24 Temmuz 2016, Pazar 09:10:25

İşte adım adım uçak krizi

Suriye’de angajman kurallarının değişmesinden sonra ilgili talimat yalnızca üs komutanlığına gönderilmeliydi. Darbe girişiminde yer alan Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Hasan Hüseyin Demirarslan, teamüllere aykırı olarak talimatı alt birliklere de yolladı..
  • RUS UÇAĞI BİZİM SINIRIZDA VURULMUŞTUR ÖYLEYESE O UÇAKTA BİZİMDİR VURAN FÜZEDE VURAN VURULAN PİLOTTA BİZİMDİR. TANSU ÇÖLLER :))
  • Bu haberi yayınlamadan önce bu işi bilen birinden yorum alsaydınız keşke. Angajman kuralları Kontrolör, pilot seviyesine kadar yayınlanır. Barış zamanı angajman kuralları ile, gerginlik ve savaş zamanı angajman kuralları farklıdır. Bu kuralları hükümet direktifi ile başlayan süreç belirler. Kaldı ki, Suriye ile jet uçakları için sınıra 20 Km. (11.2NM) mesafe için uçuş yasağı / bildirim zorunluluğu anlaşması var. Bir de, 1 Tapu Kadastro uçağı, 1 RF-4 alacak var. Suriye bu anlaşmaya rağmen, kendi uçağı yerine; anlaşmadan bilhaber Rus uçağını bölgeye gönderdiyse, sonuç bu olur.
  • Rus uçağı, emir dinlemeden düşürülmüşse bile, hükümet bunu ilan edemez, kendi içinde soruşturur. Kusura bakmayın bizim pilotlar ihanet etmiş diyecek halleri yoktu herhalde. Yetkililer bu olayı mecburen üstlenmek durumunda kalmışlardır. Bence krizide iyi yönettiler.
  • "yine olsa yine vururuz"dan nerelere geldi :) yersen
  • Vatan hainleri elinize ne geçecekti devlet size krallar gibi bakıyordu gittiniz bu hoca rolü yapan zatın sözlerine guvenerekten hayatınızı kararttınız bundan sonra kına yakarak ömür boyu hapis yatinda aklınız başınıza gelsin.

Suriye’de angajman kurallarının değişmesinden sonra ilgili talimat yalnızca üs komutanlığına gönderilmeliydi. Darbe girişiminde yer alan Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Hasan Hüseyin Demirarslan, teamüllere aykırı olarak talimatı alt birliklere de yolladı. FETÖ’cü pilotlara, “Kendimizi garantiye aldık, planları yapabilirsiniz” mesajı verildi. FETÖ’cü pilotlar da çatışma kurallarını hiçe sayarak SU-24 uçağını sınırdan girdiği anda vurdu..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus uçağını düşüren pilotların Pensilvanya ile bağlantısı olabileceğini açıklarken, Türkiye'nin IŞİD ile mücadelesinde elini kolunu bağlayan uçak düşürme krizinin detayları da ortaya çıkmaya başladı. Suriye'nin Türk jetini düşürmesinin ardından Türkiye angajman kurallarını değiştirdi. Angajman yetkisi Başbakan tarafından Genelkurmay Başkanına, Genelkurmay Başkanı tarafından Hava Kuvvetleri Komutanına, Hava Kuvvetleri Komutanı tarafından Muharip Hava Kuvveti Komutanı ve Muharip Hava Kuvveti Komutanı tarafından Diyarbakır 2'nci BHHM Radar Nöbetçi Kontrolörüne verildi. Böylelikle yetki kullanımı Binbaşı ve Yüzbaşı seviyesine indirildi.

İTİRAZA RAĞMEN

Angajman kuralları, Rusya savaş uçaklarının Suriye'ye girmesiyle yeniden gündeme geldi. Rus savaş uçaklarının radarlara görünmemek için dünyanın en büyük Antanov ulaştırma uçaklarının altında Rusya'dan, Suriye'ye intikal etmelerinden sonra Radar Mevziilerinin Komutanları Albaylar toplantı yaptı. Bu toplantıda, Radar Mevzii Komutanları Hava Savunma Komutanı Korgeneral Nihat Kökmen'e "Suriye'de artık Rus savaş uçakları da var, Hava Kuvvetleri angajman kurallarını değiştirmelidir" talebinde bulunuldu. Korgeneral Kökmen de talebi iletme sözü verdi.

