15 Şubat 2022, Salı 12:25:56

MMU Asya Pazarında Görücüye Çıktı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 15-18 Şubat tarihleri arasında Asya’nın en önemli havacılık organizasyonları arasında yer alan ve iki yılda bir olmak üzere gerçekleştirilen Singapur Airshow’a katılıyor. Milli Muharip Uçak’ın birebir modelini ilk kez Asya pazarında sergileyecek olan şirket, geliştirdiği diğer platformların 1/7 maket modelleri ile aynı fuarda ziyaretçilerin karşısına çıkacak.
  • Palavracılar sizi. F-16 uçakları Hava Kuvvetleri envanterine girmeden önce , sivil görevlilerden biri kavak ağaçlarını kullanarak F-16’nin 1/7’lik modelini yapmıştı. Sene 2022. Siz de tam 30 sene sonra ancak MMU’nın modelini yapabiliyorsunuz.
  • Adamın kafası esiyor , durum kritik , baktı millet gönderecek , alt tarafa diyor ki “ - hadi hep beraber reklam” Uzay mekikleri , aya inmeler , denizlerde petrol doğalgaz , ekonomide şahlanma , yerli araba , yerli uçak …… say Allah say. Aşağıdakiler yağdırıyor.
  • Elon Musk zamanında "bir simülasyonun içerisinde yaşıyor olabiliriz" demişti. Hacı Abi henüz tam emin değil, "olabiliriz" diyor. Biz o kanıya yıllar yıllar önce vardık. Bu ülkede öyle şeyler oluyor ki,"Yok artık! Bu olsa olsa bi simülasyon olmalı, bu kadarı da gerçek olamaz!" diyorsun. Bak, adamlar olmayan uçağı görücüye çıkarıyor. Sen de böyle far görmüş tavşan gibi kalıyorsun: "Allah Allaaah, Allah Allaaaaah" diye.
  • Komik.Başka ne diyeyim.
  • Tusaş'ın başındaki şahıs bile herşeyini biz yapmadıkça yerli ve milli olmaz dedi ama hala milli muharip uçak diyorlar. Bir de hangi yetişmiş insan,eğitim sistemi ve kalitesi,bütçe,insana verilen değer ve önem ile neyi yerli ve milli olarak yaparız da dünya bize bir kere daha gıpta eder acaba? Ayrıca daha geçenlerde bir üniversite rektörü akrabalarını üniversiteye öğretim görevlisi yaptı ki öyle onlarca örnek var böyle bir ülke neyi yapabilir? Gönül ister ama bu mevcut iktidar ve zihniyetiyle hiçbir şeyi yapamayız acı ama gerçek.
  • Maket ucak.
  • Bir hafta oldu sayın Kotil gundem'de olması
  • Uçağı yaptın da pazarı geri kaldı. Allah akıl versin.
  • Yemin ediyorum öyle bir kitleleri var ki, şimdi bu makete bakıp milli muharip uçağımız göklerde. Almanya bizi kıskanıyor diyecek..... Birisi olmayan uçağı varmış gibi millete gösterir, öbürleri halay çeker, berisi zamları muhalefet yapıyor der. Nere düştük ln biz ....
  • Benim anlayamadığım şu; Maket uçağı bile Almanya'da yaptırdılar. Acaba kimse "Daha maketini yapamıyorsunuz, gerçeğini nasıl yapacaksınız?" diye sormuyor mu? Ağır sanayimizin güçlenmesini çok isterim ki ona buna bağımlılıktan kurtulalım ve kendi ülkemizin savunmasını kendimiz sağlayalım ama ne tank, ne yolcu uçağı, ne savaş uçağı, ne helikopter; Hiç birisini kendimiz yapamadık. Helikopterimiz bile dışarıdan motor ve avionik alınmadan uçamıyor ama "yerli helikopterimiz" diye kasım kasım kasılıyoruz. Altay tankımız ne oldu? Almanya'dan alınan dış kabuğun içine Güney Kore motor vermeyince o da gerçekleşmedi ve paralar çöpe gitti. Keşke yapabilsek ama bir türlü olmuyor. O kadar mühendisimiz var, o kadar teknisyenimiz var ama bir türlü olmuyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 15-18 Şubat tarihleri arasında Asya’nın en önemli havacılık organizasyonları arasında yer alan ve iki yılda bir olmak üzere gerçekleştirilen Singapur Airshow’a katılıyor. Milli Muharip Uçak’ın birebir modelini ilk kez Asya pazarında sergileyecek olan şirket, geliştirdiği diğer platformların 1/7 maket modelleri ile aynı fuarda ziyaretçilerin karşısına çıkacak.

Son dönemde Malezya’da açtığı ofis ile Asya pazarında savunma sanayii ve havacılık alanında ortak yeni projeler geliştirmek için çalışmalarına hız veren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Kazakistan ile gerçekleştirdiği ANKA İnsansız Hava Aracı satış anlaşması ile de 2021 yılında Asya pazarında adından sıkça söz ettirmişti.

