25 Ağustos 2017, Cuma 09:22:49

O ülkeden Türkiye'ye gelişte düşüş var

Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, Alman havalimanlarından Türkiye'ye uçan yolcuların sayısı düşerken, güvenlik endişesi nedeniyle turist kaybeden Mısır ve Tunus'ta büyük canlanma yaşandı.
  • O birşey mi rusyada Türkiye'de virüs var dediler attılar yalanı ortaya turlar iptal edilmeye başlayınca iflas eden firmalar ortaya çıktı
  • 2. AVIS'ten kiralamış olduğumuz arabanın iade işlemleri esnasında görevli personel, tamponun cilasında belli belirsiz bir çizik buldu ve bunu hasar olarak kayda geçirip 580 Euro masraf belirleyip kredi kartından çektiler. Pasta cila ile 5 dakikada halledilebilecek bir işlem için bu prosedürü uyguladılar. İmkan olsa buraya bahse konu çiziğin resimlerini yüklemek isterdim. Arabayı alırken farketseydim hasar olarak değerlendirir miydim ondan bile emin değilim. Aktardığım olaylar genel mi yoksa bize mahsus üst üste şanssızlık mı bilemem ama Almanya'ya gideceklerin dikkatli olmalarını tavsiye ederim.
  • Halihazırdaki hükümetler arası muhataplığı Alman'ların fazlaca kişiselleştirdiğine şahit olduğumu düşünüyorum. Kısaca iki gerekçe aktaracağım. 1. Berlin Schöenefeld havaalanında vergi iadesi için sırama girdim. İlgili görevli benden önceki herkesin pasaportunu, biletini ve alışveriş fişini kontrol edip onay mühürünü vurdu ve vezne onlara ödeme yaptı. Benim sıram gelince pasaportuma baktı "Republic of Turkey" yazısını gördü, biletimi kontrol etti, yanındaki ile konuştu ve satın aldığım ürünleri görmek istedi (buna hakkı var), "check in" yaptığımı ve ürünlerin bavulumda olduğunu söyledim. Kabul edilmediğine dair mühür vurdu. Bu sırada diğer ülke vatandaşları vezneden paralarını almak üzere sıradaydılar ve görevlinin onlardan böyle bir talebi olmadı. Bunu görevliye söylediğimde de iki elini yana açarak bana gülümsedi. Yani kısaca kuralı bana karşı kullandı.
  • Tabi baktılar Türk parası değerlendi kendi paraları çerez oldu gelmezler. Euro dolar daha da düşecek fakirleşecekler. Artık yok öyle 2 dolara yemek
  • Yine piskolojik baski. Veriler nerde? Ne kadar azalmis? Tipik alman isi. Ucaklar almanlarla dolu. Yola devam

Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, Alman havalimanlarından Türkiye'ye uçan yolcuların sayısı düşerken, güvenlik endişesi nedeniyle turist kaybeden Mısır ve Tunus'ta büyük canlanma yaşandı.

DW Türkçe'nin haberine göre, Almanya genelindeki havalimanlarından 2017 yılı Ocak ile Temmuz ayları arasında toplam 55 milyon 157 bin kişi yurtdışına çıktı. 2016 yılında ise 51 milyon 844 bin kişi yurtdışına çıkmıştı.

Söz konusu süre zarfında en fazla düşüş Brezilya ve Türkiye uçuşlarında yaşandı. 2016 yılının aynı döneminde Alman havalimanları üzerinden Türkiye'ye uçan yolcu sayısı 2 milyon 759 bin iken 2017 yılının ilk altı ayında bu sayının 2 milyon 507 bin olduğu açıklandı.

MISIR VE TUNUS YOLCULARI ARTTI

Türkiye'ye uçan yolcu sayısında düşüş kaydedilirken, terör saldırıları ve güvenlik endişesi nedeniyle son yıllarda turist sayısında azalma olan Kuzey Afrika ülkelerine uçan yolcu sayısında yeniden kayda değer bir artış olduğu açıklandı. Alman havalimanlarından Avrupa dışına çıkan yolcuların en fazla rağbet gösterdiği ülke yüzde 49,4'lük artışla Mısır oldu.

