11 Kasım 2015, Çarşamba 14:01:03

İşte 3. havalimanındaki son durum

Yolcu kapasitesi itibarıyla dünyanın en büyük havacılık merkezi olacak İstanbul Yeni Havalimanı Projesi'nde çalışmalar yoğun tempoyla devam ediyor.
  • Baştan aşağı saçma sapan bir iş.... 3/1 fiyatına Sadece 28 ayda 200 Milyon yolcu kapasiteli 8 pist-10 Terminal-22 Eğitim ve Yönetim Binası-850 ucaklık Park yeri ve 350 Körükle Düyanın en iyisini yaparız ama nerdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee o akıl o işi bz gençlere verecek irade
  • Mümkünse IST iata code olarak yeni havalimaninda devam etmeli. Istanbul icin en mantikli ve aliskanlik olmus iata code. Ismi de "Istanbul International Airport" olsun. Ya da sadece "Istanbul International".
  • Eh bitmiş sayılır. Haftaya açarlar
  • Adı "Aziz Sancar Havalimanı" olsun. Herhalde itiraz eden çıkmaz.
  • resimler 10 numara.
  • yeni havaalanı inşaatı 2027 yılında tamamen bitirilmesi planlanıyor madem.bu sefer adam gibi doğru düzgün bir havaalanı yapsınlar .atatürk havaalanı gibi yapmasınlar.atatürk hava limanında zemin çöker uçak trafiğinden ortalık kitlenir araçlar karşıdan karşıya geçemez.en ince ayrıntısına kadar umarız düşünüyorlardırda gene günü kurtarma projeleri ile kısa vadeli düşünüp plan yapmıyorlardır..
  • havaalanı nerde???
  • Yeni Havalimanı devlete yılda 1 milyar euro ödeyecekmiş araştırdım AHL 125 Milyon ödüyor halen , yolcu sayıları yeni havalimanı açılışında aşağı yukarı aynı olacak bu aradaki 875 miyon eoro bunca yıldır kimin cebine gitti ? Devletin bu parayı işletmeciden bir şekilde tahsil etmesi gerekir mutlaka yağma hasının böreği durumu var burada.
  • Hani bazıları diyordu ya,hiç görüntü,resim falan yok diye.İçiniz rahatlasın biraz.....
  • Yahuu tartışılıyor isim ne olsun diye iyi hoş güzelde. Atatürk tekrar IATA tarafından kabul edilecekmi diye düşünen yok. Zanletmiyorumki kabul edilsin çünkü şuanki Atatürk faliyette ve kapatılmış olsa bile IATA kanuna göre belirli bir zamana kadar aynı isim kulanmak mümkün değil. Siz bakkal açıp kapatmıyorsunuz. Uluslar arası gümrüklü havaalanı oluşturuyorsunuz. Lütfen biraz düşünüp yorumlayınız. Bu yazılanlar kalp kırmalar böylece içinizde kalır.

Beş aylık siyasi belirsizliğin ardından geleceğine ilişkin çeşitli yorumlar yapılan mega proje, hiçbir akamete uğramadan sürüyor. Dünya havacılık sektörü paydaşlarıyla yolcuların merakla beklediği havalimanı için çalışmalar tempo kazandı.

AA, yılda 150 milyon yolcuya hizmet etmesi planlanan İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki çalışmaları görüntüledi.

Toplam 4 fazı bulunan projenin ilk faz çalışmaları kapsamında zemin düzeltme, hafriyat ve üstyapı inşaat çalışmaları sürüyor. Projede kurulan onlarca şantiyede bin 800'ü aşkın hafriyat kamyonunun yoğun çalışmaları görülürken, şantiye sahasında günlük 1 milyon 200 bin metre küp toprak hareketi gerçekleştiriliyor.

Havalimanının ilk etabında üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binaları hayata geçecek.

Projede 898 beyaz yaka ve 8 bin 468 mavi yaka ile toplamda 9 bin 366 personel çalışıyor ve iş yoğunluğuna bağlı olarak bu sayının ilerleyen zamanlarda artması planlanıyor.

Piste ilk uçak 2018'de inecek

Toplam yatırım bedelinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının ilk etabının 2018 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Birinci etabının finansmanı için 6 bankadan 4,5 milyar avroluk kredi sağlayan işletmeci firma İGA, projeyle ilgili bilgileri www.igairport.com internet sitesinden yayınlıyor.

Ana Yolcu Terminal Binası, 1,3 milyon metre kare ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak. Bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet sunulması hedefleniyor. Yıllık yolcu kapasitesi 2028 yılında 150 milyona ulaşacak. Mevcut havalimanlarına inişi mümkün olmayan büyük gövdeli uçaklar da Yeni Havalimanı'na iniş yapabilecek.

