20 Kasım 2017, Pazartesi 09:33:46

"Ödüle layık 10 havalimanından biriyiz"

TAV Ege Bölge Müdürü Erkan Balcı, Enerji ve Çevre Dostu Tasarım’da gümüş sertifika aldıklarını ifade etti, “Türkiye’de ilk biz aldık. Ödüle layık 10 havalimanından biriyiz” dedi
  • açılır herşeyin ilki vardır. Ülkemizde istanbulun dışında bir yere birşeyin merkezi olmak yedirilmez.
  • İZMİR e yatırım yapan kazanır ama 3.havalimanı ile artık THY Asla yapmaz zaten yapmıyordu.Sunexpress ile Pegasus kaymak yiyor.
  • İstanbul,Asya Avrupa arasındayken İzmir Asya,Avrupa ve Afrika arasında bir şehir Osmanlı zamanında Osmanlı devleti bu stratejik konumu iyi değerlendirmiş ve İzmiri büyük bir ticaret kapısı ve bağlantılı deniz limanını ve tren yollarını inşaa etmiş ve yıllarca bu durumu değerlendirmiştir.Geçen yıl OECD rakamlarına göre dünya da nüfus ve kentleşme açısından en çok talebin olduğu şehirler bakımından 2. Sırada bulunan Ege nin gerdanı İzmir.Türkiyenin ikinci alternatif aktarma merkezi olabileceğinin sinyallerini vermektedir.3.Havalimanından sonra İstanbul hava trafiğininin yoğunluğunu, yine İstanbul hava sahasında seyreltmek hem uçuşlarda konforu arttıracak hem de riski daha da azaltacaktır.Kaldıki hükümetin Ankara ile hızlı tren projesi ve de İstanbul ile otoban projesi İzmir i oldukça cazibe merkezi haline getirmiştir.Türkiyemizin öncüsü İstanbul olsa dahi İzmir İstanbul Ankara üçgenindeki şehirlerimiz ulaşım faaliyetleri ile daha da güçlü hale gelecekler ve kalkınacaklardır.Bu nedenle Adnan Menderes Havalimanın optimum kapasite ile hizmet vermesi büyük elzemdir.
  • İstanbulun alternatifi istanbuldur. 2. aktarma merkezi sabiha gökçen olmalıdır. 3. de hazerfen.
  • Izmir havalimani cevre dostu, ekonomik hemde ergonomik,emegi gecen herkesi tebrik ederim.
  • Dur şimdi, daha ATO Ankaraya direk uçuş aldıramadı hele bi dur sen. Daha var

TAV Ege Bölge Genel Müdürü Erkan Balcı, Adnan Menderes Havalimanı’nın, ABD Yeşil Binalar Konseyi’nin yayımladığı raporda Avrupa’ya örnek gösterildiğini, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası’nın (LEED )sahibi olduğunu söyledi. Balcı, İzmir’de geçen 12 yılı, çevreci havalimanı olma süreci ve gelecek planları hakkında Milliyet Ege’ye ayrıntılı bilgi verdi. 2004’ten beri İzmir’de olduklarını belirten Balcı, “İlk iç hatlar terminalini 2006’da açtık. Dış hatlar terminalini sıfırdan inşa ettik. Mimarımız Yakup Hazan’la birlikte nasıl daha iyi hizmet verebiliriz, nelere dikkat edebilir, ne gibi değişiklikler yapabiliriz konularında uzun uzun görüştük. Bu sürede sadece terminalle değil, otoparklar, elektrik üretimi santralimiz, güneş enerjisi konularında da oldukça yoğun çalışmamız oldu. Hem İzmir’e hem Türkiye’ye yakışır bir havalimanı olduk” dedi.

450 milyon Euro’ya çıktı

2008 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Çevre Komitesi jüri özel ödülü, 2009’da Katar’ın başkenti Dohoa’da, Doğa Havacılık Zirvesi’nde yılın çevreci havalimanı ödülünü, 2010’da dünyada ilk defa uygulanan Airport Cancel International’ın (ACI) düzenlediği Ecoyenilik ödülünü, 2011’de Dubai gelişen pazarlar ekolojik yenilikte en iyi havaalanı ödüllerini dış hatlarla aldıklarını, burada edindikleri tecrübeleri iç hatlar terminalinde uygulandığını kaydeden TAV Ege Genel Müdürü Erkan Balcı, iç hatların inşa aşamasında ortaya çıkan atıkları, yüzde 99 geri dönüşümde değerlendirdiklerini ifade etti.

