27 Nisan 2018, Cuma 08:26:36

LTBA'dan LTFM'ye geçiş

İlk etabı 29 Ekim'de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili önemli bir gelişme daha yaşandı.
  • 4'lü kodlamalar IATA değil ICAO kodlamalarıdır. Yani LTFM kodu IATA kodu dğeil ICAO kodudur. Airporthaberin bu haberi yaparken bu hatayı yapmaması lazım!
  • Fatih Sultan Mehmet IATA FSM ICAO LTFM FSM yazamıyorlar çünkü F Fransa kısacası Fatih Mehmet yani
  • Oncelikle bilmediginiz seyler hakkinda yorum yapipta milletin kafasini karistirmayin. O acilimlari bilmiyorsaniz bi arastirin ne oldugunu , yada arastirmak sizin gibilere zor gelir ben yardimci olurum. ilk harf (l) türkiyenin dünyada bulunduğu kısmı belirtir. ikinci harf (t) ülke kodu olarak belirtilir. üçüncü harf (b) istanbulun hangi fir hattında olduğunu belirtir. son harf olan (a) ise o fir hattındaki havalimanlarından hangisi daha doğrusu kaçıncısı olduğunu belirtir.
  • O zaman meydanin adi belli oldu
  • LTFM ile yeni havalimanının adının “Fatih Sultan Mehmet” olacağı kesinleşmiş oluyor.
  • TGS miz gümbür gümbür geliyor .THY yine buyutmeye devam. SIVASLI
  • hayrlı olsun inşallah.. vay be 3-4 sene önce buradan, o hayalde çamurlarda boğulacaksınız diye köpürtenler havalimanına isim verir önerir olmuş. o gün dedik..
  • Adını da Mustafa Kemal havaalanı yapın şu meydanın, ATA mızın adı yaşamaya devam etsin.
  • ÖZEL TEBRİK VE KUTLAMA MESAJI: ASIL MERAK EDİLEN VE ÖNEMLE BEKLENEN KONU: HARAM dan HELAL'e GEÇİŞ YAPILABILABİLDİ Mİ ? TORPİL'den DÜRÜST'lüğe GEÇİŞ YAPILABİLDİ Mİ ? HEPSİNİ BİR KENARA BIRAKIN... İNSAN'lığa GEÇİŞ YAPABİLDİNİZ Mİ ?
  • Havalimanı ismi kesin ve net ne olacak bu konu ile ilgili bir haber yapsanız IATA ve ICAO kodlarından sonra biraz aydınlatıcı olmaz mı

İlk etabı 29 Ekim'de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı ile ilgili önemli bir gelişme daha yaşandı. NOTAM olarak adlandırılan havacıları bilgilendirme notu ile İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınması operasyonu ve IATA(Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) kodunun kullanımı tüm dünyaya resmen duyuruldu

Atatürk Havalimanı 29 Ekim'de İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmasına paralel tarifeli uçuş trafiğine kapanıyor. Dünyanın yeni havacılık merkezi olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda inşaatının yüzde 85'i tamamlanırken yeni havalimanı ile ilgili flaş bir gelişme daha yaşandı.Yayınlanan bir NOTAM ile ilk kez resmen havada değişimin tüm dünyaya duyurusu yapılarak havacılar bilgilendirildi.

OPERASYONUN SAATLERİ VE TARİHLERİ VERİLDİ

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre, yayınlanan NOTAM ile taşınma operasyonu ve İstanbul Yeni Havalimanı ile Atatürk Havalimanı hakkında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği 'IATA' İşaretleyiçi Kodlarıya ilgili bilgilendirme notu paylaşıldı. NOTAM'a göre 30-31 Ekim 2018 tarihlerinde Atatürk Havalimanı'ndan (LTBA) İstanbul Yeni Havalimanı'na (LTFM) taşınma operasyonu gerçekleştirileceği belirtildi.

NOTAM'daki bilgilendirmelere göre operasyon kapsamında 31 Ekim 2018 saat 00:00 UTC(Türkiye saati ile 03:00) zamanı, IATA havalimanı kodlarının değişim ve yeni kullanıma başlanğıç zamanı olarak belirlendi. Havalimanı slotu(havayolu şirketlerine tahsis edilen izin) planlamaları için, IATA havalimanı kodları değişimine kadar olan 28-29-30 Ekim 2018 tarihleri süresince Atatürk Havalimanı'nda (LTBA) 'IST' IATA kodu kullanılacağı ve seviye-3 olarak slot tahsis işlemlerine devam edileceği ifade edildi.

31 Ekim 2018 saat 00:00 UTC itibariyle Atatürk Havalimanı (LTBA) seviye-2 olarak, İstanbul Yeni Havalimanı (LTFM) ise Atatürk Havalimanı'ndan (LTBA) transfer edilen slot haklarıyla seviye-3 olarak slot işlemlerine tabi olacağı duyuruldu.Tüm çalışma ve koordinasyonların bu programa göre gerçekleştirileceği belirtildi.

