08 Nisan 2021, Perşembe 09:49:15

İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeye mi aldı?

Mutasyonla birlikte artan koronavirüs vakaları nedeniyle birçok ülke tedbirlerini artırırken, yaklaşan yaz sezonu öncesinde İngiltere'nin Türkiye'yi kızmızı listeye alıp almadığı tartışmaları gündeme geldi. Peki, İngiltere Türkiye uçuşlarıyla ilgili ne karar aldı?
  • Ciddi ulkelerin coguna giris yasak zafen. Turkiye'ye ise kolay gelmek.
  • bende olsam Türkiyeyi kabul etmem rakamlar ortada hem biraz başımızı dinleyelim ya
  • Havalimanı Tüm Çalışanlarına AŞI ne olacak? Bir bilen var mı. Neden biz hala bekletiliyoruz.? Artış hala devam ediyor. Risk'teyiz. ((((
  • İsviçre Türkiye’den gelenlere 10 gün karantina şartı getirdi.
  • Evet Turkiye kirmizi listede, o yuzden uzun bir sure boyunca Turkiye’den de kimseyi kabul etmeyecek hicbir ulke, hukumetimiz sayesinde bu yaz turizm de olmayacak, oteller sinek avlayacak. Cunku gelecek olan turistler ulkelerine geri donerken 10 gun-14 gun karantina kurali uygulanicak. Kimin tatil sonrasi iki hafta karantinada klacak parasi veya zamani var!
  • Yapın siz hala toplantıları lebaleb doldurun. Ne büyük bir zarar olur bu düşünebiliyor musunuz

Mutasyonla birlikte artan koronavirüs vakaları nedeniyle birçok ülke tedbirlerini artırırken, yaklaşan yaz sezonu öncesinde İngiltere'nin Türkiye'yi kızmızı listeye alıp almadığı tartışmaları gündeme geldi. Peki, İngiltere Türkiye uçuşlarıyla ilgili ne karar aldı?

BBC Türkçe'nin edindiği bilgilere göre, Türkiye'den İngiltere'ye yapılacak seyahatlerle ilgili düzenlemelerde yapılmış herhangi bir değişiklik bulunmuyor ve Türkiye'nin "kırmızı listeye" alındığı yönündeki iddialar da doğruluk taşımıyor.

Mevcut düzenlemeler çerçevesinde, Türkiye'den İngiltere'ye seyahat edenlerin pasaport kontrolünde 72 saat önce alınmış negatif PCR test sonucu göstermeleri, varıştan sonraki 10 gün verecekleri adreste ev karantinasında kalmaları ve ikinci ile sekizinci gün test yaptırmaları koşulları devam ediyor.

İngiltere'nin ülke dışından gelenlere uyguladığı bu kurallar, "kırmızı liste" olarak tanımlananlar dışında kalan tüm ülkelerden yapılan seyahatler için geçerli.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin ise 10 gün boyunca masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine, otelde karantinada kalmaları gerekiyor.

BBC'ye bilgi veren İngiltere hükümet kaynakları, Türkiye ile ilgili mevcut düzenlemelerde herhangi bir değişiklik yapılmadığını ve "kırmızı listeye" dahil edilmesine dair şu aşamada bir çalışma olmadığını söyledi.

Türkiye'de bazı basın organları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) Pazartesi günü "ülkelere giriş tablosunun" güncel versiyonunu yayımlamasının ardından İngiltere'nin Türkiye'den gelenlere yönelik düzenlemelerini sıkılaştırdığını ve otel karantinası zorunluluğu getirdiğini öne sürmüştü.

SHGM'nin yayımladığı güncel tablonun Birleşik Krallık bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

"11 yaş ve üstü kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde yapılmış negatif COVID-19 antijen, LAMP, nükleik asit veya PCR test sonucu ibrazı gerekmektedir. 10 günlük karantina uygulanmaktadır. 2. ve 8. günlerde masrafları kişi tarafından karşılanmak üzere Covid-19 testi yapılmaktadır. Ülkeye girişten önce doldurulacak bir form aracılığı ile karantina oteli ve yapılacak 2 Covid testi için rezervasyon numara bilgileri talep edilmektedir."

Bu güncellemenin ardından Türkiye'ye yönelik düzenlemelerin sıkılaştırıldığı yönündeki haberler üzerine bir açıklama yapan Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'nin "kırmızı listede olmadığını açıklığa kavuşturmak istediklerini" belirtti.

