18 Eylül 2013, Çarşamba 08:05:09

PASAPORT ÜCRETİNE BÜYÜK TEPKİ

Maliye Bakanlığı’nın “indirim yok” açıklamasını yaptığı pasaport harçlarının düşürülmesiyle ilgili sosyal medyada “#pasaporta513liraveremem” kampanyası başlatıldı...
  • Devletin kendisi vatandasi soyarsa kimseye bir seyde diyemez, netekim oyle
  • Hayaldi gerçek oldu. Durmak yok yola devammmmmmmmmmmmmmmmmmmm ...
  • ne kadar abuk sabuk bir yorum!!! senin zekana gore sadece zenginler bilmem kimler gidiyor diye pasaportun illa pahali mi olmasi gerekiyor???
  • ülkemızde pasaport kulanan kesım, ya ış adamları yada yurt dışında okuyan halı vaktı yerınde olan ogrencıler ıle spor kluplerı vede maddı sıkıntısı olmayan zengın tabaka.. bunların dışında arada bırde dişinden tırnagından arttırarak taksıtli koşullarda turlarla yurt dışna cıkan ınsanlarımız.. gerısı zaten hayat mucadelesı veren gelırlerı duşuk fakır halkımız..onlarda nereye ceksen gelıyrlar zaten. pasaport fılanla alakası olmuyr onların..
  • Daha Türkçeyi öğrenmeden nasıl yorum yazabiliyorsunuz anlamakta zorlanıyoruz. (Kayıt değil, kağıt)
  • maliye bakanı,vatandaşı olduğu ingiltere'ye pasaport için ne kadar ödemiş acaba??
  • Hukumet parasi olani vuruyor. Daha yeni mi uyandiniz? Kim yurtdisina cikiyorsa, VURUN. Kimin arabasi varsa ve benzin alacaksa, VURUN. Kimin evi varsa ve kiracisina kiraliyorsa, VURUN. Kimin yatlari, katlari, arsalari varsa, vergiden VURUN. UYANIN UYANIN !!!
  • Mecbur vereceksin kardesim. O basit bir kayit parcasi degil.
  • 249 kisi nin calistigi darphanedeki hamfendiler ve beyfendiler 63 gün fazla para istiyoruz diye grev yaparlarsa Passaport bedelleri de böyle yüksek olur. En düsük maas 2300 en yüksek maas da 3200 olmus. Gayet Normal. Biz yurt disinda yillardir Pasaport icin yüksek bedel ödüyoruz o zaman gikiniz cikmadi da simdi kendi paraniza geldiginde bas bas bagiyorsunuz.
  • Dünyanın en pahalı benzini,arabası,elektriği,doğalgazı,cep telefonu,interneti,pasaportu ve dolaylı vergi ve harçları burada ve hala şöyle kalkındık böyle geliştik hikayeleri anlatıyorlar ve biz de bunlara oy veriyoruz!! Ermenistan açlıktan kırılıyor ama vatandaşına pasaportu bedava veriyor utanın be !!!! seyahat gönüllülerine destek verelim hep beraber !!!

“Pasaport para kapısı değil kimlik belgesidir” sloganının kullanıldığı kampanyaya şu ana kadar 7 bin kişi imza attı. Türkiye, dünyada en pahalı pasaport kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Ehliyetler için alınması planlanan 101 liralık harcın sosyal medyadaki tepkinin ardından 15 liraya düşürülmesi yeni bir kampanyanın açılmasını sağladı.

PARA DEĞİL KİMLİK

Maliye’nin “indirim çalışması yok” açıklamasına rağmen kampanyayı sürdüren “Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri” Twitter ve Facebook üzerinden her yıl yeniden değerleme oranı kapsamında arttırılan yüksek harçlara yorumlarıyla da tepki gösterdi. “Pasaporta 513 lira veremem” kampanyasına şimdiye kadar 7 binin üzerinde kullanıcı imza attı. İmzaların 10 bin kişiye ulaşmasından sonra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’e gönderilmesi planlanıyor. “Pasaport para kapısı değil bir kimlik belgesidir” sloganının kullanıldığı kampanya mektubunda ise şu mesaj yer alıyor:

MALİYETİ ALINMALI

“Ülkemizde dünyanın en yüksek pasaport defter ücreti ve harç bedeli ödenmektedir. Bu yurtdışına çıkmak isteyen her ortalama bireyin bütçesini yeniden gözden geçirmesine neden olmaktadır. Bugün yurtdışına çeşitli sebeplerden çıkmakta olan yüzbinlerce vatandaşın sırtına ek bir yük olarak binmektedir. Pasaport defter ücretinin maliyet bedeline ve pasaport harçlarının da makul bir seviyeye düşürülmesini talep ediyoruz.”

