31 Mart 2010, Çarşamba 08:43:55

Merkel'den "uzun süreli vize" sinyali

Merkel, Almanya’nın 5 yıllık çok giriş-çıkışlı vize verebileceğini söyledi.
  • bir tv programında izlemiştim ismini hatırlayamadım sunucu konuğuna niçin AB'nin TR'yi almadığını sordu konuk cevap verdi : çünkü sadece Türk vatandaşlarının AB ülkelerine girebilmek için verdikleri haraç ya da diğer adıyla 'vize ücreti' bütün AB ülkelerinin bütün konsolosluklarının giderlerini karşılamaya yetiyor hatta artıyormuş !..hadi bunu da geçtim bunca yıllık ömrümde başka hiç bir zaman AB ya da US vizesi almaya gittiğimdeki kadar aşağılandığımı hatırlamıyorum..soyumuza sopumuza kadar bilgilerimizi, paramızı alıp bi de damızlık hayvan muamelesi yapıyorlar
  • BASBAKAN BILE ZAMANINDA ALMANYA KONSOLOSLUGUNUN ONUNDEN AZ GECMEDIGINI, VIZE ICIN AZ SIRA BEKLEMEDIGINI SOYLEDI YA PISKIN PISKIN...HELAL OLSUN...DUN SEN SIRADA BEKLIYORDUN BUGUN BIZ YARIN DA COCUKLARIMIZ BEKLEYECEKLER AMA ONLARIN VATANDASLARI KIMLIKLERIYLE ULKEMIZE GELIYORLAR VE YARIN DA GELECEKLER SANKI IC HAT UCARMIS GIBI...BUNU GURURUNUZA ,ONURUNUZA,SEFERINIZE YEDIREBILIYOR MUSUNUZ EYY YONETICILER EY VATANDASLAR??? ADAMLAR HAVALANINDAN PARA ODEYIP VIZE BILE ALMIYORLAR ELLERINI KOLLARINI SALLAYA SALLAYA GIRIS YAPIYORLAR...BIZ VIZE ICIN DUNYA PARA ODUYORUZ,DUNYA KADAR EVRAK VERIYORUZ, SAGLIK SIGORTASI YAPTIRIYORUZ ,BANKA HESABI GOSTERIYORUZ,PARMAK IZI VERIYORUZ SONRA VIZE YOK PARAMI GERI VER O DA YOK NE GUZEL ADALET DEGIL MI ???
  • avrupalilara kiziyoruz da bizim hic mi sucumuz yok???? apo ya kucak acan italya, pkk lıların kamp açtıkları yunanistan, ülkemiz aleyhine ne kadar oluşum varsa onları barındıran,besleyen almanya, fransa ve ermeni soykırımına yalan diyenlere hapis cezası veren sözün ona medeniyetin beşiği isviçre gibi ülkelerin vatandaşları ülkemize sadece ve sadece kimlikleriyle girebiliyorken biz onların konsoslosluklarında insanlık dışı muamelelere maruz kalıp,aşağılanıyoruz..nerede insan hakları dernekleri?? onlar sadece teröristlerin hakkını savunur di mi??? bu mudur adalet??? bu mudur demokrasi??? eyyy ülkemizi yönetenler, bu işi içinize nasıl sindiriyorsunuz, nasıl kabulleniyorsunuz??? kısasa kısas istiyoruz..ayıpların en büyüğü sizlere onlara değil..
  • Ipe un seriyorlar, biz hala kendimizi yirtiyoruz gidecegiz diye. Turist olarak Almanya'ya giden Turklerin biraktiklari dovizi ya da gurbetcilerin her an Turkiye'ye transfer edebilecekleri mevduat hesaplarini goz onune aldilar mi acaba?
  • kağıttan kaplan Avrupa ülkeleri, insan hakları demokrasi sadece kendinize dimi? Türkiyeye gelince ne insan hakkı, ne saygı ne eşitlik? Vize konusunda verdiğiniz hizmet o kadar kötüki bir de buna Türk vatandaşlarına olan kötü muameleniz ekleniyor. onun için vizenizde ülkenizde sizin olsun. Osmanlının büyüklüğünü, moden Türkiyenin gücünü hiç bir zaman hazmedemediniz ve de tabiki Lozanın acısını....
  • Tek kelime ile: Allah kimseyi Alman Konsolosluguna düsürmesin, gidin insanca vize alabileceginiz diger ulkelerden basvurun...