Taşınmanın detayları paylaşıldı

DHMİ tarafından tüm kuruluşlarla paylaşıldı.O detaylar şöyle;

1. Öncelikle üssü (base havalimanı) Atatürk Havalimanı olmayan havayolu kuruluşlarının ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarının durdurularak İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınması, (30 Ekim 2018 saat 03.00L-31 Ekim 23.59L arası)

2. THY dışındaki üssü (base havalimanı) Atatürk Havalimanı olan diğer havayolu kuruluşlarının ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarının durdurularak İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınması, (30 Ekim 2018 saat 19.00L-31 Ekim 2018 saat 18.59L arası)

3. THY ve TGS'nin de taşınması amacıyla 12 saatlik bir periyotta Atatürk Havalimanında tüm operasyonların durdurulması, İstanbul Yeni Havalimanından da operasyon gerçekleştirilmemesi, (31 Ekim 2018  saat 02.00L-13.59L arası)

4. İstanbul Yeni Havalimanının taşınma süresi boyunca tüm üs kullanıcılarının intikal seferlerine yukarıda belirtilen müşterek hava sahası kapasitesi dahilinde açık olması, 25 Ekim 2018 tarihi öncesinde İstanbul Yeni Havalimanına deneme uçuşları haricinde herhangi bir uçuş düzenlenmemesi,

5. Atatürk Havalimanında taşınma süresi boyunca bakım/onarım, üs taşıyıcıların müstakil kargo, Genel Havacılık, Hava Taksi, İş Uçuşları ve otoritenin uygun göreceği diğer uçuşların, belirlenmiş kapasite kriterleri çerçevesinde mümkün olduğunca gerçekleştirilmelerine imkan sağlanması, değerlendirmelerde taşınma sürecine etkisinin öncelikli olarak göz önünde bulundurulması,

6. 12 saat sonunda THY'nin ve TGS'nin İstanbul Yeni Havalimanında operasyonlarına başlaması, (31 Ekim 2018 saat 14.00L'den itibaren)

7. THY'nin ve TGS'nin operasyonlarına başlamasının 5 saat ardından THY dışındaki üssü (base havalimanı) Atatürk Havalimanı olan diğer havayolu kuruluşlarının ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının İstanbul Yeni Havalimanında operasyonlarına başlaması, (31 Ekim 2018 saat 19.00L'den itibaren)

8. Bu safhaların ardından da tüm havayolu kuruluşlarının operasyonlarına başlayarak İstanbul Yeni Havalimanının tam olarak faaliyete geçmesi (01 Kasım 2018 saat 00.01'den itibaren) planlanmaktadır.Konuya ilişkin olarak hava sahası kullanıcılarına gerekli yayınlar (NOTAM vb.) yeterli süre öncesinde yapılacaktır.01 Kasım 2018 tarihinden itibaren 2 (iki) hafta boyunca daha önce bildirildiği üzere saatlik kapasite 35 iniş, 35 kalkış toplam 70 uçuş olacağından, Kış 2018/9 Tarife Dönemi tarife planlama çalışmaları bu tarih ve kapasite değerleri dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.

LTBA'dan LTFM'ye geçiş

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

ÇAYLAK HAVACI ~ 4 yıl önce
4'lü kodlamalar IATA değil ICAO kodlamalarıdır. Yani LTFM kodu IATA kodu dğeil ICAO kodudur. Airporthaberin bu haberi yaparken bu hatayı yapmaması lazım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LFSM ~ 4 yıl önce
Fatih Sultan Mehmet IATA FSM ICAO LTFM FSM yazamıyorlar çünkü F Fransa kısacası Fatih Mehmet yani

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim belliymis, Neyin kafasindasiniz ? ~ 4 yıl önce
Oncelikle bilmediginiz seyler hakkinda yorum yapipta milletin kafasini karistirmayin. O acilimlari bilmiyorsaniz bi arastirin ne oldugunu , yada arastirmak sizin gibilere zor gelir ben yardimci olurum. ilk harf (l) türkiyenin dünyada bulunduğu kısmı belirtir. ikinci harf (t) ülke kodu olarak belirtilir. üçüncü harf (b) istanbulun hangi fir hattında olduğunu belirtir. son harf olan (a) ise o fir hattındaki havalimanlarından hangisi daha doğrusu kaçıncısı olduğunu belirtir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTFM ~ 4 yıl önce
O zaman meydanin adi belli oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTFM ~ 4 yıl önce
LTFM ile yeni havalimanının adının “Fatih Sultan Mehmet” olacağı kesinleşmiş oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dogrucu mahmut ~ 4 yıl önce
Sen bunun aciliminin ne oldugunu biliyormusun ? Sondaki degisen b a ile f m harfleri arasindan nasil boyle bir sonuc cikardin ?
Harekat ata ~ 4 yıl önce
TGS miz gümbür gümbür geliyor .THY yine buyutmeye devam. SIVASLI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİLEN BİLİR ~ 4 yıl önce
YARGITAY DA GÜMBÜR GÜMBÜR SİZE GELİYOR... :))) :))
haydi bismillah ~ 4 yıl önce
hayrlı olsun inşallah.. vay be 3-4 sene önce buradan, o hayalde çamurlarda boğulacaksınız diye köpürtenler havalimanına isim verir önerir olmuş. o gün dedik..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yeni havalimanı ~ 4 yıl önce
Adını da Mustafa Kemal havaalanı yapın şu meydanın, ATA mızın adı yaşamaya devam etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİLEN BİLİR ~ 4 yıl önce
ÖZEL TEBRİK VE KUTLAMA MESAJI: ASIL MERAK EDİLEN VE ÖNEMLE BEKLENEN KONU: HARAM dan HELAL'e GEÇİŞ YAPILABILABİLDİ Mİ ? TORPİL'den DÜRÜST'lüğe GEÇİŞ YAPILABİLDİ Mİ ? HEPSİNİ BİR KENARA BIRAKIN... İNSAN'lığa GEÇİŞ YAPABİLDİNİZ Mİ ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsimsiz ~ 4 yıl önce
Havalimanı ismi kesin ve net ne olacak bu konu ile ilgili bir haber yapsanız IATA ve ICAO kodlarından sonra biraz aydınlatıcı olmaz mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000