26 Haziran 2011, Pazar 08:12:28

KENDİ KÜÇÜK MARİFETİ BÜYÜK!

Paris havacılık gösterisinde Pliot Duval, cri cri adlı dünyanın en küçük uçağıyla, saatte 283 kilometre hıza ulaşmayı başardı...
49'ncu Paris Le Bourget (Lö Burje)Havacılık Gösteri'sinde elektrik motorlu uçak saatte 283 kilometre hıza ulaştı. Otomobillerde hayata geçen elektrik motorları artık havacılık sektöründe de ümit vaad ediyor.
 
Kolomban Cri-cri'si yani dünyanın en küçük uçağı 1970'lerden bu yana göklerde. 49'uncusu düzenlenen Paris Le Bourget Havacılık Gösterisi, dünyanın en büyük uçağı Airbus A380 ile dünyanın en küçük uçağını yan yana getirdi.
 
Hugues Duval (Hüg Duval) adlı pilotun sahip olduğu küçük uçak, boyutlarına rağmen yaptığı gösteriyle göz doldurdu. Electravia adlı her biri 35 beygirlik 2 elektrikli motora sahip uçak, bir de rekor kırdı.
 
Pliot Duval, bu kadar küçük bir uçakla saatte 283 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Üstelik elektrik enerjisini kullanarak. Küçük uçak, 2 motoru için 3 kilovat saatlik lityum batarya kullanıyor.
 
Duval'in başarısı havacılık sektörü açısından önemli, zira rekor elektrik motorlarının havacılıkta yavaş yavaş bir alternatif haline geldiğini gösteriyor.
KENDİ KÜÇÜK MARİFETİ BÜYÜK!

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000