05 Aralık 2018, Çarşamba 11:49:10

İGA'dan flaş açıklama

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, havalimanı inşaatında görev yapan işçilere ilişkin önemli bir açıklama yaptı. İşte o açıklama...
  • Gerçek açılışında oradan gidecek yolcular yılın ilk sansizlari olurlar
  • İGA İnşaatı mı.Havalimanını mı.!!!!! Daha bitiremediniz anlaşılan Yeni Havalimanını.Yani bitmeyecek bu Havalimanı.Bunu mu demek istiyorsunuz.???
  • 100 Milyar €, acaba neyin karşılığı oluyor? Tamam, bu ihale gerçekleştiğinde siyasilerce ve onları takiben IGA tarafından "telaffuz edilen" ve göya 4 (dört) fazı da kapsayan 10.25 Milyar €'luk bir "yatırım tutarı" vardı. 4 Faz da tamamlandığında, ortaya çıkacak gerçek maliyet bu rakam olamaz ama 100 Milyar € da olamaz. Yani IGA'nın yapmakla yükümlü olduğu tesislerin maliyeti bu kadar olamaz. THY ve diğer 3. kuruluşların yapacakları yatırımların maliyetini kestirmek oldukça zor, bu etapta. Zira içlerinde modern ve çok büyük bir kargo terminali, çok büyük bir MRO tesisi (bu ikisi THY tarafından yapılacak) başta olmak üzere pek çok tesis ve donatımlar var! Realist maliyet (KDV hariç) 20 Milyar € mertebesinde kalacaktır. Paranın betona gömülmesi ayrı bir konu; henüz ahşap kaplamalı pist ya da terminal binası inşa edecek bir teknoloji yok. İster istemez betondan oluşacak!...
  • Rezil olduğunuzu nasıl gizleyeceğinizi şaşırdınız iyice
  • Daha inşaatın yüzde 20 si tamamken para bitti.100 milyar Euro az para degil,betona gömülen para.İnşallah karşılığını çıkarır yoksa sonuç hüsran
  • Ates olmayan yerden dumam cikmaz. Zaman gosterecek daha neler duyacagiz.

İstanbul Havalimanı projesi yüklenicilerinden DSG İnşaat Limited şirketi ve İGA arasında 2015 yılından başlamak üzere çeşitli işlerin yapılması amacıyla sözleşme ve zeyilnameler imzalanmıştır.


Sözleşme ilişkisi devam ederken ve özellikle 2017-2018 yıllarında DSG İnşaat, sözleşmede üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmemeye, işçilerinin alacaklarını ve SGK prim ödemelerini aksatmaya başlamıştır. Bu anlamda tarafımızca firmaya defalarca uyarıda bulunulmuş, DSG’nin personel alacaklarını ve SGK primlerini ödemediği tespit edildiğinden personelinin mağduriyet yaşamaması adına, şirketimiz devreye girmiş ve işçilik alacakları ile işçilerin SGK primleri DSG nam ve hesabına, İGA tarafından ödenmiştir.

DSG’nin şirketimize olan yüksek miktardaki borcunu ödememesi, personellerinin mağduriyetinin gün geçtikçe artması ve sözleşme ilişkisinin devam edemeyeceğinin anlaşılması, şirket aleyhinde alacaklısı tarafından yüksek meblağlı icra takibi başlatılması karşısında DSG’ye sözleşme ilişkisinin sonlandırılacağı, yazılı olarak bildirilmiştir.


Bu süreçte İGA üst düzey yöneticileri tarafından DSG’nin şirket yetkilisi Kamil Ali TUSAVUL, şirketin Proje Müdürü Mehmet ERDOĞAN, şirketin İdari İşler Müdürü İbrahim KOÇAK ve işçi temsilcileri ile gerek yüz yüze gerekse de telekonferans yöntemiyle defalarca toplantı yapılmış ve çözüm aranmıştır. Bu görüşmelerde en öncelikli hedef, personelin herhangi bir mağduriyet yaşamasına neden olmadan süreci barışçıl bir yolla sonlandırmak olmuştur. Aynı amaçla şirketimizce 23.11.2018 tarihinde DSG yetkilerine yazılı olarak bildirim yapılmış, personel alacakları yönünden tüm işçilerin arabuluculuk görüşmelerine davet edildiği, Cumartesi ve Pazar günü görüşme yapmak için ilgililerin hazır bulunacağı kendilerine bildirilmiştir.


