02 Ocak 2019, Çarşamba 08:37:43

"İkinci pist bölgeyi uçuşa geçirir"

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nın (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, İzmir’deki Adnan Menderes Havalimanı’na ikinci pist yapılmasının bölge ekonomisini kanatlandıracağını söyledi.
  • İkinci pist gelince tek pistle yapılamayan neler yapılmaya başlanacak, ya da yapılmakta olan işler nasıl farklılaşacak? Bir de böyle bir değerlendirme ve talep rakamlarla ifade edilir. Sadece üs olur, merkez olur, önem kazanır, kanatlanır diyerek değil.
  • 3. pist plsun daha çok uçak gelir o zaman!?
  • pistin yapılacağı alan yok sahil güvenliği mi komple kaldıracaksın.uçak koruganlarınımı yıktırtacaksın. size bu akılları kim veriyor.
  • Zaten iki pist var ama paralel operasyon yapacak aralik acikligi yok. Apron insaati bitiminde apron dogu hatti taksi yolu olarak kullanilir ve iki pist aktif olur. Apron buyuklugu nedeniyle park yeri sorunu (simdilik) yasanmaz. Ilginc bir fikir olarak meydan dogu ve batisi yeni pist icin uygun degil, arazi yapisi ve yerlesim nedeniyle. Ama madrit gibi guneye yeni pist bloklari olur.
  • iZBAN ÇALİŞİYÜRMİ?
  • yatırın taşa toprağa ülkenin kaynaklarını bi bitiremediniz ya ne zengin bir memleketmiş mübarek. bu ikinci pisti isteyen vatandaşı inen kalkan uçakları görebileceği bir yere 3-5 saat oturtun havada çok setrek uçak göreceği için mutlaka fikri değişecektir. eğer yeni yapılmasını istediği pistin ihalesine talip değilse tabi.
  • İzmirde zaten 2 pist var . Gerek olmadığı için 1 tanesi taxi olarak kullanılıyor .bazen bakım olunca diğer pist kullanıyor . Uçak seferleri az fazla olsa zaten kullanılır .
  • Üç kişi bir araya geldimi hemen birşey kurup konuşmaya başlıyor.Bilmem ne derneği,platformu,vakfı, zartı zurtu.Yahu uçaklar geldi de havada mı kaldı.Bırakın saçmalamayı ne pisti.Hem havalimanı işletmecisinden dahamı çok biliyorsun ihtiyacı.Sen ekonomiyi geliştirmene bak..
  • Yahu kardeşim olan meydanınızı bir verimli kullanın önce. Ne olacak ikinci pisti yapınca? Arkadaşın dediği gibi 50 ilave sefer gelecekte 2. pist yok diyemi gelemiyor? Sabah ve akşam peak saat dışında apronda çift kale maç yapılır çıkıp bilip bilmeden ikinci pist diyorsunuz. Şuanda Türkiye'de ikinci pist ihtiyacı olan tek meydan SAW'dır Bi salın artık sektörü ya gözünüzü seveyim
  • Gerçekten de bu 2 pist taleplerini anlamak zor. Herşeyden önce 2 pist olduğunda bunlar birbirinden "bağımsız" çalışacak mıdır? Yarı bağımlı çalışmaları için aralarındaki açıklığın en az 800mt. tam bağımsız çalışabilmeleri için de 1.300mt aralık olması ICAO standartlarına göre zorunlu!!! Adnan Menderes Havalimanında bunu sağlayabilecek arazi kalmış mıdır? Aksi takdirde yapılacak 2. pist ilk pistin sadece "yedeği" durumuna düşecektir; yani bir nedenle 1. pist devre dışı kalırsa (temenni edilmez ama olası bir kaza-kırım'da zaten tüm pistler kapatılır, ihtiyaten!... Ancak kısa veya uzun dönemli bakım-onarım-yenilemede 2. pistin faydası görülür!) Ama tek bir pist zaten yıllık 30 milyonluk yolcu ve paralelinde (yolcu seferlerinin yoğun olmayacağı 00:00-06:00 saatlerinde) yeterli kargo kapasitesine yeterli olacaktır. Dünyada pek çok büyük havalimanı (örneğin Londra Gatwick) tek pistle çalışabilmekte, Adnan Menderes niye çalıştıralamasın ki?