Günde 3 bin 500 iniş kalkış kapasitesiyle hizmet verecek

Yap- ­İşlet ­‐ Devret modeliyle yapılandırılan projede, 25 yıllık işletim hakkı karşılığı, KDV dahil 26,2 milyar avro bedel İGA tarafından devlete ödenecek.

Tamamlandığında 150'den fazla havayoluna hizmet verecek ve üzerinden 400'e yakın noktaya uçuş gerçekleştirilecek İstanbul Yeni Havalimanı, yaratacağı katma değer ile yolcu ve yük taşımacılığında dünyanın yeni havacılık merkezi olacak.

Günde 3 bin 500 iniş-kalkış kapasitesine sahip olması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı inovasyonla gelişen dünya havacılığının mütemmim cüzü olacak.İşte 3. havalimanındaki son durum

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

MRT741 ~ 5 yıl önce
Baştan aşağı saçma sapan bir iş.... 3/1 fiyatına Sadece 28 ayda 200 Milyon yolcu kapasiteli 8 pist-10 Terminal-22 Eğitim ve Yönetim Binası-850 ucaklık Park yeri ve 350 Körükle Düyanın en iyisini yaparız ama nerdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee o akıl o işi bz gençlere verecek irade

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FMO_Spotter ~ 5 yıl önce
Mümkünse IST iata code olarak yeni havalimaninda devam etmeli. Istanbul icin en mantikli ve aliskanlik olmus iata code. Ismi de "Istanbul International Airport" olsun. Ya da sadece "Istanbul International".

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Birşey kalmamış ~ 5 yıl önce
Eh bitmiş sayılır. Haftaya açarlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
H.Ş. Topuz ~ 5 yıl önce
Adı "Aziz Sancar Havalimanı" olsun. Herhalde itiraz eden çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trabzonlu ~ 5 yıl önce
resimler 10 numara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hadi hayırlısı.. ~ 5 yıl önce
yeni havaalanı inşaatı 2027 yılında tamamen bitirilmesi planlanıyor madem.bu sefer adam gibi doğru düzgün bir havaalanı yapsınlar .atatürk havaalanı gibi yapmasınlar.atatürk hava limanında zemin çöker uçak trafiğinden ortalık kitlenir araçlar karşıdan karşıya geçemez.en ince ayrıntısına kadar umarız düşünüyorlardırda gene günü kurtarma projeleri ile kısa vadeli düşünüp plan yapmıyorlardır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aaa ~ 5 yıl önce
havaalanı nerde???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mercek ~ 5 yıl önce
Göremediyseniz siz birde 1x2023 ölçekli bir mercekle bakın,,belki görürsünüz.
Vatandaş ~ 5 yıl önce
Yeni Havalimanı devlete yılda 1 milyar euro ödeyecekmiş araştırdım AHL 125 Milyon ödüyor halen , yolcu sayıları yeni havalimanı açılışında aşağı yukarı aynı olacak bu aradaki 875 miyon eoro bunca yıldır kimin cebine gitti ? Devletin bu parayı işletmeciden bir şekilde tahsil etmesi gerekir mutlaka yağma hasının böreği durumu var burada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akilli ~ 5 yıl önce
Coook akilsin be koccum, adamlar 1 milyr Euro'yu hatira odemiyor. Balli isme teslim ihale sonucu aldigi icin oduyor. TAV ihaleyi aldigi zaman kiran kirana rekabet ederek almisti.
9. Harika ~ 5 yıl önce
Hani bazıları diyordu ya,hiç görüntü,resim falan yok diye.İçiniz rahatlasın biraz.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YA SİZ ~ 5 yıl önce
hiç resim yayınlanmadığı için ve de görüntü almak YASAK olduğu için konudan rahatsız olmadınız mı peki ?
Isim ~ 5 yıl önce
Yahuu tartışılıyor isim ne olsun diye iyi hoş güzelde. Atatürk tekrar IATA tarafından kabul edilecekmi diye düşünen yok. Zanletmiyorumki kabul edilsin çünkü şuanki Atatürk faliyette ve kapatılmış olsa bile IATA kanuna göre belirli bir zamana kadar aynı isim kulanmak mümkün değil. Siz bakkal açıp kapatmıyorsunuz. Uluslar arası gümrüklü havaalanı oluşturuyorsunuz. Lütfen biraz düşünüp yorumlayınız. Bu yazılanlar kalp kırmalar böylece içinizde kalır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000