12 Nisan 2019, Cuma 10:38:44

Kıbrıs'ın en büyük havalimanı için geri sayıma geçildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapımı devam eden Kıbrıs Adası'nın en büyük havalimanında sona doğru geliniyor. Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri, yapımı devam eden havalimanını ziyaret etti.
  • Kıbrıs 74 ü çoktan unutmuş nankör dolu. Elbette genelleme yapmıyorum ama çok fazla nankör var. Kumar fuhuş ve içkinin dışında bana bir şey söyleyin
  • Burası acilen profesyonel bir firmaya devredilmeli ve işletme emin ellere teslim edilmelidir. Bunun acısını kktc halkı çekecek turizm olumsuz etkilenecektir. Taşyapı firması daha önce hangi havalimanını işletmiş. Bilen biri yazabilir mi
  • Güney Kibristski Larnaka uluslararası havaalanı daha büyüktür
  • Bu havalimanı tarihin en beceriksiz ve bilgisizce yapılan bir binasıdır. Şu anda ki terminal her ne kadar avm gibide olsa kendini çok aratacaktır. Tecrübesiz insanların bu işlerle uğraşmaları sivil havacılık tarafından engellenmeli ve sertifika talep edilmelidir. Elinde bir tane airside safety sertifikası olan bu eğitimi alan kimse var mı. Kervan yolda dizilmez. Buranın oratını kim yaptı. Daha önce nerelerde çalışmış hangi firmaymış açıklayında bilelim. Tabii orat nedir biliyorsanız
  • Yeni on günlüğüne Kıbrıs’taydım. Hiç bir faaliyet yoktu. Eski terminalden para toplayıp inşaatı finanse etmeye çalışıyor. Yakında ikinci işletme süresi uzatımı talebinde bulunurlar. Tam bir rezalet ama sırtını malum kişiye dayamış olan patron tabii takmıyor.
  • Kktc bizim neyimiz oluyo ben kktc lilerin Türkiyeyi istemiyoruz dediklerini duydum
  • Kıbrıs’ın en büyük....... çünkü Kıbrıs’da 20 tane falan meydan var bu da en büyüğü. El meydanı görmeyen kendi meydanını keser sapı mıydı o?
  • proje havaalani bilet fiyatlarini tabiyki etkiliycek 3katina cikicak fiyatlar
  • Mevcut pist 9 bin feet= 2.745 m.Yenisi 3.000 m.
  • 6 pistli olsun... Pistten kapıya en az YARIM saatte gidilsin... Bütün dünya TANIMADIKLARI ülkeyi kıskansın...

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapımı devam eden Kıbrıs Adası'nın en büyük havalimanında sona doğru geliniyor. Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri, yapımı devam eden havalimanını ziyaret etti.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Ercan Havalimanı’nda yapımı devam eden terminal binasında incelemelerde bulundu. Başceri'yi Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Tasyapı Direktörü Emrullah Turanlı ve T&T Ercan Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü Serhat Özçelik karşıladı .Proje Sorumlusu Mimar Tunç Adanır, Büyükelçi Başceri'yi havalimanındaki çalışmalarla ilgili bilgilendirdi. Başceri, brifingin ardından yapımı devam eden terminal binasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, ''KKTC'de yapımı devam Ercan Havalimanı Kuzey Kıbrıs Türk halkına layık olacak bir şekilde yeniden yapılıyor olmasını memnuniyetle görüyor ve alkışlıyorum” dedi.

İstanbul Havalimanıı'nın yapımına değinen Başçeri açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"İstanbul’da 3’üncü havalimanıı esasında hiçbir şekilde mekanı belli olmayan bir alana havalimanıı yapılması şeklinde tecelli etti. Orada bir yapı yoktu. Burada yine bir pist ve terminal var onun karşısına yapıyorsunuz. Havalimanıı olan bir alana yeni bir havalimanıı yapıyorsunuz ama İstanbul'da Türk müteahhitleri Türkiye devleti hiçbir havalimanıı yatırımı olmayan bölgeye, bölgenin en büyük havalimanıını yapabilmeyi başardı. Burada da çok önemli mesafeler kat edilmiş vaziyette. Tabi istenen hızda gitmediği aşikar. Bunun önünde bazı sıkıntılar, bazı sorunlar mutlaka oluyor. Bugün itibariyle baktığımızda KKTC'de ulaşımın ada devleti olması nedeniyle ya denizle ya da hava ile olması gerekiyor ve hava ulaşımının bir başka boyuta taşınacağı, böylesine büyük bir yatırım çok önemli. 20 bin olan kapasiteyi yaklaşık 6 katından fazlasına büyüteceksiniz. Ercan Havalimanı'nda geniş gövdeli uçaklara da hizmet vereceksiniz. Birçok insanın şikayet ettiği bilet fiyatlarını mutlaka etkileyecek. Bunlar çok önemli adımlar."Böyle bir yapının KKTC'de bir ilk olduğunu, yap işlet devret modeli ile hayata geçirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Başçeri, ”Bu ilke tüm cesareti ve emeğini harcayan Taşyapı firmasına teşekkür ediyorum. Umarım planladığınız, öngördüğünüz tarihlerde bu güzel eseri birlikte açabilme şansımız olur ve böylelikle KKTC'de hava ulaştırmasının bir başka boyuta geçmesi ile ekonominin tüm alanlarında yaşanacak değişimleri de hep birlikte gözlemleyebilme fırsatımız olur” şeklinde konuştu.