Milli Muharip Uçak (MMU) Singapur Airshow ile Asya pazarında ilk kez sergileniyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde seri üretim çalışmaları devam eden HÜRJET Jet Eğitim Uçağı ile Malezya’nın açtığı jet eğitim uçağı ihalesine katılan şirket, önümüzdeki dönemde diğer platformları için de önemli çalışmalar gerçekleştirmeyi ve bu pazardaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

“HEYECANLIYIZ"

Singapur Airshow hakkında da görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Singapur Airshow’da bir kez daha yer alacak olmanın heyecanı içindeyiz. Asya pazarına önem veriyoruz. Malezya ve Kazakistan başta olmak üzere bu büyük pazardaki varlığımızı güçlendirmek adına hem akademik alanda hem de üretim odaklı olarak iş birliklerimizi artırmaya yönelik çalışmalarımıza hız vereceğimiz bir dönem için önemli adımlar atmaya kararlıyız. Asya ülkeleri ile tarihten gelen yakın ilişkilerimizi havacılık alanında geliştirmek adına yeni iş modelleri üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Singapur Airshow’a ülke ve şirketlerden katılacak olan askeri ve sivil temsilciler ile bir araya gelerek kapasite geliştirmek adına önemli görüşmeler gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

MMU Asya Pazarında Görücüye Çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Yalaza ~ 6 ay önce
Palavracılar sizi. F-16 uçakları Hava Kuvvetleri envanterine girmeden önce , sivil görevlilerden biri kavak ağaçlarını kullanarak F-16’nin 1/7’lik modelini yapmıştı. Sene 2022. Siz de tam 30 sene sonra ancak MMU’nın modelini yapabiliyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaza ~ 6 ay önce
Adamın kafası esiyor , durum kritik , baktı millet gönderecek , alt tarafa diyor ki “ - hadi hep beraber reklam” Uzay mekikleri , aya inmeler , denizlerde petrol doğalgaz , ekonomide şahlanma , yerli araba , yerli uçak …… say Allah say. Aşağıdakiler yağdırıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teasers ~ 6 ay önce
Elon Musk zamanında "bir simülasyonun içerisinde yaşıyor olabiliriz" demişti. Hacı Abi henüz tam emin değil, "olabiliriz" diyor. Biz o kanıya yıllar yıllar önce vardık. Bu ülkede öyle şeyler oluyor ki,"Yok artık! Bu olsa olsa bi simülasyon olmalı, bu kadarı da gerçek olamaz!" diyorsun. Bak, adamlar olmayan uçağı görücüye çıkarıyor. Sen de böyle far görmüş tavşan gibi kalıyorsun: "Allah Allaaah, Allah Allaaaaah" diye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sadece, ~ 6 ay önce
Komik.Başka ne diyeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trajikomedi ~ 6 ay önce
Tusaş'ın başındaki şahıs bile herşeyini biz yapmadıkça yerli ve milli olmaz dedi ama hala milli muharip uçak diyorlar. Bir de hangi yetişmiş insan,eğitim sistemi ve kalitesi,bütçe,insana verilen değer ve önem ile neyi yerli ve milli olarak yaparız da dünya bize bir kere daha gıpta eder acaba? Ayrıca daha geçenlerde bir üniversite rektörü akrabalarını üniversiteye öğretim görevlisi yaptı ki öyle onlarca örnek var böyle bir ülke neyi yapabilir? Gönül ister ama bu mevcut iktidar ve zihniyetiyle hiçbir şeyi yapamayız acı ama gerçek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maket ~ 6 ay önce
Maket ucak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rizeli ~ 6 ay önce
Bir hafta oldu sayın Kotil gundem'de olması

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 6 ay önce
Uçağı yaptın da pazarı geri kaldı. Allah akıl versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bos teneke ~ 6 ay önce
bu tip işler arz talep dengesiyle yapılır. kimse satın almaya yanasmazsa uretip ne yapacaklar? senin gecekondunun bahcesinde mi ucuracaklar? anladık muhalifsin, anladik tek derdin bize heykel yeter kafası ama biraz mantik biraz akıl
Şaka gibi yaaa ~ 6 ay önce
Yemin ediyorum öyle bir kitleleri var ki, şimdi bu makete bakıp milli muharip uçağımız göklerde. Almanya bizi kıskanıyor diyecek..... Birisi olmayan uçağı varmış gibi millete gösterir, öbürleri halay çeker, berisi zamları muhalefet yapıyor der. Nere düştük ln biz ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oyleyse ~ 6 ay önce
Sen uret imal et de gorelim. Anca konusuyorsun
Gökhan Ç. ~ 6 ay önce
Maketi de biz yapmadık Almanya'ya yaptırdık. Maket dahi yerli değil.
Acaba? ~ 6 ay önce
Benim anlayamadığım şu; Maket uçağı bile Almanya'da yaptırdılar. Acaba kimse "Daha maketini yapamıyorsunuz, gerçeğini nasıl yapacaksınız?" diye sormuyor mu? Ağır sanayimizin güçlenmesini çok isterim ki ona buna bağımlılıktan kurtulalım ve kendi ülkemizin savunmasını kendimiz sağlayalım ama ne tank, ne yolcu uçağı, ne savaş uçağı, ne helikopter; Hiç birisini kendimiz yapamadık. Helikopterimiz bile dışarıdan motor ve avionik alınmadan uçamıyor ama "yerli helikopterimiz" diye kasım kasım kasılıyoruz. Altay tankımız ne oldu? Almanya'dan alınan dış kabuğun içine Güney Kore motor vermeyince o da gerçekleşmedi ve paralar çöpe gitti. Keşke yapabilsek ama bir türlü olmuyor. O kadar mühendisimiz var, o kadar teknisyenimiz var ama bir türlü olmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 6 ay önce
Iste bunkafa ile 100 yildir nal topladik,sifir bilgi ama bir metre dil var

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000