01 Mart 2021, Pazartesi 09:00:33

İran 31 ülke ile seferleri durdurdu

İran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında 31 ülkeyle olan uçak seferlerini durdurdu.
  • Bu ülkelere Iran'dan uçuş mu var ki..? Ya da oralara giden gelen sayısı salgını artıracak kadar mı ki..? dostlar alişverişte görsün..

İran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında 31 ülkeyle olan uçak seferlerini durdurdu.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre, Ulusal Havacılık Kurumu Sözcüsü Muhammed Hasan Zibahş, ülkede Kovid-19 salgınının etkisinin azaltılması hedefiyle İran'dan 31 ülkeye ve bu ülkelerden İran'a olan uçak seferlerinin ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğunu kaydetti.

Zibahş, 17 Afrika ve 14 Güney Amerika ülkesinden yolcuların İran'a girişinin yasaklandığını aktardı.

Söz konusu ülkeler şu şekilde açıklandı:

Güney Afrika, Angola, Arjantin, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Burundi, Yeşil Burun Adaları, Şili, Kolombiya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvador, Esvatini, Fransız Guyanası, Lesotho, Guyana, Malavi, Moritanya, Mozambik, Namibya, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Seyşeller, Surinam, Tanzanya, Uruguay, Venezuela, Zambia, Zimbabve.

Zibahş, diğer ülkelerden İran'a giriş yapmak isteyen yolcuların ise son 96 saati kapsayan negatif Kovid-19 test sonucunu göstermelerinin zorunlu olduğunu söyledi.

İNGILTERE'YE UÇUŞ YASAĞI DEVAM EDİYOR

İran, İngiltere'de Kovid-19'un daha hızlı yayıldığı belirtilen türünün tespit edilmesinin ardından ilk kez 22 Aralık 2020'de bu ülke ile uçak seferlerini durdurmuştu. Daha sonra, Kovid-19'un mutasyonlu varyantının İran'da da tespit edilmesinin ardından İngiltere'ye yönelik uygulanan uçuş yasağının 10 Mart'a kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

SALGINDA YENİ DALGA ENDİŞESİ

İranlı yetkililer, ülkede kullanılan takvime göre 21 Mart'ta yeni yılın ilk günü ile başlayacak Nevruz Bayramı boyunca iç yolculukların artması ve mutasyonlu virüsün yayılma hızının yüksek olmasına bağlı olarak, salgında vaka sayılarının yeniden şiddetli bir artış göstermesinden endişe duyuyor.

İngiltere'de Kovid-19'un mutasyonlu varyantı 5 Ocak'ta İran'da da tespit edilmiş ve virüsün Irak'tan ülkeye girdiği anlaşılınca Tahran yönetimi 20 ve 22 Şubat'ta Irak ile sınır kapılarındaki yolcu geçişlerini durdurmuştu. Sağlık Bakanı Said Nemeki, mutasyonlu virüsün hemen hemen ülkenin tamamına yayıldığını açıklamıştı.

İran 31 ülke ile seferleri durdurdu

Facebook Yorum

Yorumlar

nope ~ 3 yıl önce
Bu ülkelere Iran'dan uçuş mu var ki..? Ya da oralara giden gelen sayısı salgını artıracak kadar mı ki..? dostlar alişverişte görsün..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000