23 Haziran 2011, Perşembe 10:59:01

İŞTE YENİ HELİKOPTERLERİMİZ

Türkiye Cumhuriyeti Orman Bakanlığı üç yangın söndürme helikopteri satın aldı.
  • Be-200? Gerisi abesle iştigal...
  • kuyruktan üfüren MD leri de gördük...
  • Sözkonusu helikopterler kazanılan bir ihale sonucu olarak Pan Havacılık A.Ş tarafından yurtdışından kiralanmış ve geçici ithal işlemleri tamamlandıktan sonra Orman Bakanlığı emrinde Türkiye Genelinde Çıkabilecek yangınlara müdahale edecektir. Helikopterler Orman Bakanlığı tarafından satın alınmamıştır.Ayrıca SHGM bu tip helikopterleri TC tesciline almamaktadır. B
  • Rus marka Uçan Tabutlarınız Hayırlı olsun
  • Amaç uçak üretmek mi yoksa uçak üretip satmak mı? Son bir yıl içinde kaç tane yangın uçağı siparişi duydun. Ben söyleyeyim birkaç ay önce Fas tarafından Bombardier'e verilenler dışında fabrika çıkışı yangın uçağı siparişi hiç yok. Talep yoksa arz için neden çalışma yapılması gerekiyor. Dünyada sivil dar gövdeli kargo uçağı yapan ülke de yok. Sivil dar gövdeli kargo uçağı üretimine mi girelim bu durumda.
  • Dünyada artık yangın söndürme uçağı üreten ülke yok. Askeri amaçlı yada kargo amaçlı üretilen uçaklar yangın söndürme için kullanılmaya çalışılıyor Örn C130. Ancak istenen verim alınamıyor çünkü yangın söndürme odaklı üretilmiyorlar. Yerli uçak üreteceksek yangın söndürme amaçlı uçakla başlamalıyız. Eğitim uçağı vs vs rekabet için çok zor. Sağlam bir yer edinmek için adımızı duyurmak için adam gibi c130 yada en azından CASA ölçülerinde amfibik yangın söndürme uçağı üretmeliyiz. Şu 1987 model hurdaları alıncaya kadar kendimiz üretim yapardık. Altyapıda var üst yapıda. TAI var TEI var herşey var. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım umarım bu yazımı okur.

Her yaz yaşanan orman yangınları ile mücadele etmek amacıyla çözümler üreten Orman Bakanlığı, yıllardır kiralama yöntemiyle Doğu Bloğu ülkelerine milyonlarca lira ödemekten vazgeçti.

Ukrayna menşeili üç helikopter dün akşam 16:45 sularında Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptı.

Helikopterlerin yaz aylarında yangınla etkin mücadelede kullanılacağı belirtilirken, uzun yıllardır kiralama işlemleri nedeniyle Doğu Bloğu ülkeleri kira fiyatlarını fahiş ölçüde yükseltmişti.

1987 model UR-CIS, UR-CIQ ve UR-CIT Ukrayna tescilli Kamov 32T tipi helikopterler, 18 Haziran 2009 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesinde barajdan su alırken düşen ve iki kişinin hayatını kaybettiği helikopterlerle aynı modeli taşıyor.

©AirportHaber.com ÖZEL

 
İŞTE YENİ HELİKOPTERLERİMİZ

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 13 yıl önce
Be-200? Gerisi abesle iştigal...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
kuyruktan üfüren MD leri de gördük...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sözkonusu helikopterler kazanılan bir ihale sonucu olarak Pan Havacılık A.Ş tarafından yurtdışından kiralanmış ve geçici ithal işlemleri tamamlandıktan sonra Orman Bakanlığı emrinde Türkiye Genelinde Çıkabilecek yangınlara müdahale edecektir. Helikopterler Orman Bakanlığı tarafından satın alınmamıştır.Ayrıca SHGM bu tip helikopterleri TC tesciline almamaktadır. B

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Rus marka Uçan Tabutlarınız Hayırlı olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Amaç uçak üretmek mi yoksa uçak üretip satmak mı? Son bir yıl içinde kaç tane yangın uçağı siparişi duydun. Ben söyleyeyim birkaç ay önce Fas tarafından Bombardier'e verilenler dışında fabrika çıkışı yangın uçağı siparişi hiç yok. Talep yoksa arz için neden çalışma yapılması gerekiyor. Dünyada sivil dar gövdeli kargo uçağı yapan ülke de yok. Sivil dar gövdeli kargo uçağı üretimine mi girelim bu durumda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Dünyada artık yangın söndürme uçağı üreten ülke yok. Askeri amaçlı yada kargo amaçlı üretilen uçaklar yangın söndürme için kullanılmaya çalışılıyor Örn C130. Ancak istenen verim alınamıyor çünkü yangın söndürme odaklı üretilmiyorlar. Yerli uçak üreteceksek yangın söndürme amaçlı uçakla başlamalıyız. Eğitim uçağı vs vs rekabet için çok zor. Sağlam bir yer edinmek için adımızı duyurmak için adam gibi c130 yada en azından CASA ölçülerinde amfibik yangın söndürme uçağı üretmeliyiz. Şu 1987 model hurdaları alıncaya kadar kendimiz üretim yapardık. Altyapıda var üst yapıda. TAI var TEI var herşey var. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım umarım bu yazımı okur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000