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nın (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, İzmir’deki Adnan Menderes Havalimanı’na ikinci pist yapılmasının bölge ekonomisini kanatlandıracağını söyledi. Susam, ikinci pistin tarım ürünleri kargosunda bölgeyi bir üs haline çevireceğini de ifade etti.

Bir grup ekonomi gazetecisiyle İstanbul’da bir araya gelen EGEV Başkanı Susam, Ege bölgesi olarak yaptıkları çalışmaları anlatırken, İzmir, Afyon, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Kütahya, Çanakkale, Balıkesir ve Uşak illerinde bir takım çalışmaların altına imza attıklarını hatırlattı.

Havacılık atağı

İzmir’in İstanbul ile karşılaştırıldığında aslında geride olmadığını ama beklenen kadar ilerlememiş olabileceğini anlatan Susam, iki yıldır düzenledikleri “Ege Ekonomik Forumu”  nda kullandıkları sloganı anımsatarak, “Ege’nin vizyonu, Türkiye’nin vizyonu” dedi. Susam, stratejilerinin de bu çerçevede ilerlediğini söyledi.

İzmir’de ve bölgede havacılık sektörünün öne çıktığını vurgulayan Susam, “Nisan ayında İzmir’de bir havacılık ve uzay sanayi etkinliği olacak. Havacılık sektörü İzmir’de giderek daha önem kazanacak” dedi.

Bölgenin tarım potansiyeline işaret eden Susam, şunları kaydetti: “Adnan Menderes Havalimanı’na ikinci pist yapılsa, tarım ürünleri kargosunda merkeze dönüşme şansı var. İzmir’i lojistikte hava taşımacılığı ile desteklemek gerekiyor.”

Enerjik strateji

İzmir ve turizm konusuna da değinen EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, “Bölgemiz deniz, kum, güneşin yanısıra kültür turizmi için önemli varlıklara sahip, Ayrıca termalde iddialı bölgeyiz. Yunanistan ile ortak destinasyon programı geliştirebiliriz” dedi.

Susam ayrıca, Türkiye’nin stratejik yatırım alanlarından enerji alanında yenilenebilir enerjinin de önemini vurgulayarak, “Bölgemiz rüzgar, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji potansiyeli açısından da ön sıralarda. İzmir’de rüzgar santralları için kanat üretimi yapılıyor” şeklinde konuştu.

"İkinci pist bölgeyi uçuşa geçirir"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