Balcı, şunları söyledi: “ABD Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen Enerji ve Çevre Dostu Tasarım’da gümüş sertifikaya hak kazandık. Türkiye’e ilk defa biz aldık. Dünyada 10 havalimanı vardı, bizde bunun içine girmiş olduk. Oldukça yoğun ve zorlu bir süreçti. Bu sertikayı kazanmak için yansıtıcı cam yüzeyler gibi özel inşaat malzemeleri kullandık.”

Enerji tasarrufu sağlamak için yaklaşık beş bin metrekarelik elektrik üreten güneş paneli kullandıklarını belirten Balcı, “Geçen yıl trijen tesisimizi açtık. Doğalgazdan elektrik üretimi. Böylelikle kendi elektriğimizi üretmeye başladık. Doğaya en az atık bırakan havalimanı olduk. Su, elektrik, ısı tasarrufunda bulunduk.  Hem İzmir hem Türkiye’ye  öncü olmayı hedefledik. Terminallere toplam 450 milyon euro yatırım yaptık. İzmir’in bunu hak ettiğini düşünüyoruz. İzmir’in potansiyelini sonuna kadar kullanacağız" diye konuştu. Balcı hedeflerinin, kaybedilen turistleri kazanmak olduğunu söyledi. 

‘İkinci aktarma merkezi olabilir’

Dış hatlardan 23 ülkeye doğrudan uçuşları olduğunu belirten Erkan Balcı, Rusya’ya uçuşun Türkiye ve Ege için çok önemli olduğunu, İran’a da uçuş başladığını söyledi. İzmir’in zengin potansiyele ve altyapıya sahip olduğunu vurgulayan TAV Ege Genel Müdürü, kentin hem coğrafi hem de stratejik açıdan ikinci bir aktarma merkezi olabileceğini kaydetti. (Milliyet)

"Ödüle layık 10 havalimanından biriyiz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Emre İklim ~ 1 yıl önce
açılır herşeyin ilki vardır. Ülkemizde istanbulun dışında bir yere birşeyin merkezi olmak yedirilmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ASLA ~ 1 yıl önce
İZMİR e yatırım yapan kazanır ama 3.havalimanı ile artık THY Asla yapmaz zaten yapmıyordu.Sunexpress ile Pegasus kaymak yiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmir sevdalıları ~ 1 yıl önce
İstanbul,Asya Avrupa arasındayken İzmir Asya,Avrupa ve Afrika arasında bir şehir Osmanlı zamanında Osmanlı devleti bu stratejik konumu iyi değerlendirmiş ve İzmiri büyük bir ticaret kapısı ve bağlantılı deniz limanını ve tren yollarını inşaa etmiş ve yıllarca bu durumu değerlendirmiştir.Geçen yıl OECD rakamlarına göre dünya da nüfus ve kentleşme açısından en çok talebin olduğu şehirler bakımından 2. Sırada bulunan Ege nin gerdanı İzmir.Türkiyenin ikinci alternatif aktarma merkezi olabileceğinin sinyallerini vermektedir.3.Havalimanından sonra İstanbul hava trafiğininin yoğunluğunu, yine İstanbul hava sahasında seyreltmek hem uçuşlarda konforu arttıracak hem de riski daha da azaltacaktır.Kaldıki hükümetin Ankara ile hızlı tren projesi ve de İstanbul ile otoban projesi İzmir i oldukça cazibe merkezi haline getirmiştir.Türkiyemizin öncüsü İstanbul olsa dahi İzmir İstanbul Ankara üçgenindeki şehirlerimiz ulaşım faaliyetleri ile daha da güçlü hale gelecekler ve kalkınacaklardır.Bu nedenle Adnan Menderes Havalimanın optimum kapasite ile hizmet vermesi büyük elzemdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre İklim ~ 1 yıl önce
İstanbulun alternatifi istanbuldur. 2. aktarma merkezi sabiha gökçen olmalıdır. 3. de hazerfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazerfen ? ~ 1 yıl önce
Hazerfen ne zaman ticari uçuşa açıldı baba n’aptın sen
Hazerfen ? ~ 1 yıl önce
Hazerfen ne zaman ticari uçuşa açıldı baba n’aptın sen
Hezarfen yazabilsen bari ~ 1 yıl önce
Ayrıca wowturkeydeki klavyeli Ankaraya karşı izmir silahşörlüğü ekmek vermeyince istanbulculuğa başlamış yakında antalyacılığa da başlar mısın acaba
Cavit Balci ~ 1 yıl önce
Izmir havalimani cevre dostu, ekonomik hemde ergonomik,emegi gecen herkesi tebrik ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya bi ~ 1 yıl önce
Dur şimdi, daha ATO Ankaraya direk uçuş aldıramadı hele bi dur sen. Daha var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000