VUR TALİMATI

Rus uçakları bu süreçte iki kez ihlal yaptı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, kendisine sürekli ihlal haberlerinin iletilmesi üzerine "Bana bir daha ihlal yapıldı haberi ile gelmeyin, vurduk haberi ile gelin" talimatını verdi. Çatışma Kuralları'na aykırı davranmak istemeyen Radar Kontrolörleri, Rus uçaklarını vurmaya yanaşmadı. Kontrolörlerin tereddüt etmeleri üzerine, 15 Temmuz darbe girişiminden gözaltına alınan 2'inci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi (BHHM) Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, Radar Kontrolörlerini toplayarak, "Bu çatışma kurallarından anlayacağınız, uçak burnunu soktuğu anda vur emrini vereceksiniz" şeklinde baskı yaptı.

KENDİLERİ GARANTİDE

FETÖ'cü askerlere garanti de verildi. Darbe soruşturması kapsamında gözaltına alınan generaller arasında bulunan Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Hasan Hüseyin Demirarslan'ın Suriye'deki angajman kurallarının değişmesiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı'na yazdığı yazı, sadece üs komutanlığına yollanması gerekirken, teamüllere aykırı olarak alt birliklere de yollandı. Böylelikle FETÖ'cü subaylara, "Biz kendimizi garantiye aldık, planları yapabilirsiniz" mesajı verilmiş oldu.

HİÇE SAYILDI

Oysa ki havacıların mutlaka uyması gereken çatışma kuralları, düşmanca niyet veya düşmanca hareket görmeden vurulmamasını emrediyor. Yasakları belirleyen çatışma kuralları gereği, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden uçağı vurması için bu yasakları NATO kurallarına uyarak kaldırması gerekiyordu. Türkiye bu yasağı kaldırma yetkisini ise ancak, "Kendini Koruma (havadaki uçaklara ateş açılması), Düşmanca Hareket (uçağın ateş açması) ve Düşmanca Niyet (15 saniyeden fazla kilit atma, Türkiye üzerinde uzun süre uçması veya devlet binalarına doğru yönelmesi)" halinde kullanabiliyor. Yine NATO kurallarına göre Çatışma Kuralları konulması için ülkelerin iki soruya cevap araması gerekiyor: Birincisi kuralı uygulayabilecek gücüm var mı? İkincisi ise, düşmanca hareket var mı veya vurduğumda askeri kazanımım var mı? Türkiye'nin Rus uçağını vururken bu iki sorudan ikincisini es geçtiği açıkça görülüyor.

17 saniyede vurdu

24 Kasım 2015 Günü Rus Uçağı bilerek veya bilmeyerek Türk Hava Sahasını 17 saniye ihlal ettiği için vuruldu. Bu tarihte ise Suriye Hava Sahası ve Türk Hava sahasında olmak üzere iki bölgede çatışma kuralları uygulanıyordu. Normal şartlarda Suriye üzerinde çatışma kurallarına göre Rus uçağı uyarılmalı ve takip edilmeliydi. Bu kurallar uygulandı. Uçaklar ikaz edildi ve kilit atılarak takip edildi. Ancak Rus uçakları Türk Hava Sahasına girdiğinde de ikaz edilmesi, takip edilmesi ve uyarılara karşılık vermez ise sınır dışına çıkması için havacılık usulleri ile zorlanması gerekirken, daha önce Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'ın emrettiği gibi "uçaklar burnunu sokar sokmaz vur" emri verildi.

Türkiye'ye kazancı olmadı

Hiçbir askeri kazanım elde edemeyeceği açık olduğu halde Rus savaş uçağının çatışma kurallarının tamamı uygulanmadan en son yapılması gereken yapılarak düşürülmesiyle yaşanan krizin ardından, Türkiye NATO ile ortak hareket etmeye zorlandı ve konuşulan tüm eksen kaymalarının önüne geçildi. Suriye Türkmenlerine hava desteği veremeyen Türkiye, IŞİD ile mücadelesinde Uluslararası Koalisyon'un desteğine, daha da ötesinde Suriye'de ABD'nin politikalarına mahkum bırakıldı.

