25 Ağustos 2019, Pazar 10:44:02

Kripto para ile uçak bileti satıyorlar

Türkiye’de online alışveriş yaparken dijital para kullananların sayısı, son 3 yılda hızla artarak 10 bini aştı. Bu trendi fırsat bilen webookin, seyahat tutkunlarının kripto para kullanarak uçak bileti alması için adım attı.
  • Güzel bir girişim gibi gözüküyor geçen gün IATA kendi kripto ödeme sistemini kullanacagını yazmıştınız. Bakalım Türkiye'den bu tarz bir girişim başarıya ulaşabilecek mi. Arkadaşlara başarılar.

Türkiye’de online alışveriş yaparken dijital para kullananların sayısı, son 3 yılda hızla artarak 10 bini aştı. Bu trendi fırsat bilen webookin, seyahat tutkunlarının 1.400 hava yolu şirketinin 500 binden fazla rotasında kripto para kullanarak uçak bileti alması için adım attı.

Kripto para birimlerinin kullanım alanları günden güne genişliyor. Seyahat sektörü ise dijital para birimlerini alternatif ödeme yöntemi olarak sunan sektörlerden birisi haline geliyor. 2013 yılından bu yana dünya genelindeki birçok şirket, başta bitcoin olmak üzere kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kullanıyor; uçak bileti, otel ve araç kiralama hizmetleri veriyor. Her üç kişiden biri, dijital para birimlerinin yatırımın geleceği olduğunu düşünüyor. webookin‘in pazar araştırması sonucu ulaştığı verilere göre Türkiye’de, bitcoin ve diğer kripto paralarla alışveriş yapan 10.000 ila 12.000 arasında kullanıcı bulunuyor.

“Dijital paralarla ödeme trendinin, her yıl yüzde 200 artacağını öngörüyoruz!”

Türkiye’deki kripto para kullanıcılarının sayısındaki artış, yeni girişimlerin doğmasına fırsat tanıyor.  Online seyahat platformu webookin'i kuran İzmirli girişimci Dorukcan Keskin ve üç kişilik ekibi,  2020 yılında uçak bileti alırken kripto para ile ödeme alabilmeyi hedefliyor. Girişim ilk olarak İzmirli bir işadamından 250.000 TL tutarında tohum yatırım alarak çalışmalarına hız kazandırdı. Yatırım için birçok ülkeyi değerlendirdiklerini ancak Türkiye’nin potansiyeline inandıklarını belirten Dorukcan Keskin, “Öncelikli hedefimiz sayıları 10 bini aşan Türkiye’deki kripto para kullanıcılarına ulaşmak. Bu yatırımı Türkiye’de yapmamızın sebebi, kripto paralarla ödeme trendinin önümüzdeki 5 yıl boyunca her yıl yaklaşık %200 oranında artacağına dair edindiğimiz araştırma verileri. Sektör çok hızlı büyüyor ve pazara Türkiye’de giren ilk online seyahat acentelerinden biri olmak istiyoruz. Aldığımız tohum yatırımın da gücüyle 2020 sonuna doğru ise araç kiralama ve otel rezervasyonları sektörlerinde hizmet vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“Online işlemlerde 1,5 milyon dolara kadar sigorta söz konusu”

TÜRSAB belgesine sahip platform, 500 binden fazla rotada her sınıftan uçak biletini kripto paralar ile ödeme kabul ederek sunacak. Kripto para kullanıcıları site üzerinden biletlerini seçtikten sonra, QR koduyla veya seed hesabıyla ödemeyi direkt gerçekleştirecek ve tüm komisyon masrafları webookin tarafından karşılanacak. Kullanıcıların kur dalgalanmasından etkilenmeyeceğini söyleyen Keskin, “Online ödeme sürecine dair tüm güvenlik sertifikalarını aldık. Ödeme tarafında oluşacak herhangi bir kayıp durumunda tüm işlemler, 1.5 milyon dolara kadar sigortalı” diyerek, kullanıcılar için gerekli güvenceyi sunacaklarını belirtiyor.

Kadın istihdamını artırarak sosyal fayda sağlamak amaçlanıyor

Online turizm pazarında ciddi bir potansiyele sahip olan İzmir’e yatırım yapan girişim, yenilikçi adımların yanı sıra sosyal fayda oluşturmaya da odaklanıyor. Platform, elde ettikleri net karın %10’unu, kadınların fiziksel ve psikolojik şiddete uğramaması için çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşmayı hedeflerken, kadın çalışan sayısının her zaman %75 ve üzeri olacağı bir şirket kültürü oluşturmayı amaçlıyor.

Kripto para ile uçak bileti satıyorlar

Facebook Yorum

Yorumlar

Cpt. 737 ~ 12 ay önce
Güzel bir girişim gibi gözüküyor geçen gün IATA kendi kripto ödeme sistemini kullanacagını yazmıştınız. Bakalım Türkiye'den bu tarz bir girişim başarıya ulaşabilecek mi. Arkadaşlara başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000