17 Ekim 2016, Pazartesi 09:19:14

İHA yarışmasında kazanan belli oldu

TÜBİTAK tarafından Gebze Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez düzenlenen 'Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması ödül töreni GTÜ’nün Çayırova’da kampüsünde yapıldı.
  • Gömleğin ütülüsü mühendisin İTÜ lüsü boşuna dememişler..
  • Ey sghm duy sesimizi adamlar havada yolcu uçağı varken drone uçurdular yetmedi 150metreye kadar çıkıp gösteri uçuşu yaptılar nerde hak nerde adalet
  • Hakemlerden 2si itü 1i gebze teknik üniversitesinde hocaydı. itü 2 birincilik gebze teknik 3 mansiyon ödülü aldı. Başka söze gerek var mı?
  • Ulaşım ve konaklama masrafları için her takıma verilen paranın yarışma başladıktan 2 gün sonra hesaplara yatırılması ile başlayan yanlış pist seçimi ile devam eden ayrıca hakemlerin yanlı ve yanlış tutumları sebebi ile tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştır. İlk görevi başarı ile tamamlayan takımın hakem tarafından görevlendirilen bir başka yarışmacı tarafından fpv'si açık olduğu gerekçesi ile diskalifiye olması ve bu durumu kanıtlayacak delil bulunmaması sadece rakip yarışmacının ağzından çıkan iki kelimeye göre diskalifiye olması gerçekten üzücüdür. İkinci ve üçüncü takımlar no fly zone dışına çıktığı halde (açıkça kural ihlalidir) sırf iki takıma ödül vermek için hile yapılmıştır.
  • O kadar haksızlık yapılırsa tabikide İTÜ birinci olur. Yarışma tam bi rezaletti. TÜBİTAK eline yüzüne bulaştırdı. Tam bir fiyesko.
  • yarışma tam bir rezaletti tübitak eline yüzüne bulaştırdı.

TÜBİTAK tarafından Gebze Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez düzenlenen 'Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması ödül töreni GTÜ’nün Çayırova’da kampüsünde yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yarışmaya katılan takımlar zirveye oturdu.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ev sahipliğinde Türkiye’de ilk defa TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 10 Ekim tarihinde başlamıştı. 12-15 Ekim tarihleri arasında 3’ü yabancı olmak üzere 85 yarışmacı mücadele etti. Yarışmaların ardından bugün GTÜ Çayırova kampüsünde ödül töreni düzenlendi. Düzenlenen Ödül Törenine TAI Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Bilgin, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol Arcaklıoğlu, TÜBİTAK yöneticileri ve davetliler katıldı.

“Türk Hava Kuvvetleri’nin kurulması Cumhuriyet öncesi Türk Havacılığı için önemlidir”

Ödül töreni öncesi açılış konuşması yapan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Köklü medeniyetimize baktığımızda 1010 yılında İsmail Cevheri’nin uçuş girişiminde ilk Türk hava şehidi olmasıyla başlayan havacılık serüvenimiz, bin yılı aşkın süredir gelişerek ve modern çağa ayak uydurarak devam ediyor. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kendi yaptığı kanatlarla, Galata Kulesi’nden Üsküdar’a başarılı uçuşu, Lagari Hasan Çelebi’nin barut ile göğe yükselerek, kendi yapmış olduğu paraşütle denize inmeyi başarması ve nihayet 1911 senesinde Dünyanın ilk askeri havacılık teşkilatlarından biri olan Türk Hava Kuvvetleri’nin kurulması Cumhuriyet öncesi Türk Havacılığındaki önemli gelişmeler olmuştur. Cumhuriyet ‘in ilk senelerinde Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ bireysel girişimleri ile uçak fabrikalarını kurmuş; Sabiha Gökçen, Türk kadını için önemli bir rol model olmuştur” dedi.

“Ülkemizin pırıl pırıl gençleri sayesinde geleceğimize güvenle bakabiliyoruz”

Konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile devam eden Görgün, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözünü kendisine düstur edinen ve “Bütün ümidim gençliktedir” sözünden kuvvet alan ülkemizin pırıl pırıl gençleri sayesinde geleceğimize güvenle bakabiliyoruz. Ülkesini seven ve bir adım daha ileriye gidebilmesi için çabalayan gençlerimiz eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk alanlarında çok ciddi çalışmalar yapmakta ve Ülkemizin geleceğine daha umutla bakmamıza neden olmaktadırlar. Gençlerimizin muhatap alınmaya, kendilerini anlatmaya, başkalarını anlamaya ve böylelikle yaşadıkları hayata anlam vermeye ihtiyaçları var. Bizim en önemli sorumluluğumuz onlara bu ortamı sağlamak, yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve destek olmaktır” şeklinde konuştu.