2017 yılının ilk altı ayında 572 bin yolcunun Mısır'a uçtuğu belirtildi. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 383 bin olarak kaydedilmişti. Mısır'ı yine büyük bir artışla takip eden ülke Tunus oldu. Tunus'a uçan yolcuların sayısı yüzde 23,2 artarak 119 bin yolcuya ulaştı. 2016 yılının ilk altı ayında bu sayı 97 bindi.

Alman havalimanlarından yurtdışına çıkış yapan yolcuların, AB içinde en fazla rağbet gösterdiği ülke ise İspanya oldu. İlk altı ayda 6 milyon 398 bin yolcu Alman havalimanlarından İspanya'daki farklı noktalara uçtu.

KIBRIS UÇUŞLARI KATLANDI

Federal İstatistik Dairesi'nin açıkladığı verilere göre, en büyük artış oranı Kıbrısyolcularında gözlendi. 2017 yılının ilk altı ayında Alman havalimanlarından Kıbrıs'a giden yolcuların sayısı yüzde 78,1 oranında arttı.

Kıbrıs yolcularının sayısı toplamda çok yüksek olmamakla birlikte, oransal olarak en büyük artışın kaydedildiği ülke oldu. Kıbrıs'ı Avrupa içinde yüzde 22 artışla Yunan adaları ve yüzde 20 artışla Yunanistan takip ediyor.
Alman havalimanlarından okyanus ötesi uçuşlar da geçmişe kıyasla artış gösterdi. 2017 Ocak ile Temmuz ayları arasında yüzde 9,1'lik bir artışla 9 milyon 500 bin kişi uzak hedefleri seçti. Bu kapsamda Afrika uçuşlarında yüzde 28 artış olduğu kaydedildi.

O ülkeden Türkiye'ye gelişte düşüş var

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Rus asıllı LAZ ~ 2 yıl önce
O birşey mi rusyada Türkiye'de virüs var dediler attılar yalanı ortaya turlar iptal edilmeye başlayınca iflas eden firmalar ortaya çıktı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bahadır ~ 2 yıl önce
2. AVIS'ten kiralamış olduğumuz arabanın iade işlemleri esnasında görevli personel, tamponun cilasında belli belirsiz bir çizik buldu ve bunu hasar olarak kayda geçirip 580 Euro masraf belirleyip kredi kartından çektiler. Pasta cila ile 5 dakikada halledilebilecek bir işlem için bu prosedürü uyguladılar. İmkan olsa buraya bahse konu çiziğin resimlerini yüklemek isterdim. Arabayı alırken farketseydim hasar olarak değerlendirir miydim ondan bile emin değilim. Aktardığım olaylar genel mi yoksa bize mahsus üst üste şanssızlık mı bilemem ama Almanya'ya gideceklerin dikkatli olmalarını tavsiye ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bahadır ~ 2 yıl önce
Halihazırdaki hükümetler arası muhataplığı Alman'ların fazlaca kişiselleştirdiğine şahit olduğumu düşünüyorum. Kısaca iki gerekçe aktaracağım. 1. Berlin Schöenefeld havaalanında vergi iadesi için sırama girdim. İlgili görevli benden önceki herkesin pasaportunu, biletini ve alışveriş fişini kontrol edip onay mühürünü vurdu ve vezne onlara ödeme yaptı. Benim sıram gelince pasaportuma baktı "Republic of Turkey" yazısını gördü, biletimi kontrol etti, yanındaki ile konuştu ve satın aldığım ürünleri görmek istedi (buna hakkı var), "check in" yaptığımı ve ürünlerin bavulumda olduğunu söyledim. Kabul edilmediğine dair mühür vurdu. Bu sırada diğer ülke vatandaşları vezneden paralarını almak üzere sıradaydılar ve görevlinin onlardan böyle bir talebi olmadı. Bunu görevliye söylediğimde de iki elini yana açarak bana gülümsedi. Yani kısaca kuralı bana karşı kullandı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güçlü Türkiye ~ 2 yıl önce
Tabi baktılar Türk parası değerlendi kendi paraları çerez oldu gelmezler. Euro dolar daha da düşecek fakirleşecekler. Artık yok öyle 2 dolara yemek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 2 yıl önce
Yine piskolojik baski. Veriler nerde? Ne kadar azalmis? Tipik alman isi. Ucaklar almanlarla dolu. Yola devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KÖR ~ 2 yıl önce
KÖRSÜN GALİBA.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000