Lefkoşa Uluslararası Ercan Havalimanı yolcu güvenliği, uçuş emniyeti ve hizmet kalitesiyle birlikte Kıbrıs'ta ilk ve dünyadaki modern havalimanları ile aynı düzeyde olacak. Yapımında sona gelinen Ercan Havalimanı’nda 9 adet körük, 21 adet de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanı olacak. Mevcut havalimanından 6 kat daha büyük olacak Ercan Havalimanı, 60 adet check in ve 44 adet pasaport kontrol noktası, 26 adet x-ray cihazı ve saatte 5 bin bagaj kapasitesi ile yolcularına hizmet verecek. Lefkoşa Uluslararası Ercan Havalimanı'nın 2020 yılında bitirilmesi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması bekleniyor. 

Kıbrıs'ın en büyük havalimanı için geri sayıma geçildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Nankör ~ 3 ay önce
Kıbrıs 74 ü çoktan unutmuş nankör dolu. Elbette genelleme yapmıyorum ama çok fazla nankör var. Kumar fuhuş ve içkinin dışında bana bir şey söyleyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hosgoru ~ 3 ay önce
Kumar ucki fuhus disinda kibris'da yasayan insanlarda hosgoru yardimseverlik ve bir birisinin koyusunu kazmamak vardi sizin soylediklerinizi bu ulkeye kim getirdi bir tane kibrisli Hotelci var mi acaba?
Bilen biri ~ 3 ay önce
Burası acilen profesyonel bir firmaya devredilmeli ve işletme emin ellere teslim edilmelidir. Bunun acısını kktc halkı çekecek turizm olumsuz etkilenecektir. Taşyapı firması daha önce hangi havalimanını işletmiş. Bilen biri yazabilir mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir yanlislik var ~ 3 ay önce
Güney Kibristski Larnaka uluslararası havaalanı daha büyüktür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıbrıs ~ 3 ay önce
Bu havalimanı tarihin en beceriksiz ve bilgisizce yapılan bir binasıdır. Şu anda ki terminal her ne kadar avm gibide olsa kendini çok aratacaktır. Tecrübesiz insanların bu işlerle uğraşmaları sivil havacılık tarafından engellenmeli ve sertifika talep edilmelidir. Elinde bir tane airside safety sertifikası olan bu eğitimi alan kimse var mı. Kervan yolda dizilmez. Buranın oratını kim yaptı. Daha önce nerelerde çalışmış hangi firmaymış açıklayında bilelim. Tabii orat nedir biliyorsanız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 3 ay önce
Yeni on günlüğüne Kıbrıs’taydım. Hiç bir faaliyet yoktu. Eski terminalden para toplayıp inşaatı finanse etmeye çalışıyor. Yakında ikinci işletme süresi uzatımı talebinde bulunurlar. Tam bir rezalet ama sırtını malum kişiye dayamış olan patron tabii takmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya bizene ~ 3 ay önce
Kktc bizim neyimiz oluyo ben kktc lilerin Türkiyeyi istemiyoruz dediklerini duydum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gardas ~ 3 ay önce
evet dogru duydun hic istemiyorlar acaba niye onu sorsaydin
isimsiz ~ 3 ay önce
Hic sordun mu niye diye? cevabini al sonra'da burda yorum yap Turkiyeyi degil sadece kendini bilmezleri sevmiyorlar
Şan şöhret ~ 3 ay önce
Kıbrıs’ın en büyük....... çünkü Kıbrıs’da 20 tane falan meydan var bu da en büyüğü. El meydanı görmeyen kendi meydanını keser sapı mıydı o?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
batik ~ 3 ay önce
proje havaalani bilet fiyatlarini tabiyki etkiliycek 3katina cikicak fiyatlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bnb. Fehmi Ercan ~ 3 ay önce
Mevcut pist 9 bin feet= 2.745 m.Yenisi 3.000 m.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 3 ay önce
6 pistli olsun... Pistten kapıya en az YARIM saatte gidilsin... Bütün dünya TANIMADIKLARI ülkeyi kıskansın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tahir ôzyuksek ~ 3 ay önce
Havaalanindan kafayi degistireceksin kafayi degistirmedijten sonra dunyanin en iyi havaalanini yapsan ne yazar 40 tane posaport kontuari olacak diyorlar 5 tane polisle pasaport islemlerini yapiyorlar simdiden pasoport pokisi alip egiteceklerki yogunlugu onlesinler ama nerede uarin yine ayni yogunluk olacak

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000