DEFTERİNE 72 LİRA

Türkiye’de pasaportlar için 72 lira defter ücreti alınıyor. Defter ve harç ücretiyle birlikte 6 aylık pasaporta 164 lira, 1 yıllık pasaporta toplam 207 lira, 2 yıllık pasaporta 292 lira, 3 yıllık pasaporta 385 lira, 4-10 yıllık pasaportlara da toplam 513 lira para ödeniyor. Pasaport harçlarına her yıl yeniden değerleme oranı kapsamında da zam yapılıyor. Ermenistan’da hiç pasaport ücreti alınmaması dikkat çekiyor. Dünya üzerinde en ucuz pasaport ise 7 lirayla Swaziland’da veriliyor. Botswana, Kenya, Gana gibi ülkeler pasaport ücreti olarak sadece 10 lira alıyor. Avrupa’da en pahalı pasaport 320 lirayla Belçika’da, en ucuz ise 46 lirayla İspanya’da veriliyor. (Hürriyet)

PASAPORT ÜCRETİNE BÜYÜK TEPKİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Kendisi ~ 9 yıl önce
Devletin kendisi vatandasi soyarsa kimseye bir seyde diyemez, netekim oyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 9 yıl önce
Hayaldi gerçek oldu. Durmak yok yola devammmmmmmmmmmmmmmmmmmm ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdinc'e !!! ~ 9 yıl önce
ne kadar abuk sabuk bir yorum!!! senin zekana gore sadece zenginler bilmem kimler gidiyor diye pasaportun illa pahali mi olmasi gerekiyor???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 9 yıl önce
ülkemızde pasaport kulanan kesım, ya ış adamları yada yurt dışında okuyan halı vaktı yerınde olan ogrencıler ıle spor kluplerı vede maddı sıkıntısı olmayan zengın tabaka.. bunların dışında arada bırde dişinden tırnagından arttırarak taksıtli koşullarda turlarla yurt dışna cıkan ınsanlarımız.. gerısı zaten hayat mucadelesı veren gelırlerı duşuk fakır halkımız..onlarda nereye ceksen gelıyrlar zaten. pasaport fılanla alakası olmuyr onların..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mecbur başlığına ~ 9 yıl önce
Daha Türkçeyi öğrenmeden nasıl yorum yazabiliyorsunuz anlamakta zorlanıyoruz. (Kayıt değil, kağıt)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acaba ?? ~ 9 yıl önce
maliye bakanı,vatandaşı olduğu ingiltere'ye pasaport için ne kadar ödemiş acaba??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ingiliz ~ 9 yıl önce
ingilterede 10 senelik pasaport fiyati 72.50 paund dur.
Hukumet bilir.. ~ 9 yıl önce
Hukumet parasi olani vuruyor. Daha yeni mi uyandiniz? Kim yurtdisina cikiyorsa, VURUN. Kimin arabasi varsa ve benzin alacaksa, VURUN. Kimin evi varsa ve kiracisina kiraliyorsa, VURUN. Kimin yatlari, katlari, arsalari varsa, vergiden VURUN. UYANIN UYANIN !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
suç milletin!! ~ 9 yıl önce
bu millet araba aldıkça,benzin aldıkça,uçağa bindikçe,cep telefonuna bu kadar para saçtıkça vs tabii ki hiçbirinin fiyatı düşmez!!!! bizim insanımız keyfinden ödün vermez, hava atmaktan vazgeçemez!!!!
Mecbur ~ 9 yıl önce
Mecbur vereceksin kardesim. O basit bir kayit parcasi degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
önce !! ~ 9 yıl önce
Sen önce türkçe yazmayı öğren sonra yorum yap!!!
Normal ~ 9 yıl önce
249 kisi nin calistigi darphanedeki hamfendiler ve beyfendiler 63 gün fazla para istiyoruz diye grev yaparlarsa Passaport bedelleri de böyle yüksek olur. En düsük maas 2300 en yüksek maas da 3200 olmus. Gayet Normal. Biz yurt disinda yillardir Pasaport icin yüksek bedel ödüyoruz o zaman gikiniz cikmadi da simdi kendi paraniza geldiginde bas bas bagiyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
a normal ~ 9 yıl önce
devlet memurlarına verilen yeşil pasaportta neden sadece defter ücreti alınıyor o zaman
ayıp be !!! ~ 9 yıl önce
Dünyanın en pahalı benzini,arabası,elektriği,doğalgazı,cep telefonu,interneti,pasaportu ve dolaylı vergi ve harçları burada ve hala şöyle kalkındık böyle geliştik hikayeleri anlatıyorlar ve biz de bunlara oy veriyoruz!! Ermenistan açlıktan kırılıyor ama vatandaşına pasaportu bedava veriyor utanın be !!!! seyahat gönüllülerine destek verelim hep beraber !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000