15 Kasım 2018, Perşembe 08:31:41

İstanbul Havalimanı'nda engelle yok

31 Ekim’de tarifeli uçuşlara başlayan İstanbul Havalimanı, engelli yolcuların engelsiz seyehat edebilmesi için tasarlandı.
  • şu anda kimseye engel yok isteyen gitsin dağ başına, ama herkes gidince o zaman zeka engellilerle karsılasacaksınız mercedesten inecek Engellilere özel yerlerde suistimal edecek. burası turkıye
  • Süper sagolsunlar güzel olmuş
  • Bizim ulkemizde engelliler icin yapilir engelliler disinda herkes kullanir,canım ülkem o kadar medenileşemedi ne yazık ki..
  • Yok canım şimdiyi kasdetmişler. Şu anda kimseye engel yok. Istanbul - Ankara uçuşlarını öğle saatlerine denk getirmişler ki herhangi bir engel olmadan rahatça ulaşılsın diye. Bu da hizmettir...
  • Bu isin iyice suyu cikti. Engelli insanlar icin yapilan bir uygulamayi olagaüstü bir seymis gibi anlatmak tam da ülkemize Uygun bir durum. Dünyada baska hicbir havaalaninda olmayan isleri yaptik yine. Yine kiskanacaklar bizi.
  • Engelli yolcular için asansörlerin yeterli olmadığı söyleniyor. THY’de seyahat eden engelli yolcuların çokluğu ve asansörlerin darlığı düşünüldüğünde bu bir handikap oluşturabilir.
  • 2002 de japonya ya gittiğimde bırakın havalimanını, şehir bile engelliler için dizayn edilmişti! abartmayın artık bunlar sıradan şeyler çoğu ülkede!

31 Ekim’de tarifeli uçuşlara başlayan İstanbul Havalimanı, engelli yolcuların engelsiz seyehat edebilmesi için tasarlandı. Engelli otopark alanlarından, hissedilir yol şeritlerine; görme engelliler için kabartmalı alfabeden, güvenlik ve pasaport geçişlerindeki özel bankolara kadar bir çok uygulama hayata geçirildi.

Engelsiz bir havalimanı oluşturulabilmesi amacıyla hazırlanan proje doğrultusunda inşa edilen İstanbul Havalimanı, engelli yolcuların sorun yaşamadan her türlü hizmetten faydalanabileceği şekilde düzenlendi. 31 Ekim’de tarifeli uçuşlara başlayan havalimanında engelli yolcuların engelsiz seyahati için her türlü ayrıntı düşünüldü. Bu kapsamda havalimanında engelli otopark alanlarından, terminal zeminindeki hissedilir yol şeritlerine; görme engelliler için kabartmalı Braille alfabeli yazılardan, kontuar, güvenlik ve pasaport geçişlerindeki özel bankolara kadar bir çok ayrıcalık yer alıyor.

İki bin araçlık engelli park alanı

İstanbul Havalimanı’na gelen engelli yolcular ilk olarak otopark alanında ayrıcalıkla karşılaşacak. İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, otopark bölgesinde toplam araç park kapasitesinin yüzde 5’ini engelli yolcu park alanı olarak düzenlendi. Havalimanının toplam 40 bin araçlık otopark alanı göz önüne alındığında bu rakam, iki bin engelli araç park yeri anlamına geliyor. Ayrıca tüm engelli park alanları, otoparktaki asansör noktalarına paralel olacak biçimde planlandı. Belirlenen park alanlarına engelli işareti ve diğer araçların da bu alana park etmemeleri için uyarı levhaları konuldu. Öte yandan her vardiyada engelli yolcuya yönelik davranış eğitimi almış en az bir danışma personeli ihtiyaç halinde engelli yolculara hizmet verecek.Engelli yolcu için hissedilebilir yüzeyler

Havalimanına ulaşan engelli yolcular havalimanının geliş ve gidiş katlarında oluşturulan yardımcı uygulamalar sayesinde terminale sorunsuz giriş sağlıyor. Engelli yolcular için servis katındaki araçtan iniş noktasından başlayarak giden yolcu katına çıkan asansör önlerine kadar hissedilebilir yüzey şeritler yerleştirildi. Giden yolcu katında otopark ve terminali birbirine bağlayan köprülerin otopark sınır noktasından başlayarak 2 köprü boyunca uzanan ve danışma ofislerinde son bulan 2 şerit hissedilebilir yüzey de hizmete sunuldu. Kapılardaki şeritler sayesinde engelli yolcular danışma ofislerine kadar ulaşabilecek.

Kontuar, güvenlik ve pasaport kontrol noktası işlemeleri

Havalimanını kullanacak engelli yolcuların işlemleri için de özel alanlar oluşturuldu. Engellere yönelik check-in kontuarı, güvenlik ve pasport geçişleri için ayrı bankolar oluşturuldu. Belirlenen güvenlik kontrol noktaları ve pasaport masaları sayesinde engelli yolcular işlemlerini daha rahat sağlayacak.Terminal içerisinde yönlendirici tabelalar

1,4 milyon metrekare büyüklüğündeki terminal binası içerisinde engelli yolcular için özel yönlendirme levhaları da hazırlandı. Yönlendirme levhalarında engelli yolcular için yapılan mimari düzenlemeleri gösterir işaretciler; zihinsel engellilere yönelik ise anlaşılabilir sembol/piktogramlar bulunuyor.