Bu çerçevede; gerek firma yetkililerine gerekse işçi temsilcilerine birden fazla alternatif çözüm önerisi sunulmuştur. Şirket yetkililerinden herhangi bir dönüş olmadığından şirketimizce insiyatif alınarak işçi temsilcileri ile görüşmelere devam edilmiştir.

Personele asıl işveren DSG tarafından henüz ödenmemiş bulunan, 2018/Kasım ayı bordro tutarlarının ödenmesi ve çıkışı yapılacak personeller için hak ettikleri oranda kıdem ve ihbar tazminatlarının İGA tarafından karşılanması önerisinde bulunulmuştur. Bu bağlamda, yaşanan durumun hassasiyetinin farkında olan İGA, konuyu uzlaşı yoluyla çözmek adına görüşme çabalarını sürdürmektedir.


Öte yandan şehir dışından gelen ve dönecek olan işçilere gidene kadar kampta kalma ve yol harçlığı olarak bir tutar ödeme şeklinde tekliflerde bulunulmuştur. Teklifi kabul eden 45-50 kişilik bir grup kamptan kendi istekleri ile ayrılmıştır. Basında yer alan görüntülerde kamptan ayrılırken görünen kişiler, bu personellerdir.


Bu anlamda tüm işlemler, işçi temsilcilerinin işçileri yönlendirmesi ile gerçekleşmiş, süreç tamamen tarafların karşılıklı uyum ve iradesi ile yürütülmüş, herhangi bir zorlama ve baskı olmamıştır. Dolayısıyla basında yer alan “şantiyeden atıldılar” şeklindeki bilgi ve görüntüler gerçeği yansıtmamaktadır.


Konunun hassasiyeti dikkate alınarak yüksek özen çerçevesinde hareket edilmektedir. İGA olarak inşaatımızda çalışan her bir işçinin haklarının yanında olduğumuzun altını çizer kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.

İGA'dan flaş açıklama

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Şanssız ~ 3 ay önce
Gerçek açılışında oradan gidecek yolcular yılın ilk sansizlari olurlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IGAAAA ~ 3 ay önce
İGA İnşaatı mı.Havalimanını mı.!!!!! Daha bitiremediniz anlaşılan Yeni Havalimanını.Yani bitmeyecek bu Havalimanı.Bunu mu demek istiyorsunuz.???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 3 ay önce
100 Milyar €, acaba neyin karşılığı oluyor? Tamam, bu ihale gerçekleştiğinde siyasilerce ve onları takiben IGA tarafından "telaffuz edilen" ve göya 4 (dört) fazı da kapsayan 10.25 Milyar €'luk bir "yatırım tutarı" vardı. 4 Faz da tamamlandığında, ortaya çıkacak gerçek maliyet bu rakam olamaz ama 100 Milyar € da olamaz. Yani IGA'nın yapmakla yükümlü olduğu tesislerin maliyeti bu kadar olamaz. THY ve diğer 3. kuruluşların yapacakları yatırımların maliyetini kestirmek oldukça zor, bu etapta. Zira içlerinde modern ve çok büyük bir kargo terminali, çok büyük bir MRO tesisi (bu ikisi THY tarafından yapılacak) başta olmak üzere pek çok tesis ve donatımlar var! Realist maliyet (KDV hariç) 20 Milyar € mertebesinde kalacaktır. Paranın betona gömülmesi ayrı bir konu; henüz ahşap kaplamalı pist ya da terminal binası inşa edecek bir teknoloji yok. İster istemez betondan oluşacak!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güneş balçıkla sıvanmaz ~ 3 ay önce
Rezil olduğunuzu nasıl gizleyeceğinizi şaşırdınız iyice

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Para bitti ~ 3 ay önce
Daha inşaatın yüzde 20 si tamamken para bitti.100 milyar Euro az para degil,betona gömülen para.İnşallah karşılığını çıkarır yoksa sonuç hüsran

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ercan ~ 3 ay önce
haberde anladığım şu, problem iga ile alakalı değil. taşeron şirket problem yaşamış. iga yine de problemi çözmek için çözüler üretmiş.
Ates ~ 3 ay önce
Ates olmayan yerden dumam cikmaz. Zaman gosterecek daha neler duyacagiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000