar engelli (bedensel, ruhsal ve sinirsel) vatandaşlarımız durumlarını tam teşekküllü hastaneden alacakları doktor raporu ile belgelemeleri halinde yaş sınırı olmaksızın anne veya babalarının hakkından yeşil yada gri pasaport alabilecekler.

6- 1 Ağustos günü kabul edilen değişiklik 5 Ağustos itibariyle uygulamaya geçirildi. Bu yüzden 1-4 Ağustos arası 5 yıllık pasaport alan vatandaşlar sürenin 10 yıla çıkarılması için başvuramayacak.
PASAPORTTA YENİ DÖNEM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 12 yıl önce
Para Bol, Hep Geziyoruz diyen arkadasa...madem zaten kullanilamiyor bu pasaportlar, devletimin memurunda bes kurus para yok, iptal edelim gitsin bu uygulamayi. devletimin ust duzey memurlarinin nazik popolari da sabah 5te alman konsoloslugunun onundeki soguk mermerlere otursun da gorelim bakalim vize sorunlari ne kadar kisa surede cozuluyor bu ulkede. devlet ozel gorevler icin gri pasaport verir calisanlarina.. yesil pasaport sadece devlet memuruna yapilmis bir kiyaktir ve ortada oldugu surece de vatandasin konsolosluk onlerindeki surunme sahneleri devam edecektir. ne yazik ki vatandaslarina ikinci sinif insan muamelesi yapan, kendi ayricaliklarini yaratan bir burokrasimiz var. yesil pasaport da bu ayricaliklardan biri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Hususi pasaportlarla vizesiz giriş sadece kısa süreli özel geziler içindir. Bayramda Roma ,Yılbaşında Paris, Haziranda Fiyordlar, memur maaşıyla, ailece çok ucuza maloluyor. Bütün memurlar tatilde yurt dışında zaten. Lütfen yorum yazarken beş dakika düşünün de öyle sallayın beyler... S.K.İstanbul

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
yesil pasaport tamamen anayasanin esitlik ilkesine aykiri bir ayricaliktir. devletimin memurlari calisip ugrasip turk halkinin yurtdisina cikisini kolaylastiracagina, oturup dunyada tek ornegi bizde olan yesil pasaportu icat etmistir. su durumda turk halkinin vize iskencesini sona erdirmesi gereken kisiler ve ailesi kesinlikle ve kesinlikle vize iskencesi cekmemektedir. bu durumda devletimin memurlari bu konuda bir sey yapma ihtiyaci duymamamaktadir. yesil pasaport ortadan kalksin bak ne oluyor vize uygulamalarina...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Türk pasaportları sorun bitmez ki.....yeşil pasaportlu biri bayan 5 çocuklu aile geliyor check in e Almanya ya gidecek.Elinde yeşil pasaportlar.bakıyorum imam x in eşi ve çocukları yazıyor pasaportta nasılsa vize ye de gerek yok 20-30 gün kalıp dönecekler....yani anlayan anladı.devlet memuru olan herkese yeşil pasaport yakışır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
sana kesinlikle katiliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Ben bu işi anlamıyorum, ben doktorası olan makina mühendisiyim, vize için her seferinde onlarca evrak yoplayıp üstüne de 60€ verip en fazla iki yıllık vize alıyorum. İşi gereği olmasa hayatta yurt dışın çıkmam, alsınlar memleketlerini başlarına çalsınlar. Öte yandan her ne olursa olsun devlet memuru tüm ailesine yeşil pasaport alıyor. Kadın memur diye ilkokul mezunu kahvede oturan kocasına yeşil pasaport alıyor, oh ne güzel memleket

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Yeşil pasaport yüksek düzey memur ya da belli bir kademeye gelmiş devlet calısanlarına verilir ve onların aileleri de yararlanabilir. Yeşil pasaport için erkek cocuklarina olması gereken buydu zaten. ama kız cocukları calısmıyor ve bekarsa yine de yararlanmaları gerekirdi.. 3-5 yıl sonra yine yasa degişikliği yapıp da pasaportlari degiştirmek için bize masraf cıkarmasalar bari..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
benim esim kanadali yillardir burda devlette calisiyor, burda herkesin kullandigi kanada pasaportunu kullaniyor. turkiyede devlet memuruna verilen yesil pasaport sacmalik zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
yeni pasaport alan 310 tl ye 10 yıl, pasaportunu uzatmaya gelen aynı paraya 5 yıl mı? mantığı nedir bunun acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
memur çocuklarında, yeşil pasaport alma hakkı hem bayanlarda hem de erkeklerde süresiz olsa ne olur yani? zaten tüm memurların yeşil pasaport alma hakkı yok ki.erkeklerinde süresiz yapacaklarına,tuutp bayanların süresini 25'e indirdiler.saçma sapan bir yasa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000