Yardım isteyen engelliler çağrı butonunu kullanacak

Otoparktan terminale bağlantı sağlayan köprülerde hizmet isteme butonları ve asistan çağrı telefonları bulunuyor. Bu kapsamda otoparktan terminalin giden yolcu katına bağlantı sağlayan 1, 3, 5, 7’nolu köprülerde birer adet engelli asistan telefonu ve çağrı butonu konumlandırıldı. Gelen yolcu katındaki karşılama salonuna da bir birine eşit mesafelerde 4 adet engelli asistan telefonu yerleştirildi. Engelli yolcular bu noktadan yer hizmetleri kuruluşlarını arayarak hizmet talebinde bulunabilecek.

Asansör ve yürüyen merdivenler engellilere uygun yapıldı

Terminaldeki tüm asansörler de normal yolcu ve engelli yolcu standartlarına göre dizayn edildi. Asansörlerde Türkçe ve İngilizce sesli uyarı sisteminin yanı sıra, görme engellilerin kullandığı kabartma yazı olan braille alfabesi kullanıldı. Havalimanındaki yürüyen bantların eğimi de engelli yolcular göz önünde bulundurularak yüzde 12’den az olacak şekilde düzenlendi.Engelli yolcular için özel tuvaletler

Terminalde 131 adet engelli yolcu, 63 adet engelli personel tuvaleti oluşturuldu. Engelli tuvaletlerine yardım çağrı ve acil durum butonları da yerleştirildi. Engelli tuvaletlerinde görme engelliler için braille alfabesi de konuldu.

Engelli oturma alanları

Terminalde engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için dinlenme noktaları ve bekleme koltukları da unutulmadı. Havalimanındaki tüm oturma gruplarının yüzde 5'i engeli yolcular için ayrıldı. Belirlenen özel oturma alanları ise engelli işaretiyle belirtildi. 

İstanbul Havalimanı'nda engelle yok

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Gercek ~ 3 ay önce
şu anda kimseye engel yok isteyen gitsin dağ başına, ama herkes gidince o zaman zeka engellilerle karsılasacaksınız mercedesten inecek Engellilere özel yerlerde suistimal edecek. burası turkıye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Engel ~ 3 ay önce
Süper sagolsunlar güzel olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cigdem ~ 3 ay önce
Bizim ulkemizde engelliler icin yapilir engelliler disinda herkes kullanir,canım ülkem o kadar medenileşemedi ne yazık ki..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hizmette sınır yok ~ 3 ay önce
Yok canım şimdiyi kasdetmişler. Şu anda kimseye engel yok. Istanbul - Ankara uçuşlarını öğle saatlerine denk getirmişler ki herhangi bir engel olmadan rahatça ulaşılsın diye. Bu da hizmettir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selim ~ 3 ay önce
Bu isin iyice suyu cikti. Engelli insanlar icin yapilan bir uygulamayi olagaüstü bir seymis gibi anlatmak tam da ülkemize Uygun bir durum. Dünyada baska hicbir havaalaninda olmayan isleri yaptik yine. Yine kiskanacaklar bizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airliner ~ 3 ay önce
Engelli yolcular için asansörlerin yeterli olmadığı söyleniyor. THY’de seyahat eden engelli yolcuların çokluğu ve asansörlerin darlığı düşünüldüğünde bu bir handikap oluşturabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Japonya ~ 3 ay önce
2002 de japonya ya gittiğimde bırakın havalimanını, şehir bile engelliler için dizayn edilmişti! abartmayın artık bunlar sıradan şeyler çoğu ülkede!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dünya ~ 3 ay önce
Dünyanin en büyük ve modern Havaalanini yaptiginizi iddia edeceksiniz. Sonra da hayatin her aninda karsimiza cikan engelli insanlarin hayatini kolaytiracak uygulamalari yeni havaalaninda tarihte ilk defa yapilmis gibi haber vermek de neyin nesi.
Doyumsuz ~ 3 ay önce
Arkadaş memlekete ne yapsalar bi eleştiriniz var bişey beğendiremediler size ya bitmediniz bi
doyumsuza ~ 3 ay önce
arkadaş bu beğenilmeyecek birşey değil bu olması gereken birşey! ve her yerde var
doyumsuza ~ 3 ay önce
bir de bunları yaparken çoluğumuzun çocuğumuzun gelecek rızıklarını çalmasalar beğeneceğiz de. Çin de bu havalimanın 3 katı büyüklüğünde havaalanı bizimkinin yarı fiyatına yapılıyor, dedikleri tarihte full kapasite olarak açılıyor ve açıldıktan 15 gün sonra damı gecekondu gibi akmıyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000