Almanya Başbakanı Angela Merkel, çifte vergilendirmenin kaldırılması için 1 yıl içinde anlaşma yapılacağını açıklarken; Türk sanatçı, öğrenci, akademisyen ve işadamlarına 5 yıllık çok giriş-çıkışlı vize uygulamasına İtalya ve İspanya gibi, Almanya’nın da geçebileceğinin sinyalini verdi. Merkel, yenilenebilir enerji konusunda Türkiye ile işbirliği yapabileceklerini de söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel’in katıldığı Türk-Alman Ekonomi Forumu yuvarlak masa toplantısı dün yapıldı. Toplantıya, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ile işadamları Ahmet Çalık, Cüneyd Zapsu, Rona Yırcalı, Ferit Şahenk de katıldı. Toplantıda enerji ve vize konularının ele alındığı öğrenildi.

Maliye bakanları görüşecek

Forumda konuşan Merkel, “Çifte vergilendirilmenin kaldırılması için görüştük. Maliye bakanlarımızın bu konuyu müzakere etmeleri ve zorlukları ele almaları konusunda görüş birliğine vardık. En geç 1 yıl içinde bu anlaşmayı yapmayı düşünüyoruz” dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar Euro olduğunu, krizde bu rakamın azaldığını ancak yeniden artacağını söyleyen Merkel, Nabucco’nun Türkiye’nin büyük yarar sağlayabileceği bir proje olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bir çok alanda iç içe çalışıyoruz. KOBU de Almanya ile etkin bir şekilde çalışmak için örgütlendiklerini duydum. Bu şirketlerle işbirlikleri artabilir. Almanya’da yaşayan başarılı Türk işletmeciler var. Artık ekonomik gelişmelerde daha hızlı harekete etmeliyiz.”

Uzun süreli vize sinyali

Vize konusunda İtalya ve İspanya örneğine dikkat çeken Merkel, “Türkiye tarafından önemli çabalar var. Bunlar pratikle hızlandırmamız gereken konular. Müzakerelerin ilerlemesiyle birlikte ikili iade anlaşmasını sağladıktan sonra özellikle iş adamları, öğrenciler ve sanatçılar için uzun süreli vize verilmesi düşünülebilir” diye konuştu. Almanya’nın yenilenebilir enerjide güçlü bir aktör olduğunu, Türkiye’nin her türlü talebine destek verebileceklerini de kaydeden Merkel, şöyle devam etti: “Almanya’da talep çok arttı. Türkiye de güneşi bol bir ülke ve yenilenebilir enerji daha fazla teşvik edilmeli. Güney bölgeleri ön planda olabilir. Rüzgar da aynı şekilde. Rüzgar enerjisinde Almanya lider durumda. Bu konuda Türkiye ile işbirliği yapabiliriz. İstanbul’da Türk-Alman Üniversitesi kurmak istiyoruz.”

Erdoğan: Stratejik bir işbirliği oluşturulmalı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, forumdaki konuşmasında Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusunu tekrar gündeme getirdi. Türkiye’nin Suriye, Ürdün, Lübnan ve Libya ile kaldırılan vize uygulamaları kapsamına, mayıs ayında Rusya’nın da dahil olmasını umduğunu belirten Erdoğan, “Umarım ki Almanya ile de böyle bir karar alırız” dedi. Erdoğan, Almanya’yı doğal bir müttefik olarak gördüklerini belirterek, iki ülke arasında stratejik işbirliği modeli oluşturulmasını istediklerini söyledi. Türkiye’nin AB üyeliğine en fazla destek vermesi gereken ülkenin Almanya olduğunu söyleyen Erdoğan, “Avrupa’daki her ülkede yatırımlarımız ve vatandaşlarımız var. Ama Almanya ile ilişkilerimiz hiçbiriyle mukayese edilemez. Türkiye AB’ye yük olmaya değil, AB’den yük almaya geliyor. Geleceği birlikte inşa etme şansına sahibiz. Gelin bu şansı değerlendirelim” diye konuştu.

