18 Ağustos 2019, Pazar 15:11:25

KKTC'nin yeni havayolu şirketi 'North Cyprus' mu olacak?

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ülke turizminin gelişmesi için önlerine birçok hedef koyduklarını ancak hedeflere kavuşmak için siyasi istikrara ihtiyaç olduğunu belirtti. Bakan Üstel, THY çatısı altında "North Cyprus" adlı bir şirket için de kurulması için çalışma yaptıklarını ifade etti.
  • YA YAPMAYIN ARKADAŞ İLK ONCE 4 SENEDIR BUYULTMEYE ÇALIŞTIĞIN ERCAN HAVALIMANINI BITIRDE ONDAN SONRA NE ACIYOSAN AC 4 SENEDIR 2 PIST BITMEZMI ARKADAS
  • KTHY THY çatısı altında iken ayrıldı sonrası malum. Yerel hava yolu kurmanın bilet fiyatlarını ucuzlatacağı düşüncesi hakim. Bu amaçla 9 yıl önce yine THY çatısı altında yerel hava yolu kurma çalışmaları yapıldı. Yapılan fizibilite çalışmalarında öngörülen bilet fiyatları ile ilk 5 yıl zarar edileceği tahmin edildiğinden sermaye koyanların bu zararı finanse etmesi gerekecekti ortaklar çekildi. Bu tecrübelerden sonra yerel hava yolu kurma iddialarını popülist bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.
  • Havayolu batcak simdiden söylüyorum
  • Bence KTHY daha güzel olur
  • Kibris bilet fiyatlari asiri yuksek, 1 saatlik ucus icin 800-900₺ ye cikiyor bilet fiyatlari. Avrupa ucuslari daha uygun.
  • ercan uçak alanındaki sendika , bunu beğendi :)
  • Ayva Airlines
  • Önce ülke içindeki ulasımı düzeltin
  • Allah aşkına güldürmeyin beni siz kim havayolu kurmak kim siz alışmışsınız hazır para yemeye gönder Türkiye biz yeylim havası yağma Hasan'ın böreği ben burda KKTC liyim ama üçüncü sınıf altında siz önce memlekete bakın elinizdeki hala hazırdaki havayoluna sahip çıkamdık yok geçmiş şimdi havayolu kuracakmış torununa söylesen o bile inanmaz
  • Bakan Bey THY çatısı altındaki yeni hava yolu kur derken, bizi sübvanse edin diyor lafın kısası. KKTC’nin havacılıkta yediği en son kaIklar SAW’da slot sorunu ve IST’teki fahiş vergilerdir. Istanbul yolcusunun eksiği Karadeniz ve Hatay’dan kapanmaz.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ülke turizminin gelişmesi için önlerine birçok hedef koyduklarını ancak hedeflere kavuşmak için siyasi istikrara ihtiyaç olduğunu belirtti.  Üstel, bakanlık olarak ilgili sektörler ve üniversiteler ile de işbirliğinde çalışarak ülkenin 10 yıllık turizm kalkınma planını yapmak istediklerini söyledi.
Devlette devamlılığın esas olduğunu, bu yüzden bu planlamanın kendilerinden sonra göreve gelecek olanların yararlanması için de önem taşıdığını ifade eden Üstel, “Siyasi istikrar şart… Bu görevlere gelen giden ayrı plan proje yaparsa turizmin gelişmesi ilerlemesi engellenir” diye konuştu.

Turizm Bakanı olarak en büyük hedefinin ülkedeki yatak kapasitesi ve turist sayısını artırmak olduğunu belirten Üstel, bu hedefini bir önceki bakanlığı döneminde yakaladığını, şimdi ise 4 yılsonundaki hedefi; 2 milyon turist 40 bin yatak kapasitesi ve 2 milyar TL gelir olarak koyduğunu ifade etti.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirinin sorularını yanıtladı. Üstel, Turizm ve Çevre Bakanlığının önümüzdeki döneme yönelik plan proje ve hedeflerini anlattı.

