25 Şubat 2011, Cuma 12:08:37

LİMAK HALKA ARZ EDİLİYOR

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Limak Yatırım’ı halka açmak üzere mart ayında SPK’ya başvuracağız. Buradan sağlayacağımız kaynağı büyüme için kullanacağız” dedi
  • 5 kuruşumu vermem borsada isterse tavan üstüne tavan lar yapsın
  • harika oldu bu, hemen stoklara saldıralım :) Limak iyi tercih sonuçta
  • Tebrik edrim Limak Yatirim. butun calisanlariniza ve yatirimcilara simdiden Hayirli ve ugurlu olsun.
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 35 yıl önce Sezai Bacaksız’la kurdukları inşaat şirketiyle temellerini attıkları grubun 2010 cirosunun 2 milyar doları aştığını belirterek, “Enerji üretim ve dağıtımı, başta Sabiha Gökçen’deki payımız olmak üzere havalimanı işimiz ile devralmak üzere Danıştay onayını beklediğimiz İskenderun Limanı’nı Limak Yatırım’ın içine koyduk. Şimdi Limak Yatırım’ı halka açmaya hazırlanıyoruz. SPK’ya bu amaçla mart ayında başvuracağız” dedi. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, sorular üzerine Limak Yatırım’ı, “Pastadan kopardığımız büyük bir dilim” şeklinde tanımladı.

Limak İnşaat’ı Sezai Bacaksız’la birlikte Gazi Üniversitesi’ndeki asistanlık odasında kurduklarını anımsatan Nihat Özdemir, Limak Yatırımı halka açma planlarını açıkladıkları toplantıda iki ailenin ikinci kuşaklarını da tanıttı. Özdemir, şunları söyledi: “35 yıl önce bir inşaat şirketi olarak iş hayatına başlayan Limak, kazandığını yatırıma dönüştürme prensibiyle bugün inşaat, çimento, turizm, enerji, alt yapı projeleri, havacılık ve gıda alanında faaliyet gösteren, yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayan bir şirketler topluluğu haline geldi.”

Limak Yatırım’da neler var
Nihat Özdemir, halka açma hazırlıkları yaptıkları Limak Yatırım’ın içine koydukları varlıklarını şöyle sıraladı:
9’u Türkiye’de, 4’ü Gürcistan’da olmak üzere 13 hidroelektrik santralı.
Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki hissemiz ile Kosova Priştina Havalimanı.
Devralmak için Danıştay onayı beklediğimiz İskenderun Limanı.
3 milyon 250 bin abonesi ve 2.2 milyar lira cirosu olan Uludağ Elektrik ile Çamlıbel Elektrik Dağıtımı’ndaki yüzde 33’lük payımız.

Pastanın büyük dilimi
Nihat Özdemir, “Limak Yatırım’ın büyüklüğü ne kadar?” sorusuna, “Bu rakamları şu anda veremiyoruz. Ancak, Limak Holding’in 2010 yılı cirosu 2 milyar doları aştı” yanıtı verdi. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir ise, şu benzetmeyi yaptı: “Limak Holding’i bir pasta olarak düşünürsek, o pastadan büyük bir dilimi ayırıp, Limak Yatırım’a dönüştürdük. Limak Yatırım enerji, havalimanı ve liman işinde büyümeyi sürdürecek. Yeni alımlar ve şirketler oldukça, bu yapıya eklenecek.”

Arkası gelecek
Nihat Özdemir, halka açılma işini Limak Yatırım’la öğreneceklerini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Çimento şirketlerimizi, turizm tesislerimizi ve meyve suyu işimizi Limak Yatırım’ı içine koymadık. Limak Yatırım’da başarılı bir halka arz gerçekleştireceğimize inanıyorum. Limak Yatırım’da halka açılma oranı yüzde 35’e kadar çıkabilecek. Bunun arkasından örneğin çimento şirketlerimiz için de halka açılma planı yapabiliriz.”

İkinci kuşakla birarada
Nihat Özdemir, ortaklıktan memnun olduklarını belirterek, Limak Yatırım’la ilgili toplantıda bulunan ikinci kuşak temsilcilerini şöyle tanıttı: “Kızım Ebru Özdemir inşaat okudu, işe başladığında, ‘İnşaat sektörünü bırakmayalım’ dedi. Oğlum Batuhan Özdemir de inşaat okudu, şimdi enerji üretim ve dağıtım işlerimize bakıyor. Ortağım Sezai Bacaksız’ın oğlu Serhan Bacaksız, çimentoda bana yardım ediyor. Diğer oğlu Serdar Bacaksız ise Sabiha Gökçen Havalimanı ve yurtdışı projelerimizle ilgileniyor.”

Yedi otelimiz var
Nihat Özdemir, turizmde de büyüdüklerini vurguladı ve şunları dile getirdi: “Türkiye’de şu anda 7 otelimiz var. KKTC’de de Magosa yakınlarında 4 yıl önce bir otel yatırımına başladık. 20 milyon dolar kadar harcama yaptık. Kaba inşaatı bitme aşamasına geldi. Ambargonun kalkmasını bekliyoruz.
KKTC’ye başka ülkelerden direkt uçuşlar başladığı an 70 milyon dolar daha yatırmayı hedefliyoruz"
LİMAK HALKA ARZ EDİLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
5 kuruşumu vermem borsada isterse tavan üstüne tavan lar yapsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
harika oldu bu, hemen stoklara saldıralım :) Limak iyi tercih sonuçta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Tebrik edrim Limak Yatirim. butun calisanlariniza ve yatirimcilara simdiden Hayirli ve ugurlu olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000