16 Haziran 2022, Perşembe 13:27:34

İngiltere'den sığınmacı uçuşu açıklaması; 'AİHM yetkisini aşmıştır'

İngiltere Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Dominic Raab, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) sığınmacıları Ruanda'ya gönderme girişimini engelleyerek yetkisini aştığını belirtti.
  • avrupa birliği veya fransa,almanya çok istiyolarsa kendileri alsınlar.

İngiltere Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Dominic Raab, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) sığınmacıları Ruanda'ya gönderme girişimini engelleyerek yetkisini aştığını belirtti, ancak İngiltere'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çıkma niyetinde olmadığının altını çizdi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Raab "Planımız Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde kalmaya devam etmek. Ancak Strazburg'daki mahkemenin de sözleşmeninin parçası olarak bunu yansıtmasını ve buna bağlı kalması önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Raab İngiliz televizyon kanalı Sky News'e yaptığı değerlendirmede ise "Strazburg'daki mahkemenin kendisi bir süredir mahkeme kararlarının bağlayıcı hükmü olmadığını belirtiyor. Daha sonra çıkıp 'Yani aslında bağlayıcı kararlar alabilir' diyor. Bunun Sözleşme'de temeli yok" diye konuştu.

Raab eleştirilere rağmen sığınmacıları Ruanda'ya göndereceklerini, ancak bu konuda kesin bir tarih veremeyeceğini belirtti.

İngiliz hükümeti salı günü bir grup göçmeni yaklaşık 6 bin 400 kilometre ötedeki Orta Afrika ülkesi Ruanda'ya göndermek üzere hareket geçmiş, ancak Fransa'nın Strazburg kentindeki AİHM'in son dakikada müdahalesi sonucu uçağın kalkışı iptal edilmişti.

Hükümetin sığınma arayışında olup başvuruları reddedilenleri Ruanda'ya gönderme politikası Birleşmiş Milletler'in yanı sıra ülke içinden de eleştiri toplamıştı. İngiliz Kilisesi uygulamayı ahlaka aykırı olarak tanımlamış, Prens Charles da "dehşet verici" ifadesiyle eleştirilmişti.

İngiltere'den sığınmacı uçuşu açıklaması; 'AİHM yetkisini aşmıştır'

Facebook Yorum

Yorumlar

madem öyle ~ 2 ay önce
avrupa birliği veya fransa,almanya çok istiyolarsa kendileri alsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000