10 Eylül 2019, Salı 09:59:11

Kızılay uçmayan uçak için 245 bin Dolar ödemiş!

Kızılay yönetiminin Yemen’e insani yardım göndermek için ücretini peşin ödeyerek uçak kiraladığı ancak uçuş izinleri alınamaması nedeniyle uçağın havalimanından kalkamadığı öğrenildi. Üstelik peşin yapılan ödeme nedeniyle 245 bin dolar şirketin kasasında kaldı.
  • Şimdi bu izni almak firmanın sorumluluğu mu, Kızılay'ın sorumluluğu mu? Firmanın sorumluluğu ise dava ok ama değilse neyin parasını istiyorlar anlamadım?
  • Ülkeyi güzel ettiniz....!!! Şimdi silivri de öyle bir yargılanacaksınız ki, 15 temmuz tiyatro bayramınız , cami açılışlarınız bile sizi kurtaramayacak!!!!
  • böyle şirketlerin kapatılması lazım, nereden nasıl para kazandıkları belli oluyor.
  • Bu nedir arkadaş ? Yardım edeceğiz diye yine bir firmayı zengin etmişiz. Bu arkadaş aldığı parayı helal mi sanıyor ? Benden yana haram olsun. Büyük ihtimalle geri alacağız nedir, uçmayan uçağa para mı ödeyeceksiniz.
  • Kızılay'ı dolandıran bu kişilerin acil cezalandırılması ve bu işleri bir daha yapmaması için bu tür işlerden el çektirilmesi gerekiyor. THY bu tür firmalara nasıl referans olabilir ? O da ayrı bir saçmalık
  • Beceriksiz insanların yönettiği Kızılay’a yardım yapmaya devam edin siz
  • Nedir bu kızılay düşmanlığınız? "Uçak parası yargıda büyük ihtimalle geri alınacak" diye açıklaması var kızılayın. Alınan cipler suriye de görev yapması için alınıyor.üstelik parası yurtdışından geliyor. Suriye de yollarda tahrip ve kamplar arazide.

Yolsuzluk iddiaları, uçuk maaşlar, maaş artışları ve yardım paralarıyla 4x4 ciplerin alınmasının ardından Kızılay yönetiminin bir skandalı daha ortaya çıktı. Kızılay yönetimi tarafından Yemen’e 10 ton gıda ve 46 ton ilaç yardımı gönderilmesi için peşin ödeme yapılarak uçak kiralandığı ancak uçağın uçuş izni alınamaması nedeniyle gönderilemediği öğrenildi.

Birgün Gazetesi'nde yer alan habere göre; Kızılay Yönetim Kurulu, 23 Haziran 2017 tarihinde “Acil alım yöntemi” ile uçak kiralanmasına karar verdi. Türk Hava Yolları’nın (THY) referans verdiği firmalardan teklif alan Kızılay, 245 bin dolar ve 10 bin TL peşin ödeme bedeliyle “Merkür Uluslararası Taşımacılık” şirketi ile protokol imzalayarak uçak kiraladı. Kızılay da yardım malzemelerini 26 Haziran tarihinde havaalanında paketleyerek yüklemeye hazır halde getirdi.

UÇUŞ İZNİ ALINAMADI

Şirketin Dubai’de bulunan Kızılay’ın istediği standartlara sahip uçağı 27 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi. Uçak aynı gün içerisinde yüklenerek uçuşa hazır hale getirildi ancak Suudi Arabistan Koalisyon Güçleri’nden “squawk kodu ve üst uçuş izni alınamadığı” gerekçesiyle uçak uçurulamadı.

YÜK GEMİSİ KİRALANDI

Uçakla insani yardım malzemelerini gönderemeyen Kızılay yönetimi de çareyi denizyolunda buldu. Uçağa yüklenen malzemeler tekrar boşaltılarak karayolu ile İskenderun Limanı’na gönderildi ve kiralanan yük gemisine yüklendi. İskenderun Limanı’nda 10 Temmuz tarihinde de tören yapılarak yardım malzemeleri Yemen’in Aden Limanı’na uğurlandı.