“ÜLKE TURİZMİNİN GELİŞMESİ İÇİN YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ”

Turizm Bakanı Ünal Üstel, KKTC ekonomisinin lokomotif sektörü olan Kuzey Kıbrıs turizminin geliştirilmesi, daha fazla turistin ülkeye gelmesi, yatak kapasitesinin, uçak seferlerinin artırılması ve bilet fiyatlarının ucuzlaması için Türkiye Cumhuriyetindeki ilgililerle göreve geldiği günden itibaren yoğun bir çalışma içine girdiğini ifade etti.

Üstel, bu çerçevede Ankara ve İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı başta olmak üzere Türk Hava Yolları, acenteler ve birliklerle bir araya geldiğini kaydetti.

2019 yılının sıkıntılı bir yıl olduğunu ifade eden Üstel, hükümet olarak ülkenin lokomotif sektörleri olan turizm ve eğitime büyük önem verdiklerini belirtti.

Turizm sektöründe istatistiklere bakıldığında bir düşüş olduğunun görüldüğünü, bu gerilemede iki önemli sebebin Türkiye ve İngiltere gibi iki önemli destinasyondaki turist akışının azalması olduğunu ifade eden Üstel, Türkiye’den yüzde 20, İngiltere’den yüzde 30 gelişlerin azaldığını, diğer bir turist gelişi azalmasının ise Almanya’dan yaşandığını söyledi.

Üstel, Türkiye ziyaretleri öncesinde ülke turizmini KITOB ve KITSAB ile de ele aldıklarını, bu görüşmelerin ardından Ankara’da Türkiye Turizm Bakanı ile görüştüklerini, turizmde en büyük engelin ulaşım olduğu bilinciyle ilk olarak bunu ele alıp tartıştıklarını, bu sorunun nasıl ortadan kalkabileceği ile ilgili çalışma yaptıklarını anlattı.

İstanbul temasları çerçevesinde THY ile görüştüklerini, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye illerinde daha çok tanıtılması için tur operatörleriyle görüştüklerini ifade eden Üstel, THY ile görüşmelerinde ülkeye ulaşımdaki zorlukları dile getirdiklerini, yardım talep ettiklerini söyledi.

Ulaşım konusunda iki devlet havalimanlarındaki yüksek vergilerin asgariye indirilmesi yanında biletlerde bir tavan fiyat belirlenmesini istediklerini ifade eden Üstel, tarafların bu konularda teknik bir çalışma için zaman istediğini kaydetti.

Üstel, THY ve Anadolu Jet’in ülkeye seferlerini artırmasını istediklerini, bunun yanında bağlantılı uçuşların yapılmasını talep ettiklerini ifade etti.

Üstel, Hatay yönündeki talebimizin gerçekleştiğini ve 8 Ağustos tarihinde uçuşların başladığını, şimdi ise Karadeniz’den KKTC’ye direk sefer talep ettiklerini, bu destinasyonun ise önümüzdeki yıl Ercan’dan Karadeniz bölgesine başlaması yönünde söz aldıklarını dile getirdi.

“NORTH CYPRUS ŞİRKETİ…”

Sorunların çözümü ve geleceğe yönelik atılacak adımlarda siyasi iradenin önemli olduğunu ifade eden Üstel, THY şemsiyesi altında “North Cyprus” şirketinin yaratılmasını da İstediklerini kaydetti.

“Amaç; turistlerin, öğrencilerin ve vatandaşlarımızın daha makul fiyatlara ülkeye gidip gelmeleri ve maliyetlerin düşürülmesidir. Üçüncü ülkelere göre daha avantajlı bir fiyat yakalamak önemlidir” diyen Üstel, bu temaslar kapsamında Londra’dan ülkeye gelen insanların İstanbul’da uçaktan inmesi ve yeniden uçağa binmesi konusunu da ele aldıklarını belirtti. Üstel, bunun dışında bir çözüm bulunması yani yolcuların uçaktan inmeden KKTC’ye gelmesi için bir çözüm bulunmasını talep ettiklerini ifade ederek, bu yöndeki çalışmaların yapılacağını kaydetti.

