06 Mayıs 2022, Cuma 12:47:34

Orman yangınlarıyla mücadele için Havacılık Dairesi Başkanlığı kuruldu

Türkiye'nin orman yangınları ile mücadelede her yıl artan hava gücünü yönetmek için Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Havacılık Dairesi Başkanlığı kuruldu.
  • Mahmut Başkan yönetim kabiliyeti yüksek bir adam (!) yangınları kökünden çözeceklerdir.
  • He ondaaaannn,bak başkanlık,müdürlük bile değil,açılınca tüüüm yangınlar çıkmadan sönecek,işte balzamik-balsamico hesabı,başkanlık daha önce olsaydı geçen sene yaşananlar yaşanmayacaktı
  • Bol yiyici.. Bu başkanlığın kurulması iyi oldu. Şimdi orman yangınları düşünsün nasıl bu atm memurlarıyla mücadele edeceğini…
  • Yönetemezsiniz…
  • Zincir market gibi çoğaldı, her kurumun kendi havacılık dairesi var. Askeri ve sivil tüm havacılık birimlerinin tek çatı altında toplanarak bakım/onarım ve işletme maliyetleri daha kontrollü olarak yürütülemez mi?

Türkiye'nin orman yangınları ile mücadelede her yıl artan hava gücünü yönetmek için Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Havacılık Dairesi Başkanlığı kuruldu. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Bu yıl 8 İHA ile çalışmayı hedefliyoruz. Helikopter ve uçak sayıları da her geçen gün artıyor. Bütün bu hava araçlarını daha iyi koordine edecek, daha iyi yönetecek; bunların tedarik sürecindeki hazırlıklarını Havacılık Dairesi Başkanlığı eliyle yürüteceğiz" dedi.

Türkiye'nin orman yangınları ile mücadelede hava gücü her geçen yıl artıyor. Geçen yıl orman yangınlarında 39 helikopter, 3 amfibik uçak ve 4 İHA kullanıldı. Bu yıl hava gücünün daha da artırılması planlanıyor. Hava filosunun her geçen yıl artması üzerine Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Havacılık Dairesi Başkanlığı kuruldu. 2022 yılında orman yangınlarına müdahalede kullanılacak hava gücü, Mahmut Okudan başkanlığındaki Havacılık Dairesi Başkanlığı tarafından yönetilecek. Havacılık hizmetlerinin yerine getirilmesinde personel planlaması yapmak ve hava araçları ile gerekli görülen diğer araç, gereç ve teçhizatın temini, kiralanması, hazırlanması, planlanması ve emniyetli bir şekilde kullanılmasını sağlamak, hava araçlarının bakım, onarım, revizyon, modifikasyon ve servis bülten uygulamaları gibi işlemlerinin yurt içi veya yurt dışı yetkili bakım merkezlerinde yapılmasını sağlamak, hava araçlarının uçuş, sicil ve bakım kayıtlarına ilişkin iş ve işlemleri yapmak, uçuş ve yer emniyeti ile ilgili faaliyetleri yürütmek de görev alanında yer alacak.

'BU YIL 8 İHA İLE ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ'

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, orman yangınları ile mücadelede görev alacak ekibin hava araçları ile de güçlendirilmesi ihtiyacından hareketle hava gücünün daha da artırılması ihtiyacı ortaya çıktığına dikkat çekti. Karacabey, "Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla hava aracı çalıştırıyoruz. Sadece uçak ve helikopter değil, İHA'ları da etkin şekilde kullanıyoruz. İlk defa 2020 yılında 1 İHA ile başladığımız İHA kullanma sürecimizde, 2021 yılında 4 İHA ile devam edilmişti. Bu yıl 8 İHA ile çalışmayı hedefliyoruz. Helikopter ve uçak sayıları da her geçen gün artıyor. Bütün bu hava araçlarını daha iyi koordine edecek, daha iyi yönetecek, bunların tedarik sürecindeki hazırlıkları daha iyi yapabilme amacı ile Orman Yangınları ile Mücadele Daire Başkanlığı'nca yürütülen havacılık işlemlerini artık Havacılık Dairesi Başkanlığı eliyle yürüteceğiz" dedi.

HAVA TRAFİĞİNİ YÖNETECEK

Karacabey, Havacılık Dairesi Başkanlığı'nın görevlerine ilişkin, "Geçen yıl yaz ayında çıkan yangında 86 hava aracı aynı anda gökyüzünde görev yapar haldeydi. Orman Yangınları ile Mücadele Daire Başkanlığı'mızın sorumluluğu altında orada çalıştılar; ancak hava trafiğinin yönetilmesi bir havacılık tecrübesini de gerektiriyordu. Bizim yine Yangınlar ile Mücadele Daire Başkanlığı'mızın altındaki Havacılık Şube Müdürlüğü'müz geçtiğimiz yıl bu görevi çok başarılı şekilde ifa etti. Ülkemize yurt dışından gelen hava araçlarının pilotları da hayranlıklarını ifade ettiler. Kendi ülkelerinde de bizim uyguladığımız sistemi uygulamak için bizden destek istediler. Havacılık Dairesi Başkanlığı'mız, Yangınlar ile Mücadele Daire Başkanlığı ile koordineli şekilde hava trafiğini yönetecek. Orada olması muhtemel kazaları veya diğer aksilikleri ortadan kaldırmak için hem tedbirler üretecek, aynı zamanda hava araçlarının temin, tedarik ve işletme ile ilgili teknik işlemleri de yürütmüş olacak. Bütün bunlar 'işletme' diye ifade ettiğimiz, bunların bakımı, onarımı ihtiyaçlarının karşılanması, diğer hususların yerine getirilmesi kısmını Havacılık Daire Başkanlığı'mız yürütecek" diye konuştu. 

Orman yangınlarıyla mücadele için Havacılık Dairesi Başkanlığı kuruldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Firefighter07 ~ 3 ay önce
Mahmut Başkan yönetim kabiliyeti yüksek bir adam (!) yangınları kökünden çözeceklerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Balsamicoooo ~ 3 ay önce
He ondaaaannn,bak başkanlık,müdürlük bile değil,açılınca tüüüm yangınlar çıkmadan sönecek,işte balzamik-balsamico hesabı,başkanlık daha önce olsaydı geçen sene yaşananlar yaşanmayacaktı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıfır icraat ~ 3 ay önce
Bol yiyici.. Bu başkanlığın kurulması iyi oldu. Şimdi orman yangınları düşünsün nasıl bu atm memurlarıyla mücadele edeceğini…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airmail34 ~ 3 ay önce
Yönetemezsiniz…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 3 ay önce
Zincir market gibi çoğaldı, her kurumun kendi havacılık dairesi var. Askeri ve sivil tüm havacılık birimlerinin tek çatı altında toplanarak bakım/onarım ve işletme maliyetleri daha kontrollü olarak yürütülemez mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nolcek ~ 3 ay önce
Mümkün değil Asker kafası ile sivil kafa zeytinyağ ile su gibidir asla karıştıramazsın.Birkaç kurum dışında ülkemizde profesyonel havacılık oluşmasının imkanı yok kafaların değişmesi lazım.
Bedo ~ 3 ay önce
Yürütülemez. Zihniyetler farklı bizde her kurum kraliyet kafasında

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000