02 Aralık 2019, Pazartesi 15:12:09

Pasaport polisinin üniforması değişti

Hudut kapılarında 100 milyondan fazla yolcuyu karşılayan pasaport polisleri artık özel tasarım polis yeleği giyiyor. Turkuaz renkli yeni yeleklerin ön kısmında “Turkey” yazısı bulunuyor.
  • ülkede üzerine üniforma giyen kendini süpermen sanıyor. Semer altın olsa ne ki !
  • Turkey yazılması neden gerekli? Turist hangi ülkede olduğunu bilmiyor mu?
  • Republic of Turkey yazilabilirdi..
  • Benzin pompacısı gibi olmuş. Beyaz gömlek üzerine işlemeli yazı olsaymış iyi olurmuş.TURKEY yazmasına karşı değilim. Hatta bütün polis arabalarına ve üniformalarına ingilizce yazılabilir. Turistik bölgelerde rusça bile olabilir yani.
  • Üniformadan ziyade polisin mantalitesi değişmeli..Okulda falanmı öğretiyorlar suratsız olmayı?Böyle bi asarım keserim havaları,vizeyi veren konsolosda yok bu hava
  • Kendi ülkemizde polisin üniformasında Turkey yazmasının mantığı nedir acaba? Orada o yazmasa turist nereye geldiğini bilmeyecek mi ya da orada birçok farklı ülkeden polis mi çalışıyor ki Turkey yazılıyor? Yazıyorsun bari Türkiye yaz. Hakikaten trajikomedi.
  • İSRAF, İSRAF, İSRAF...
  • Kılık kıyafetten önce somurtkan ve ukala tavırlarını değiştirin.
  • niye TURKEY kardesim hindi miyiz biz . Turkıye yazmak zor mu geliyor. illada yabancı dılde yazacaksan TURKEI yaz TURQUE yaz . yada cok istedigin Arapca Memleket- ul Turkıyye YAZ. olsun bitsin
  • Beyaz gömlek ve kravat daha güzel olurdu. Şu haliyle çok zorlanmış bir tasarım. Beyaz gömleğin üzerine küçük bir logo yeterli. Fazla arma, işleme, apolet, yazı falan olunca benzinlik pompacisı veya araba yarışçısı giysisi gibi duruyor. Bir banka ve resmi daire çalışanı gibi giyinseler gümrüklere daha çok yakışır.

Hudut kapılarında 100 milyondan fazla yolcuyu karşılayan pasaport polisleri artık özel tasarım polis yeleği giyiyor. Turkuaz renkli yeni yeleklerin ön kısmında “Turkey” yazısı bulunuyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı havaalanlarında "Yolcu Memnuniyeti Ölçme ve Değerlendirme Anket Çalışması" başlatmış, bu kapsamda havaalanlarına yerleştirdiği cihazlarla yolculara hizmet veren pasaport polislerinin genel davranış ve tutumlarını değerlendirmeye almıştı. Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 6 dildeki anket cihazlarıyla yapılan uygulamada, yolcuların pasaport polisi hizmetlerinden memnun oldukları ya da olmadıkları durumlar ortaya çıkarılarak, eksik görülen hususlarla ilgili gerekli çalışmaların yapılması amaçlanmıştı. Bakanlık şimdi de her gün binlerce yolcunun giriş-çıkış yaptığı hudut kapılarında, vitrin konumunda bulunan pasaport polislerine ilişkin yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. İçişleri Bakan Süleyman Soylu’nun talimatı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı, pasaport polislerinin kıyafetlerinde değişikliğe gitti. Hudut kapılarında 100 milyondan fazla yolcuyu karşılayan pasaport polisleri artık turkuaz renkli ve ön kısmında "Turkey" yazısı bulunan özel tasarım polis yeleği giymeye başladı.

