22 Şubat 2020, Cumartesi 13:00:45

Japonya F-22'ye rakip olacak uçağını tanıttı

Japonya, ABD yapımı F-22'ye boyut ve performans açısından rakip olacak Mitsubishi F-X hayalet avcı uçağı projesi konseptini açıkladı.
  • F22'ye rakip olacak uçak çaköa F22 mi:D herhengi bir ülke F22 rakibi geliştirene kadar amerika 6. nesil ilk jetini uçurur
  • Gelsinler asrın liderinin vizyonundan,ortadoğu ve balkanların en büyük uçak mühendisi temel ve ekibinden feyz alsınlar yerli ve milli uçak,jet,helikopter,motor vs nasıl yapılır görsünler...
  • bizim milli uçağa benizyor resmen bizzden çalmışlar

Japonya, ABD yapımı F-22'ye boyut ve performans açısından rakip olacak Mitsubishi F-X hayalet avcı uçağı projesi konseptini açıkladı.

Önemli teknolojiler geliştirmek ve paylaşmak için Avrupa FCAS'ın yanı sıra İngiltere'nin Tempest programına ortak olmak isteyen Japon yetkililer, yeni hayalet avcı uçağı projesi hakkında bazı bilgiler paylaştılar.

Proje, Avrupa'nın savunma ürünleri üzerindeki Amerikan hâkimiyetinden uzaklaşma çabaları gibi bir girişimi temsil ediyor. Japonya, 2020 mali yılında "FX ile ilgili araştırma projeleri" ve "Japonya liderliğindeki kalkınmada kavramsal tasarım" için 256,5 milyon dolar ayırdı.

Projenin 40 milyar dolara mal olması ve 2035'te emekli olacak F-2 jetlerinin yerini alması planlanıyor

Japon Savunma Bakanlığı sözcüsü verdiği demeçte, "FX'i, F-2 emekliliği başlamadan önce teslim edebilmemiz için geliştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Mitsubishi ayrıca Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing ve BAE Systems'ı iddialı milyarlarca dolarlık projelerine dâhil etmeye çalışıyor. Japon avcı uçağında, gizli teknolojiler, itme vektör sistemi, güçlü yeni motorlar, radarlar ve kompozit malzemeler kullanacak.

Motorunun Japonya'nın F-22'ye güç veren Pratt & Whitney F119 turbofan motoruna eşdeğer olduğu söyleniyor. P&W motoruna kıyasla daha küçük boyutlarda olmasına rağmen, bu motor gövdede silah depolaması için daha fazla alan sağlayacaktır. X-2 test yatağı ilk olarak 2016 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Bazı raporlara göre yeni planlanan avcı uçağı X-2'de test edilen elektromanyetik nabız direnci, fiber optik tel uçuşa yönelik aviyonikler ve uçuş ortasında hasarı telafi edebilen “kendi kendini onaran” uçuş sistemleri gibi diğer teknolojileri de yer alabilir. (STAR)

Japonya F-22'ye rakip olacak uçağını tanıttı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Mr.B ~ 1 ay önce
F22'ye rakip olacak uçak çaköa F22 mi:D herhengi bir ülke F22 rakibi geliştirene kadar amerika 6. nesil ilk jetini uçurur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyyy Japonya ~ 1 ay önce
Gelsinler asrın liderinin vizyonundan,ortadoğu ve balkanların en büyük uçak mühendisi temel ve ekibinden feyz alsınlar yerli ve milli uçak,jet,helikopter,motor vs nasıl yapılır görsünler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Önce sen gör ~ 1 ay önce
Sen bir gör önce o uçağı helikopteri sonra git anlat onlara büyük kalın kocccaaamanmış diye.
Önce sen gör yazana ~ 1 ay önce
Büyük kalın ve kocaman olandan bayağı nasiplenmişsin,çok hoşuna gitmiş ki tavsiye ediyorsun sahibinin sesi.
önce sen gör'e ~ 1 ay önce
Gör dediğin uçak,helikopter kimlerin patenti,teknolojisi,hammaddesi,malzemesi,mühendisliğiyle yapılıyor be ahmak be gafil? Sen o saydığın sıfatları çok görmüşsün,içine sindirmişsin ki tavsiye ediyorsun.
benziyor ~ 1 ay önce
bizim milli uçağa benizyor resmen bizzden çalmışlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heh heh ~ 1 ay önce
Yan sanayi bize siperis vermisler

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000