İkinci ~ 4 yıl önce
İkinci pist gelince tek pistle yapılamayan neler yapılmaya başlanacak, ya da yapılmakta olan işler nasıl farklılaşacak? Bir de böyle bir değerlendirme ve talep rakamlarla ifade edilir. Sadece üs olur, merkez olur, önem kazanır, kanatlanır diyerek değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üç üç üç ~ 4 yıl önce
3. pist plsun daha çok uçak gelir o zaman!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
denizci ~ 4 yıl önce
pistin yapılacağı alan yok sahil güvenliği mi komple kaldıracaksın.uçak koruganlarınımı yıktırtacaksın. size bu akılları kim veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 pist ~ 4 yıl önce
Zaten iki pist var ama paralel operasyon yapacak aralik acikligi yok. Apron insaati bitiminde apron dogu hatti taksi yolu olarak kullanilir ve iki pist aktif olur. Apron buyuklugu nedeniyle park yeri sorunu (simdilik) yasanmaz. Ilginc bir fikir olarak meydan dogu ve batisi yeni pist icin uygun degil, arazi yapisi ve yerlesim nedeniyle. Ama madrit gibi guneye yeni pist bloklari olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kezban ~ 4 yıl önce
iZBAN ÇALİŞİYÜRMİ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İZMİRLİ ~ 4 yıl önce
İzbanı işleten TCDDY.Sendika ise KESK. Kesk son dört senede 3 defa grev yapmış ikisi seçim zamanı İZMİR İzbanda yapılmış. ilginç değilmi????
taşa toprağa ~ 4 yıl önce
yatırın taşa toprağa ülkenin kaynaklarını bi bitiremediniz ya ne zengin bir memleketmiş mübarek. bu ikinci pisti isteyen vatandaşı inen kalkan uçakları görebileceği bir yere 3-5 saat oturtun havada çok setrek uçak göreceği için mutlaka fikri değişecektir. eğer yeni yapılmasını istediği pistin ihalesine talip değilse tabi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmirli ~ 4 yıl önce
İzmirde zaten 2 pist var . Gerek olmadığı için 1 tanesi taxi olarak kullanılıyor .bazen bakım olunca diğer pist kullanıyor . Uçak seferleri az fazla olsa zaten kullanılır .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aklına esen ~ 4 yıl önce
Üç kişi bir araya geldimi hemen birşey kurup konuşmaya başlıyor.Bilmem ne derneği,platformu,vakfı, zartı zurtu.Yahu uçaklar geldi de havada mı kaldı.Bırakın saçmalamayı ne pisti.Hem havalimanı işletmecisinden dahamı çok biliyorsun ihtiyacı.Sen ekonomiyi geliştirmene bak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabır ya Rab ~ 4 yıl önce
Yahu kardeşim olan meydanınızı bir verimli kullanın önce. Ne olacak ikinci pisti yapınca? Arkadaşın dediği gibi 50 ilave sefer gelecekte 2. pist yok diyemi gelemiyor? Sabah ve akşam peak saat dışında apronda çift kale maç yapılır çıkıp bilip bilmeden ikinci pist diyorsunuz. Şuanda Türkiye'de ikinci pist ihtiyacı olan tek meydan SAW'dır Bi salın artık sektörü ya gözünüzü seveyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çarli ~ 4 yıl önce
haklısın antrepolar boş duruyor. eskiden tekstil gelirdi oda yok. satacağınız kiraz da yok. ikici pist olsun hep inşaatçılar mı kazansın.dış hat terminalinin %80 iboş sayısız ofisler bomboş.Park sahalarıda yapıldı hani uçak nerde.
mafaky ~ 4 yıl önce
Gerçekten de bu 2 pist taleplerini anlamak zor. Herşeyden önce 2 pist olduğunda bunlar birbirinden "bağımsız" çalışacak mıdır? Yarı bağımlı çalışmaları için aralarındaki açıklığın en az 800mt. tam bağımsız çalışabilmeleri için de 1.300mt aralık olması ICAO standartlarına göre zorunlu!!! Adnan Menderes Havalimanında bunu sağlayabilecek arazi kalmış mıdır? Aksi takdirde yapılacak 2. pist ilk pistin sadece "yedeği" durumuna düşecektir; yani bir nedenle 1. pist devre dışı kalırsa (temenni edilmez ama olası bir kaza-kırım'da zaten tüm pistler kapatılır, ihtiyaten!... Ancak kısa veya uzun dönemli bakım-onarım-yenilemede 2. pistin faydası görülür!) Ama tek bir pist zaten yıllık 30 milyonluk yolcu ve paralelinde (yolcu seferlerinin yoğun olmayacağı 00:00-06:00 saatlerinde) yeterli kargo kapasitesine yeterli olacaktır. Dünyada pek çok büyük havalimanı (örneğin Londra Gatwick) tek pistle çalışabilmekte, Adnan Menderes niye çalıştıralamasın ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000