19 Mayıs 2019, Pazar 00:00:03

Milli mücadelenin 100'üncü yılı kutlu olsun

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bandırma vapuru ile Samsun'a vardığı ve İstiklal Savaşı'nı başlattığı gün...
  • Atatürk,ülkemiz,milletimiz,bayramımız lehine olan yorumları beğenmeyenler, cibiliyetlerinde,kanlarında sorun olan, hangi bayrağa hizmet ettikleri belli olmayan,ne idüğü belirsiz hainlerdir...
  • Bugün Türkiye'miz,Türk bayrağımız,Türk kimliğimiz,Türk adımız,Türkçe'miz,dinimiz varsa, kula kul değilsek,büyük oranda özgür,fikri hür,vicdanı hür isek, diğer müslüman ülke ve toplumlardan ekonomik,sosyal,eğitim,görgü,modernlik,çağdaşlık vs her konuda daha iyi durumdaysak hepsi önderimiz Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir,kahramanlarımızın hepsine şükranlar olsun,yüce Allah'a da onu bize gönderdiği için şükürler olsun.
  • Airporthaberi tebrik ediyorum bu haberden dolayı yüce milletimizin bayramı kullu olsun....
  • Hava öyle puslu ki, Şeytan bile müslüman kıyafeti giyiyor. Gençlik bayramımız kutlu olsun.
  • Doğum günüm :)
  • Mustafa Kemal Paşa Yaşa...
  • Helal olsun size Sevgili Kıdık ve Ekibi Adamsınız. Bu arada saat 00:00’da haberi koymanız da gözümüzde kaçtı sanmayınız
  • Helal AirportHaber çomarlar ATATÜRK yazısını görünce far görmüş tavşan gibi olmuşlardır ahahaha

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bandırma vapuru ile Samsun'a vardığı ve İstiklal Savaşı'nı başlattığı gün...

AirportHaber olarak tüm Türkiye'nin ve okuyucularımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz.

İŞTE 19 MAYIS'IN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN BİR YAZI

Atatürk Millî Mücadele döneminde Türk milletini ileri götürecek ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle “Gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşıyordu. Atatürk gençlerden bahsederken sık sık, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmekteydi. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs’ın önemini anlayabilmek için onun 16–19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir.

Atatürk’ün Samsun’a ayak basışı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biridir. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken, Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Bu nedenle Atatürk’ün 16–19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği, İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Ata’nın Samsun’a ayak basışının taşıdığı önemi, onun “Büyük Nutku”nu 19 Mayıs 1919 tarihi ile başlatmasından da anlayabiliriz.

Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı.

Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikâyetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattı. İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Atatürk’le Padişah Vahdettin arasında geçen konuşmayı Atatürk şöyle anlatır:

“-Paşa, Paşa!... Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir! Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir... Paşa, Paşa... Devleti kurtarabilirsin! “ Ulu önder, bu sözler üzerine düşüncelerini şöyle dile getirir:

Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor?...O Vahdettin ki... Bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim:

—Kişiliğe güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim... Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz...”

Atatürk bu konuşmada plânlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmıştı ama, O’nu bekleyen ve O’na güvenen bir“Türk Milleti” vardı.

Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik eder.

Atatürk beraberindeki kişilerle 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. Bandırma Vapuru bir gün sonra, saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır.

18 Mayıs 1919 Pazartesi günüyse beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine çıkarılırlar. Bu sandallardan birinin sahibi olan İsmail Yurtsever anılarında, o zaman için Atatürk’ü tanımadığını söyler, Atatürk’ü sandalda ve Samsun’da iken geniş yakalı lejyon kaputu ve başında kalpakla gördüğünü anlatır. Atatürk, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında, görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü, yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu. Ama O’nda ve O’nun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi.

Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası, kurtuluşun başlangıcıydı. Atatürk, Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle bu günü Türk gençliğine armağan etti. Atatürk: “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güveni ifade ediyordu. O’nun şu sözleri de hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir”.

Milli mücadelenin 100'üncü yılı kutlu olsun

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

beğenmeyenlere ! ~ 1 yıl önce
Atatürk,ülkemiz,milletimiz,bayramımız lehine olan yorumları beğenmeyenler, cibiliyetlerinde,kanlarında sorun olan, hangi bayrağa hizmet ettikleri belli olmayan,ne idüğü belirsiz hainlerdir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanane kardeşim ~ 1 yıl önce
Haklısın ama kimse beğenmek sorunda değil saygı duymak gerekli
cvp ~ 1 yıl önce
sana neyse senin de kanında sorun var demektir ! beğenmeyenler ülkelerini kurtaranlara saygılı olsunlar,onlar olmasaydı olurlar mıydı acaba?
Kafkas Türk'ü ~ 1 yıl önce
Bugün Türkiye'miz,Türk bayrağımız,Türk kimliğimiz,Türk adımız,Türkçe'miz,dinimiz varsa, kula kul değilsek,büyük oranda özgür,fikri hür,vicdanı hür isek, diğer müslüman ülke ve toplumlardan ekonomik,sosyal,eğitim,görgü,modernlik,çağdaşlık vs her konuda daha iyi durumdaysak hepsi önderimiz Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir,kahramanlarımızın hepsine şükranlar olsun,yüce Allah'a da onu bize gönderdiği için şükürler olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgsli ~ 1 yıl önce
Airporthaberi tebrik ediyorum bu haberden dolayı yüce milletimizin bayramı kullu olsun....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 1 yıl önce
Hava öyle puslu ki, Şeytan bile müslüman kıyafeti giyiyor. Gençlik bayramımız kutlu olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
19/05 ~ 1 yıl önce
Doğum günüm :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaşa ~ 1 yıl önce
Mustafa Kemal Paşa Yaşa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airporthaber Adamsın ~ 1 yıl önce
Helal olsun size Sevgili Kıdık ve Ekibi Adamsınız. Bu arada saat 00:00’da haberi koymanız da gözümüzde kaçtı sanmayınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 1 yıl önce
Helal AirportHaber çomarlar ATATÜRK yazısını görünce far görmüş tavşan gibi olmuşlardır ahahaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osman ~ 1 yıl önce
Gerek yok böyle yorumlara. Bu günler bizi millet yapan hepimizin ortak değerleri. Bizi ayrıştırmaya çalışan ve birbirimize düşürmeye çalışan dış mihraklara! , daha da önemlisi içerdeki işbirlikçilerine prim vermeyin. Umarım gençlik bugunlerden gerekli dersleri çıkarır ve aynı hataları tekrar etmezler. Atamızın dediği gibi gençler gelecek sizindir.
Hmm ~ 1 yıl önce
Tüm umudum gençliktedir. Gençlik ; tiktok Bence ciddiye aldiginiz seyleri sorgulamali...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000