11 Ocak 2018, Perşembe 12:40:21

Pasaport gecikti uçak biletleri yandı

ABD'ye gidecek ailenin pasaportunu postacı geç teslim edince, bilet paralarını PTT ödemek zorunda kaldı.
  • Bence yolcu tamamen haksız. Sen pasaportunu eline almadan hangi akılla bilet alırsın ki arkadaşım? Pasaportunun ulaşacağı zamana göre bir iki gün ileri tarihe bilet alsana ya, bu kadar bilinçsizlik olur mu? Tamam PTT'nin kusuru var ama asıl tedbirsizlik yolcuda.
  • öncelikle pasaporta başvurursun pasaportun gelir postadan eline ulaşinca gideceğin ulkenin konsolosluğuna vize için başvurursun giderek sonra vizen onaylanirsa vereceğin adresine posta veya kurye ile pasaportun elir..anlamadiğim sen daha vize başvurusu yapmamişsin pasaport gelmemiş nasil peşin para verip uçak biletlerini satin almişsin anlamadim.
  • Amerika vize yi sonuçlandırdıktan sonra konsolosluk ptt yolu ile adrese teslim eder, schengen ülkerinde aracı konuma konsolosluk teslim eder sende aracı konumdan alırsın olay bu. ayrıca eski pasaportunda vizesi kalırsa yeni pasaport çıkartıncada yeniden vize alması gerekir aktarım olmaz eski pasaporttan yeni pasaporta vize
  • Pasaport konsolosluğa yollanmıştır, vizesi basılmış halde gelmiştir konsolosluktan.
  • bilmiyorsanız bari azıcık amerika vize alımı sürecini araştırın buraya yorum yazmaya vakit harcamak yerine. konsolosluk vize işlemi için pasaportu teslim alır ve vize işleminden sonra yolcuya postalar. pasaport süresi vs gibi boş beyinle akıl yürütmeye kasmayın.
  • elektronik vize?
  • Yine dandik işler yahu canım kardeşim sen pasaportu alıp bileti öyle alsana pasaportun olmadan bilet alıyorsun, senin iş bilmezliğğin yüzünden ptt hesabı postacıdan kesecek
  • Pasaport konsolosluktan posta yoluyla yollamıştır
  • Sayın Ek, ABD'den ya da bir Avrupa ülkesinden daha önce vize almamışsınız anladığım kadarıyla. Vize işlemleri sırasında pasaportunuzu bırakırsınız yetkili merciye, sonra vize basılmış halde pasaportunuz size gelir. Bilgi ve fikir sahibi olmadan, bir şeyleri yalan olarak yaftalamak maksadıyla bir açık arayıp, sonra bu açığı bulduğunu zannederek ünlemli, soru işaretli, atarlı mesajlar yazmamanızı tavsiye ederim.
  • Damla damla adalet.

ABD'ye gidecek ailenin pasaportunu postacı geç teslim edince, bilet paralarını PTT ödemek zorunda kaldı.

Balıkesir'de ikamet eden bir vatandaş, eşi ve iki çocuğuyla birlikte ABD'ye gitme planı yaptı. Pasaport için emniyete müracaat eden aile, bir yandan da 6 bin 600 TL ödeyerek ABD'ye 4 kişilik uçak bileti aldı. Pasaportların zamanında teslim edilmemesi sebebiyle şok yaşayan aile, uçak biletlerini iptal ettirmek zorunda kaldı. Aile, hava yolu şirketinden uçak biletinin sadece 600 liralık bölümünü tahsil edebildi. Seyehatin iptal edilmesiyle bir aile ferdinin bursunun yandığını belirten aile reisi, PTT'ye müracaat ederek 6 bin 600 liranın iadesini istedi. Kurumun olumsuz cevap vermesiyle ikinci şoku yaşayan aile, mağduriyeti yargıya taşıdı.

Balıkesir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde PTT aleyhine maddî ve manevî tazminat davası açan vatandaş, pasaportun gecikmesiyle mağdur olduklarını kaydetti. Mahkemede ifade veren vatandaş, mağduriyetlerinin giderilmesi için davalıya başvuruda bulunulduğunu ancak sonuç alınamadığını belirterek, "Yaşanan olumsuzluklar ve stres sebebiyle derin üzüntü ve sıkıntı yaşadık. 6 bin 600 TL maddî ve 10 bin TL manevî tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmesini talep ve dava ediyorum" dedi.