“İHA’lar sadece askeri amaçla değil sosyal amaçla kullanılmak üzere yapılıyor”

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün ardından konuşan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol Arcaklıoğlu, “Ülkemizin bilim ve teknoloji alanında ihtiyaç duyulan eksikliklerini gidermek bunlara yön vermek için TÜBİTAK olarak çeşitli burslar, proje destekleri veriyoruz ve yarışmalar düzenliyoruz. İnsansız Hava Araçları yarışması ise bu anlamda desteklediğimiz yarışmalardan bir tanesi. İnsansız Hava Aracı denilince doğal olarak ilk akla gelen teröre karşı kullanılan büyük askeri İHA’lar olsada dünyada askeri İHA’lar haricinde sosyal amaçlı kullanılmak üzere yapılan çalışmalar yoğun bir şekilde hız kazanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“İHA yarışmasını da çok daha ileri noktalara taşımayı arzu ediyoruz”

Bu yarışmayı daha farklı noktalara taşımayı arzu ettiklerini belirten Arcaklıoğlu, “Danışma ve değerlendirme kurulumuz bu yarışma için çok aktif rol aldı. Hem danışma kurulumuzun hem sektörde bu konu ile ilgili tüm paydaşların önerileri ile bu yarışmayı daha farklı noktalara taşımayı arzu ediyoruz. Enerji araçları yarışmamız var, Hidrojen araçları yarışmasını yapıyoruz bu yarışmalarda ki tecrübemize güvenerek bu İHA yarışmasını da çok daha ileri noktalara taşımayı arzu ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından İnsansız Hava Araçları yarışmasının ödül törenine geçildi. Yarışmada Sabit Kanat kategorisinde 1.’lik ödülünü İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Rota Takımı, 2.’lik ödülünü Polish Air Force Academy’den Polonya Hava Kuvvetleri Akademisi Takımı ve 3.’lük ödülünü Bilkent Üniversitesi’nden Team Bilkent aldı. Döner Kanat kategorisinde ise 1.’lik ödülünü İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Team Mini Quad, 2.’lik ödülünü Tophane Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Team Tophane ve 3.’lük ödülünü Kıbrıs Lefke Avrupa Üniversitesi’nden Kıbrıs Eagles Takımı kazandı. Gebze Teknik Üniversitesinden yarışmaya katılan bir ekibe mansiyon ödülü verildi.

Ödül törenin ardından program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

İHA yarışmasında kazanan belli oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Mühendis ~ 4 yıl önce
Gömleğin ütülüsü mühendisin İTÜ lüsü boşuna dememişler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsimsiz ~ 4 yıl önce
Ey sghm duy sesimizi adamlar havada yolcu uçağı varken drone uçurdular yetmedi 150metreye kadar çıkıp gösteri uçuşu yaptılar nerde hak nerde adalet

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seyirci ~ 4 yıl önce
Hakemlerden 2si itü 1i gebze teknik üniversitesinde hocaydı. itü 2 birincilik gebze teknik 3 mansiyon ödülü aldı. Başka söze gerek var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Takım üyesi ~ 4 yıl önce
Ulaşım ve konaklama masrafları için her takıma verilen paranın yarışma başladıktan 2 gün sonra hesaplara yatırılması ile başlayan yanlış pist seçimi ile devam eden ayrıca hakemlerin yanlı ve yanlış tutumları sebebi ile tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştır. İlk görevi başarı ile tamamlayan takımın hakem tarafından görevlendirilen bir başka yarışmacı tarafından fpv'si açık olduğu gerekçesi ile diskalifiye olması ve bu durumu kanıtlayacak delil bulunmaması sadece rakip yarışmacının ağzından çıkan iki kelimeye göre diskalifiye olması gerçekten üzücüdür. İkinci ve üçüncü takımlar no fly zone dışına çıktığı halde (açıkça kural ihlalidir) sırf iki takıma ödül vermek için hile yapılmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ebru ~ 4 yıl önce
O kadar haksızlık yapılırsa tabikide İTÜ birinci olur. Yarışma tam bi rezaletti. TÜBİTAK eline yüzüne bulaştırdı. Tam bir fiyesko.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yarışma hakkında ~ 4 yıl önce
yarışma tam bir rezaletti tübitak eline yüzüne bulaştırdı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tubi ~ 4 yıl önce
herhangi bir düzgün organizasyonumuz oldu mu genel olarak. tubitak surda dursun

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000