17 Mayıs 2017, Çarşamba 09:29:42

İniş ve kalkışlar artık yerli

Türk savunma sanayisi, İHA'ların otomatik olarak güvenle iniş ve kalkış yapabilmelerini sağlayan sistemi milli olarak geliştirdi.
  • Haberi okurken bir kez daha Türk mühendislerimizle gurur duydum. Heyecan verici gelişmeler bunlar , yerli sistemlerin olması güvenlik ve caydırıcılık anlamında önemli , tekrardan emeği geçen herkesi tebrik ediyorum
  • tabiki 1952 yilinda amerikada icat olmus ve 1960larda tum buyuk havaalanlarinda yer almis milimetrik radar teknolojisini 2017 yilinda yapsakda buyuk basaridir

Türk savunma sanayisi, insansız hava araçlarının (İHA) otomatik olarak güvenle iniş ve kalkış yapabilmelerini sağlayan sistemi milli olarak geliştirdi.

Ürettiği ileri teknoloji sistemler ile Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) hizmet veren Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS), 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) sergilendi.

Mevcut durumda yurt dışından tedarik edilen ve İHA'ların kalkış ve inişlerini kullanıcıdan bağımsız, tamamen otomatik olarak yapmasını sağlayan radar teknolojileri tabanlı sistem, ilk kez milli olarak geliştirildi.

OKİS, İHA’lar üzerinde yer alan transponder ve anten içeren hava birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarının bulunduğu yer birimi olmak üzere 2 ana bileşenden oluşuyor.

Söz konusu sistemin Hava Birimi, küçük boyut ve ağırlığı ile hemen her segmentte İHA’larda faydalı yük kapasitesine önemli bir etkisi olmadan kullanılabilecek şekilde geliştirildi. Yer Birimi ise takip ettiği OKİS Hava Birimi sayesinde İHA’nın 3 boyutlu (mesafe, yanca ve yükseliş) bilgilerini İHA Yer Kontrol İstasyonu’na göndererek araçların emniyetli ve hassas iniş ve kalkışına imkan sağlıyor.

Sistem kötü hava koşullarında, gece ve gündüz durumlarında helikopter gibi insanlı hava araçlarının emniyetli iniş ve kalkış yeteneğini arttırmak amacıyla da kullanılabilecek.

İhracat potansiyeline sahip

OKİS Proje Yöneticisi Serkan Çak, Meteksan Savunma olarak TSK'ya milli, bağımsız ve özgün nitelikte yüksek teknoloji ürünler ve alt sistemler geliştirmek üzere yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

OKİS'i, tamamen milli ve dünyadaki benzerleriyle rekabet edebilir olarak geliştirmiş olmaktan dolayı gurur duyduklarını vurgulayan Çak, "Öncelikle Türkiye’deki mevcut İHA platformları için kullanılmasını planladığımız bu sistemin, önümüzdeki dönemde yurt dışına da ihracat potansiyeli taşıdığına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İniş ve kalkışlar artık yerli

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Türk ~ 2 yıl önce
Haberi okurken bir kez daha Türk mühendislerimizle gurur duydum. Heyecan verici gelişmeler bunlar , yerli sistemlerin olması güvenlik ve caydırıcılık anlamında önemli , tekrardan emeği geçen herkesi tebrik ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hasan ~ 2 yıl önce
tabiki 1952 yilinda amerikada icat olmus ve 1960larda tum buyuk havaalanlarinda yer almis milimetrik radar teknolojisini 2017 yilinda yapsakda buyuk basaridir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merhaba ~ 2 yıl önce
Bu radar 1960larda kullanılan radar seviyesinde değil ama
Senin ~ 2 yıl önce
Ne faydan olmuş ki eleştiriyosun faydasız.....i
hasan ~ 2 yıl önce
seninle baslayan arkadas, bu ulke senin gibiler yuzunden bu halde
TC ~ 2 yıl önce
AKP hukumetinden oncekiler ve askerler paralari yemeselerdi (Turgut ozal hukumeti haric ) herseyi yapabilirdik, gecmise degil gelecege bakalim.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000