Rusya ile ittifak önerisi

Rusyalı gazeteci ve Ortadoğu uzmanı Maksim Şevçenko, Türkiye'deki darbe girişimi için "Halkın kahramanlığı sayesinde faşist darbe girişimi başarısız oldu. Rus savaş uçağını da çete üyesi pilotlar düşürdü" dedi. Sputnik'e konuşan Şevçenko, "Türk halkı kendini tankların altına attı, ama korkmadı." ifadelerini kullandı.

"GERÇEKLER ŞİMDİ ANLAŞILIYOR"

Şevçenko ayrıca, "Su-24 tipi Rus savaş uçağını da bu çeteye ait pilotların düşürdüğünü de öğreniyoruz. Elbette Erdoğan o sıralarda bunu anlayamazdı. Nasıl anlasın ki? Şimdi bu anlaşılıyor. Bu pilotlar uçağımızı düşürerek ikili ilişkileri bozdu. Amaç da buydu. Şimdi Rus-Türk barışı sağlandı.Türkiye Rusya ile ittifak olmalı" dedi. (ahber)

İşte adım adım uçak krizi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

BAKIŞ Açısı ~ 4 yıl önce
RUS UÇAĞI BİZİM SINIRIZDA VURULMUŞTUR ÖYLEYESE O UÇAKTA BİZİMDİR VURAN FÜZEDE VURAN VURULAN PİLOTTA BİZİMDİR. TANSU ÇÖLLER :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yahu ~ 4 yıl önce
Bu haberi yayınlamadan önce bu işi bilen birinden yorum alsaydınız keşke. Angajman kuralları Kontrolör, pilot seviyesine kadar yayınlanır. Barış zamanı angajman kuralları ile, gerginlik ve savaş zamanı angajman kuralları farklıdır. Bu kuralları hükümet direktifi ile başlayan süreç belirler. Kaldı ki, Suriye ile jet uçakları için sınıra 20 Km. (11.2NM) mesafe için uçuş yasağı / bildirim zorunluluğu anlaşması var. Bir de, 1 Tapu Kadastro uçağı, 1 RF-4 alacak var. Suriye bu anlaşmaya rağmen, kendi uçağı yerine; anlaşmadan bilhaber Rus uçağını bölgeye gönderdiyse, sonuç bu olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
Rusya ilgili uçağın rotasını NATO ve ABD'ye bildirdiğini daha önce ifade etmiştir.Peki bu bilgiyi kim ve neden bize vermemiştir?
cevap ~ 4 yıl önce
Rus uçağı, emir dinlemeden düşürülmüşse bile, hükümet bunu ilan edemez, kendi içinde soruşturur. Kusura bakmayın bizim pilotlar ihanet etmiş diyecek halleri yoktu herhalde. Yetkililer bu olayı mecburen üstlenmek durumunda kalmışlardır. Bence krizide iyi yönettiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
birisi ~ 4 yıl önce
"yine olsa yine vururuz"dan nerelere geldi :) yersen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Werd ~ 4 yıl önce
Arkadaşım o zamanın ortamında ona göre davrandılar hala neyi arıyorsun yoksa sende mi hainsin
hainlik bedava ~ 4 yıl önce
tipin yorumuna bak ya.. yersenmiş, sen yemişsin zaten belli. Ne yapsaydı başbakan " Hay Allah içimizde bazı hainler var, onlar vurmuş bizle alakası yok" mu deseydi. Öyle bir kılıfına uydurmuşlar ki hükümet resmen bu aşağılık eyleme o an için Eyvallah demek zorunda kaldı. Sonuç ne oldu? Elhamdülillah yine biz kazandık. Amerika bi dahakine 100 defa hesap yapsın.
Ta ~ 4 yıl önce
Vatan hainleri elinize ne geçecekti devlet size krallar gibi bakıyordu gittiniz bu hoca rolü yapan zatın sözlerine guvenerekten hayatınızı kararttınız bundan sonra kına yakarak ömür boyu hapis yatinda aklınız başınıza gelsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000