İstanbul’da Kuzey Kıbrıs’ı pazarlayan tur operatörleriyle görüştüklerini, bu toplantıya Başbakan’ın da katıldığını ifade eden Üstel, “KKTC’nin ön plana çıkarılmasını, turistlerin ülkeye gelmesi için kampanyalarla teşvik edilmesini istedik” diye konuştu.

Ulaşımda hava yolu kadar deniz ulaşımının da çok önemli olduğunu ifade eden Üstel, hava ulaşımında ücretlerin asgariye indirilmesinin beklentileri karşılayacağını ancak deniz ulaşımı ile ilgili de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

KKTC'nin yeni havayolu şirketi 'North Cyprus' mu olacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

MAFYAKENAN ~ 1 yıl önce
YA YAPMAYIN ARKADAŞ İLK ONCE 4 SENEDIR BUYULTMEYE ÇALIŞTIĞIN ERCAN HAVALIMANINI BITIRDE ONDAN SONRA NE ACIYOSAN AC 4 SENEDIR 2 PIST BITMEZMI ARKADAS

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzman ~ 1 yıl önce
KTHY THY çatısı altında iken ayrıldı sonrası malum. Yerel hava yolu kurmanın bilet fiyatlarını ucuzlatacağı düşüncesi hakim. Bu amaçla 9 yıl önce yine THY çatısı altında yerel hava yolu kurma çalışmaları yapıldı. Yapılan fizibilite çalışmalarında öngörülen bilet fiyatları ile ilk 5 yıl zarar edileceği tahmin edildiğinden sermaye koyanların bu zararı finanse etmesi gerekecekti ortaklar çekildi. Bu tecrübelerden sonra yerel hava yolu kurma iddialarını popülist bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
I call it ~ 1 yıl önce
Havayolu batcak simdiden söylüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence ~ 1 yıl önce
Bence KTHY daha güzel olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa ~ 1 yıl önce
Bence de çok pahalı neden eğlenecegimiz parayı bir saatlik uçuşa verelim bilet fiyatlarının düşmesini bekliyorum düşsün gideceğim:)
Teo ~ 1 yıl önce
Zaten North Cyprus olmaz. Ben kuzek kibris lafina da karsiyim. Kibris Turk Cumhuriyeti olmasi lazim. Kuzey dedigin zaman guneyi tanimis oluyorsun. Napacan kuzeyi guneyi Cyprus Turkish Airlines bitti gitti. Ben guneyi kuzeyi bilemem
Bilet fiyatlari ~ 1 yıl önce
Kibris bilet fiyatlari asiri yuksek, 1 saatlik ucus icin 800-900₺ ye cikiyor bilet fiyatlari. Avrupa ucuslari daha uygun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 1 yıl önce
ercan uçak alanındaki sendika , bunu beğendi :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi ~ 1 yıl önce
Ayva Airlines

Yanıtla

Kalan karakter 1000
North Cyprus Airways ~ 1 yıl önce
Ruya gormeye devam..... hade cabuk uyukuya devam. zzzzzzzzZZ
Hayaller ~ 1 yıl önce
Önce ülke içindeki ulasımı düzeltin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ECN ~ 1 yıl önce
Allah aşkına güldürmeyin beni siz kim havayolu kurmak kim siz alışmışsınız hazır para yemeye gönder Türkiye biz yeylim havası yağma Hasan'ın böreği ben burda KKTC liyim ama üçüncü sınıf altında siz önce memlekete bakın elinizdeki hala hazırdaki havayoluna sahip çıkamdık yok geçmiş şimdi havayolu kuracakmış torununa söylesen o bile inanmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakan Bey ~ 1 yıl önce
Bakan Bey THY çatısı altındaki yeni hava yolu kur derken, bizi sübvanse edin diyor lafın kısası. KKTC’nin havacılıkta yediği en son kaIklar SAW’da slot sorunu ve IST’teki fahiş vergilerdir. Istanbul yolcusunun eksiği Karadeniz ve Hatay’dan kapanmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000