Merkel'den "uzun süreli vize" sinyali

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 14 yıl önce
bir tv programında izlemiştim ismini hatırlayamadım sunucu konuğuna niçin AB'nin TR'yi almadığını sordu konuk cevap verdi : çünkü sadece Türk vatandaşlarının AB ülkelerine girebilmek için verdikleri haraç ya da diğer adıyla 'vize ücreti' bütün AB ülkelerinin bütün konsolosluklarının giderlerini karşılamaya yetiyor hatta artıyormuş !..hadi bunu da geçtim bunca yıllık ömrümde başka hiç bir zaman AB ya da US vizesi almaya gittiğimdeki kadar aşağılandığımı hatırlamıyorum..soyumuza sopumuza kadar bilgilerimizi, paramızı alıp bi de damızlık hayvan muamelesi yapıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
BASBAKAN BILE ZAMANINDA ALMANYA KONSOLOSLUGUNUN ONUNDEN AZ GECMEDIGINI, VIZE ICIN AZ SIRA BEKLEMEDIGINI SOYLEDI YA PISKIN PISKIN...HELAL OLSUN...DUN SEN SIRADA BEKLIYORDUN BUGUN BIZ YARIN DA COCUKLARIMIZ BEKLEYECEKLER AMA ONLARIN VATANDASLARI KIMLIKLERIYLE ULKEMIZE GELIYORLAR VE YARIN DA GELECEKLER SANKI IC HAT UCARMIS GIBI...BUNU GURURUNUZA ,ONURUNUZA,SEFERINIZE YEDIREBILIYOR MUSUNUZ EYY YONETICILER EY VATANDASLAR??? ADAMLAR HAVALANINDAN PARA ODEYIP VIZE BILE ALMIYORLAR ELLERINI KOLLARINI SALLAYA SALLAYA GIRIS YAPIYORLAR...BIZ VIZE ICIN DUNYA PARA ODUYORUZ,DUNYA KADAR EVRAK VERIYORUZ, SAGLIK SIGORTASI YAPTIRIYORUZ ,BANKA HESABI GOSTERIYORUZ,PARMAK IZI VERIYORUZ SONRA VIZE YOK PARAMI GERI VER O DA YOK NE GUZEL ADALET DEGIL MI ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
avrupalilara kiziyoruz da bizim hic mi sucumuz yok???? apo ya kucak acan italya, pkk lıların kamp açtıkları yunanistan, ülkemiz aleyhine ne kadar oluşum varsa onları barındıran,besleyen almanya, fransa ve ermeni soykırımına yalan diyenlere hapis cezası veren sözün ona medeniyetin beşiği isviçre gibi ülkelerin vatandaşları ülkemize sadece ve sadece kimlikleriyle girebiliyorken biz onların konsoslosluklarında insanlık dışı muamelelere maruz kalıp,aşağılanıyoruz..nerede insan hakları dernekleri?? onlar sadece teröristlerin hakkını savunur di mi??? bu mudur adalet??? bu mudur demokrasi??? eyyy ülkemizi yönetenler, bu işi içinize nasıl sindiriyorsunuz, nasıl kabulleniyorsunuz??? kısasa kısas istiyoruz..ayıpların en büyüğü sizlere onlara değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Ipe un seriyorlar, biz hala kendimizi yirtiyoruz gidecegiz diye. Turist olarak Almanya'ya giden Turklerin biraktiklari dovizi ya da gurbetcilerin her an Turkiye'ye transfer edebilecekleri mevduat hesaplarini goz onune aldilar mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
kağıttan kaplan Avrupa ülkeleri, insan hakları demokrasi sadece kendinize dimi? Türkiyeye gelince ne insan hakkı, ne saygı ne eşitlik? Vize konusunda verdiğiniz hizmet o kadar kötüki bir de buna Türk vatandaşlarına olan kötü muameleniz ekleniyor. onun için vizenizde ülkenizde sizin olsun. Osmanlının büyüklüğünü, moden Türkiyenin gücünü hiç bir zaman hazmedemediniz ve de tabiki Lozanın acısını....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Tek kelime ile: Allah kimseyi Alman Konsolosluguna düsürmesin, gidin insanca vize alabileceginiz diger ulkelerden basvurun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000