BM DEVREYE GİRDİ

Törende konuşan Genel Başkan Kerem Kınık, “Yardım dört saatte orada olabilecekken 10-15 günde orada olacak” ifadelerini kullanarak gecikmeyi anlattı. Kızılay Başkanı Kınık, “BM Genel Sekreter Yardımcısı’ndan rica ettim. Türk kardeşlerinin yardımı, ancak ricamız sonrası gerçekleşebildi” açıklaması yaptı.

MALZEMELER BOZULDU ŞÜPHESİ

Bu arada, önce uçakta bekletilen ardından uçaktan indirilip karayolu ile İskenderun’a nakledilen gıda maddelerinin bir de Aden Limanı’nda uzun süren yanaşma izninin beklenmesi nedeniyle bozulduğu da ileri sürüldü.

KIZILAY İDDİALARI KABUL ETTİ

Kızılay tarafından yapılan açıklamaya göre uçağın kiralandığı şirket ile hukuki süreç devam ediyor. Kızılay yetkilileri dosyanın bilirkişide olduğunu belirterek 245 bin doların “büyük ihtimalle geri alınacağını” öne sürdü.

Kızılay uçmayan uçak için 245 bin Dolar ödemiş!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

misafir dc ~ 10 ay önce
Şimdi bu izni almak firmanın sorumluluğu mu, Kızılay'ın sorumluluğu mu? Firmanın sorumluluğu ise dava ok ama değilse neyin parasını istiyorlar anlamadım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serkan ~ 10 ay önce
Ülkeyi güzel ettiniz....!!! Şimdi silivri de öyle bir yargılanacaksınız ki, 15 temmuz tiyatro bayramınız , cami açılışlarınız bile sizi kurtaramayacak!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sapka ~ 10 ay önce
fetoculer ortaya cikmaya baslamis :)
yunus ~ 10 ay önce
böyle şirketlerin kapatılması lazım, nereden nasıl para kazandıkları belli oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Halis ~ 10 ay önce
Yunus bu işe dair neyi ne kadar biliyorsun ki firma kapatmak konusunda yorum yapabiliyorsun? Bizim nereden ne kazandığımız maliye de mevcut. Peki sen nereden nasıl kazanıyorsun? Yine de çok merak ediyorsan olayın bir diğer tarafı olarak olayı bir de bizden belgeleri ile dinle. O zaman belki bilmeden yargıya varmamayı öğrenirsin.
orhan ~ 10 ay önce
Bu nedir arkadaş ? Yardım edeceğiz diye yine bir firmayı zengin etmişiz. Bu arkadaş aldığı parayı helal mi sanıyor ? Benden yana haram olsun. Büyük ihtimalle geri alacağız nedir, uçmayan uçağa para mı ödeyeceksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Halis ~ 10 ay önce
Orhancığım anlaşmayı gördün mü? Olayın tarafımısın? Ben helal olduğundan %100 eminim. Peki sen neyi kime haram ediyorsun? Bilmeden yazıp çizmek ne kadar kolay. Çok bildiğini sanıyorsan yerimiz belli gel ben sana hepsini anlatıp göstereyim. O zaman da böyle yazabilecekmisin görelim.
Orhan ~ 10 ay önce
Kızılay'ı dolandıran bu kişilerin acil cezalandırılması ve bu işleri bir daha yapmaması için bu tür işlerden el çektirilmesi gerekiyor. THY bu tür firmalara nasıl referans olabilir ? O da ayrı bir saçmalık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaza ~ 10 ay önce
Beceriksiz insanların yönettiği Kızılay’a yardım yapmaya devam edin siz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Berhudar ~ 10 ay önce
Nedir bu kızılay düşmanlığınız? "Uçak parası yargıda büyük ihtimalle geri alınacak" diye açıklaması var kızılayın. Alınan cipler suriye de görev yapması için alınıyor.üstelik parası yurtdışından geliyor. Suriye de yollarda tahrip ve kamplar arazide.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000