Mahkemede savunma yapan davalı kurum avukatı ise kurumun eylemi ile davacıların zararı arasında illiyet bağının bulunmadığını, dava konusu olayda davacıların kusurlu olduğunu ileri sürdü. Davacıların tedbirli ve özenli davranmadığını iddia eden avukat, talep edilen tazminatın fahiş olduğunu beyanla davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Emsal bir karara imza atan mahkeme, pasaportun gecikmesinde kusuru bulunduğu öne sürülen kurumu hem maddî,hem de manevî tazminata mahkum etti. Davacının ABD'ye gitmek amacıyla 6 bin 600 TL tutarında bilet ücreti ödediği, ancak pasaportların gecikmesi sebebiyle biletleri iptal ettirmek zorunda kaldığının vurgulandığı mahkeme kararında, "6 bin TL'lik bilet ücretinin iade edilmediği, davacı ailenin reşit olmayan çocukları ile birlikte yurt dışına götürmek üzere seyahat planlaması yaptığı anlaşılmaktadır. Aile fertlerinden bir kısmının pasaportlarının gelmemesi durumunda diğerlerinin de planlarını iptal etmesinin normal olduğu ortadadır. Davalı PTT müdürlüğünde çalışan memur hakkında yapılan disiplin soruşturması evrakında geç teslim sebebiyle davalı tarafın mağdur edildiği belirtilmektedir. Belirsiz süreçte davacıların mecburen uçak biletlerini iptal ettirdiği gerekçesiyle maddî tazminat talebinin 6 bin TL bakımından kabulüne, aile ferdinin özellikle burs ve sağlık problemleri sebebiyle ABD'ye gitmek istediği, davacı tarafın ailece hazırlıklarını yaptığı, yaşanılan olay nedeniyle bütün planlarını iptal ettirmek zorunda kaldığı anlaşılmaktadır. Bir aile ferdinin bursunun yandığı gerekçesiyle manevî tazminatın kısmen kabulüne karar verilmiştir" denildi.

Kararı davalı avukatı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını onadı. Kararla birlikte davacı aile, hem maddî, hem de manevî tazminatı tahsil etti. Hukukçular, emsal teşkil eden kararla birlikte gönderinin gecikmesinde kusuru bulunan görevli ve şirketin müşterinin mağduriyetinden sorumlu olacağını dile getirdi.

Pasaport gecikti uçak biletleri yandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Ofsayt! ~ 4 yıl önce
Bence yolcu tamamen haksız. Sen pasaportunu eline almadan hangi akılla bilet alırsın ki arkadaşım? Pasaportunun ulaşacağı zamana göre bir iki gün ileri tarihe bilet alsana ya, bu kadar bilinçsizlik olur mu? Tamam PTT'nin kusuru var ama asıl tedbirsizlik yolcuda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAKSIZMI ~ 4 yıl önce
bugun bazı konsolosluklar bileti kestir getir diyor rezervasyona inanmayınca. bugun posta sirketleri kargocular aldıkları paketi 2 gün keyfe keder geciktiyor herkes isini düzgün yapması lazım bence tam yerinde karar
camarothy ~ 4 yıl önce
öncelikle pasaporta başvurursun pasaportun gelir postadan eline ulaşinca gideceğin ulkenin konsolosluğuna vize için başvurursun giderek sonra vizen onaylanirsa vereceğin adresine posta veya kurye ile pasaportun elir..anlamadiğim sen daha vize başvurusu yapmamişsin pasaport gelmemiş nasil peşin para verip uçak biletlerini satin almişsin anlamadim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erc ~ 4 yıl önce
Amerika vize yi sonuçlandırdıktan sonra konsolosluk ptt yolu ile adrese teslim eder, schengen ülkerinde aracı konuma konsolosluk teslim eder sende aracı konumdan alırsın olay bu. ayrıca eski pasaportunda vizesi kalırsa yeni pasaport çıkartıncada yeniden vize alması gerekir aktarım olmaz eski pasaporttan yeni pasaporta vize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tr ~ 4 yıl önce
Yanlış biliyorsun eski passportunda vize varsa yeni pasaportuna tekrar vizeye gerek yok eski ve yeni pasaportunu alır öyle gidersin ben Amerikaya öyle gidiyorum .
Jakku ~ 4 yıl önce
Yanlış, pasaporttaki vizeler geçerlidir. Yeni ve eski pasaportunu beraber taşırsın.
. ~ 4 yıl önce
Pasaport konsolosluğa yollanmıştır, vizesi basılmış halde gelmiştir konsolosluktan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cühela ~ 4 yıl önce
bilmiyorsanız bari azıcık amerika vize alımı sürecini araştırın buraya yorum yazmaya vakit harcamak yerine. konsolosluk vize işlemi için pasaportu teslim alır ve vize işleminden sonra yolcuya postalar. pasaport süresi vs gibi boş beyinle akıl yürütmeye kasmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
x ~ 4 yıl önce
elektronik vize?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rus asıllı LAZ ~ 4 yıl önce
Yine dandik işler yahu canım kardeşim sen pasaportu alıp bileti öyle alsana pasaportun olmadan bilet alıyorsun, senin iş bilmezliğğin yüzünden ptt hesabı postacıdan kesecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ek2 ~ 4 yıl önce
Pasaport konsolosluktan posta yoluyla yollamıştır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E. ~ 4 yıl önce
Sayın Ek, ABD'den ya da bir Avrupa ülkesinden daha önce vize almamışsınız anladığım kadarıyla. Vize işlemleri sırasında pasaportunuzu bırakırsınız yetkili merciye, sonra vize basılmış halde pasaportunuz size gelir. Bilgi ve fikir sahibi olmadan, bir şeyleri yalan olarak yaftalamak maksadıyla bir açık arayıp, sonra bu açığı bulduğunu zannederek ünlemli, soru işaretli, atarlı mesajlar yazmamanızı tavsiye ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 4 yıl önce
Damla damla adalet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000