3 bin personelle pasaport kontrol hizmeti veriliyor

Tarihi, doğal güzellikleri ile dünyanın ilgisini çeken Türkiye, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Coğrafi konumuna bağlı olarak hava, deniz, kara ve demiryolu sınır kapılarına sahip Türkiye’de 101 deniz, 64 hava, 30 kara ve 8 demiryolu olmak üzere toplam 203 hudut kapısı bulunuyor. Bu kapılarda yaklaşık 3 bin personelle bin 350 kontuarda pasaport kontrol hizmeti veriliyor. Her gün binlerce yolcunun giriş-çıkış yaptığı hudut kapılarında, 2000 yılında giriş-çıkış yapan yolcu sayısı 29 milyon iken, 2010 yılında bu sayı 75 milyona, 2018 yılında 109 milyona yükseldi. 2019’da ise 114 milyon yolcu giriş-çıkış gerçekleştirdi, bu yolcuların 84 milyonunu yabancılar oluşturdu. Son yirmi yıl esas alındığında hudut kapılarında yolcu giriş-çıkış sayılarında yüzde 275’lik artış görüldü.

Pasaport polisinin üniforması değişti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

İsimet ~ 4 ay önce
ülkede üzerine üniforma giyen kendini süpermen sanıyor. Semer altın olsa ne ki !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hllsprdvm ~ 8 ay önce
Turkey yazılması neden gerekli? Turist hangi ülkede olduğunu bilmiyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uniforma ~ 8 ay önce
Republic of Turkey yazilabilirdi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Genç ~ 8 ay önce
Benzin pompacısı gibi olmuş. Beyaz gömlek üzerine işlemeli yazı olsaymış iyi olurmuş.TURKEY yazmasına karşı değilim. Hatta bütün polis arabalarına ve üniformalarına ingilizce yazılabilir. Turistik bölgelerde rusça bile olabilir yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 8 ay önce
Üniformadan ziyade polisin mantalitesi değişmeli..Okulda falanmı öğretiyorlar suratsız olmayı?Böyle bi asarım keserim havaları,vizeyi veren konsolosda yok bu hava

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Celine ~ 7 ay önce
Sanırım olması gerekenden kısa sürede eğitim almış olmalarının ötesinde, halka hizmet yerine her türlü Şisdete ve tepkiye yatkın eğitim alıyo olmalılar... Oysa ne kadar güzel olurdu Güler yüzlü görevlilerle muhattap olmak,, maalesef dediğiniz gibi Güler yüzlü memurlarla karşılalmak hemen hemen nerdeyse hiç yok diyebiliriz, vatandaş korku yerine güven vermelerini tercih eder tatbiki. Üstelik dünyanın bildiği TURKEYi’ in çok ülkede hindi anlamında kullanıldığını bilmelerine rağmen formalara TÜRKİYE Yazmak istememelerine anlam veremedim. Formalarda çok çirkin turkey de hiç hoş olmamış.
trajikomedi ~ 8 ay önce
Kendi ülkemizde polisin üniformasında Turkey yazmasının mantığı nedir acaba? Orada o yazmasa turist nereye geldiğini bilmeyecek mi ya da orada birçok farklı ülkeden polis mi çalışıyor ki Turkey yazılıyor? Yazıyorsun bari Türkiye yaz. Hakikaten trajikomedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 8 ay önce
İSRAF, İSRAF, İSRAF...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öncelik ~ 8 ay önce
Kılık kıyafetten önce somurtkan ve ukala tavırlarını değiştirin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taner ~ 8 ay önce
niye TURKEY kardesim hindi miyiz biz . Turkıye yazmak zor mu geliyor. illada yabancı dılde yazacaksan TURKEI yaz TURQUE yaz . yada cok istedigin Arapca Memleket- ul Turkıyye YAZ. olsun bitsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
beyaz gömlek ~ 8 ay önce
Beyaz gömlek ve kravat daha güzel olurdu. Şu haliyle çok zorlanmış bir tasarım. Beyaz gömleğin üzerine küçük bir logo yeterli. Fazla arma, işleme, apolet, yazı falan olunca benzinlik pompacisı veya araba yarışçısı giysisi gibi duruyor. Bir banka ve resmi daire çalışanı gibi giyinseler gümrüklere daha çok yakışır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000