Büyükelçilik, "Türkiye'den İngiltere'ye gelen yolcuların, varış öncesi 10 günde 'kırmızı liste'deki bir ülkeden geçmedikleri sürece, gözetimli bir otelde karantinaya alınmaları gerekmez" dedi.

Kırmızı listede hangi ülkeler var?

İngiltere, son dönemde getirdiği yeni seyahat düzenlemeleri kapsamında, Covid-19 vakalarının yoğun şekilde görüldüğü bazı ülkelerden seyahat edenlere 10 gün devletin onayladığı bir otelde karantinada kalmasını zorunlu tutuyor.

Bu otel konaklamasının yaklaşık 1750 sterlinlik masrafını da yolcuların kendisinin karşılaması gerekiyor.

İngiltere, bu uygulamayı farklı varyantların ülkeye girişini engellemek adına yaptığını söylüyor. Kırmızı listeye eklenecek ya da çıkartılacak ülkeler, Ortak Biyogüvenlik Merkezi'nin belli kriterlere göre yaptığı risk değerlendirmesine göre belirleniyor.

Bu kriterler arasında, ülkelerin kendi içinde farklı varyantların yayılmasına ilişkin göstergeler, farklı varyantların İngiltere'ye geldiği ülkelerdeki durum ve farklı varyantlara ilişkin takip ile gen dizilimi türündeki verilere erişim gibi etkenler yer alıyor.

Bu listede 39 ülke bulunuyor. Listede bulunan ülkeler şöyle:

Bu listenin dışında kalan ülkelerden gelenlerin ise 10 gün boyunca belirttikleri adreste karantinada kalmaları gerekiyor.

Yine İngiltere'ye ülke dışından gelen herkesin yolculuk öncesinde bir form doldurması ve 210 pound ödeyerek, ikinci ve sekizinci günlerde yapılmak üzere test kiti satın alması zorunluluğu bulunuyor.

İngiltere, koronavirüs nedeniyle alınan önlemlerin hafifletilmesi kapsamında 17 Mayıs'tan sonra yeni seyahat düzenlemelerine geçmeye hazırlanıyor.

Bu kapsamda, ülkelerin yeşil-sarı-kırmızı olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılması ve her kategori için de farklı bir düzenleme uygulanması öngörülüyor.

17 Mayıs'tan sonra getirilecek olan düzenlemelerin ve hangi ülkenin hangi kategoride yer alacağına dair detayların ise önümüzdeki günler de açıklanması bekleniyor.

İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeye mi aldı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Erko ~ 2 yıl önce
Ciddi ulkelerin coguna giris yasak zafen. Turkiye'ye ise kolay gelmek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
steyşın ~ 2 yıl önce
bende olsam Türkiyeyi kabul etmem rakamlar ortada hem biraz başımızı dinleyelim ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇLŞ ~ 2 yıl önce
Havalimanı Tüm Çalışanlarına AŞI ne olacak? Bir bilen var mı. Neden biz hala bekletiliyoruz.? Artış hala devam ediyor. Risk'teyiz. ((((

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çlş ~ 2 yıl önce
Her konuya aynı yorumu yapmışın ya. Neyin peşindesin sen
Gamsız ~ 2 yıl önce
İsviçre Türkiye’den gelenlere 10 gün karantina şartı getirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Napak ~ 2 yıl önce
Eee
Eyyyyy ingiltere ~ 2 yıl önce
Bakalım tv ye cıkıp ne zaman diyecek. Ona salla buna salla. Yeter be. SANA OY MOY YOK
Akepelileri yollayalım ~ 2 yıl önce
Ama arabistana muhahhaha
Kirmizi ulke ~ 2 yıl önce
Evet Turkiye kirmizi listede, o yuzden uzun bir sure boyunca Turkiye’den de kimseyi kabul etmeyecek hicbir ulke, hukumetimiz sayesinde bu yaz turizm de olmayacak, oteller sinek avlayacak. Cunku gelecek olan turistler ulkelerine geri donerken 10 gun-14 gun karantina kurali uygulanicak. Kimin tatil sonrasi iki hafta karantinada klacak parasi veya zamani var!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lebaleb ~ 2 yıl önce
Yapın siz hala toplantıları lebaleb doldurun. Ne büyük bir zarar olur bu düşünebiliyor musunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000