20 Ocak 2021, Çarşamba 22:10:17

Hollanda Schengen bölgesi hariç kapıları kapatıyor!

Hollanda'da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında alınan tedbirlere rağmen vaka sayısının yeterince düşmemesi sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması ve uçuş yasağının da içinde olduğu bir dizi yeni tedbir açıkladı.
  • Ben ce yeterli deyil hafta sonları hep ten sokağa çıkma yasağı olsun zaten 9 dan sora kimse cikmiyordu
  • Hazır sayılar düşmüşken bizim de kapatmamız oluşacak 3. Dalgadan korunmamızı sağlar. Uçaklarımızı sadece kargo için kullanalım. Diğer ülkeler bu önlemleri alırken biz niye almıyoruz. Biz neyimize güveniyoruz.
  • Bir daha açılmamak üzere inşallah kapanır

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Sağlık Bakanı Hugo de Jonge'nin düzenlediği basın toplantısında, "Salgın İdare Heyeti"nin tavsiyeleri üzerine hükümetin akşam 20.30'dan başlayarak sabah 04.30'da sona ermek üzere sokağa çıkma kısıtlaması getiren bir yasa tasarısını Parlamentoya sunduğu bildirildi.

Parlamentonun yarınki toplantısında görüşülecek öneri kabul edilirse 22 Ocak Cuma gününden itibaren yürürlüğe girecek sokağa çıkma kısıtlaması 10 Şubat'a kadar sürecek.

Yasak saatlerinde işe gidenler ve yemek dağıtımı yapanların iş yerlerinden alacakları çalışma belgeleriyle sokağa çıkabilecekleri bildirildi.

Hastalık, acil durum, adli işlemler ve evcil hayvan gezdirme gibi nedenlerle sokağa çıkanlar yasaktan muaf olacak.

Yasağı ihlal edenlere 95 avro idari para cezası uygulanacak.

Herkesi kısıtlamalara uymaya davet eden Rutte, sokağa çıkma yasağı uygulanan Avrupa ülkelerinde bunun olumlu sonuçlarının görüldüğünü belirtti.

SEYAHAT KISITLAMALARI

Parlamentoda görüşülecek tasarıya göre Hollanda, İngiltere ile hava ve deniz yolu, Güney Afrika ve tüm Güney Amerika ülkeleriyle hava yolu ulaşımını 23 Ocak Cumartesi gece yarısından itibaren durdurulacak.

Yeni düzenlemeyle hava yoluyla seyahat edenlerin zorunlu karantinaya gireceği ve karantinada olup olmadıklarının kontrol edileceği aktarıldı.

İngiltere'de görülen Kovid-19'un mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan türü sebebiyle tedbirlerde sıkılaşma kararı aldıklarını belirten Başbakan Rutte, "Herkes üçüncü dalgaya karşı uyarıyor, bunu ciddiye almalıyız." dedi.

Mevcut tedbirlerin daha hızlı yayılan yeni türle başa çıkmak için yeterli olmadığını dile getiren Bakan De Jonge, "İngiltere ve İrlanda'da işlerin birdenbire nasıl kötüleştiğini gördük." dedi.

DİĞER TEDBİRLER

Hükümetin aldığı diğer tedbirlere göre 25 Ocak Pazartesi gününden itibaren cenaze törenlerine katılabilecek kişi sayısı 100'den 50'ye indirildi.

Daha önce ev ziyaretlerinde 13 yaşından büyük sadece 2 kişi ağırlanabilirken, yarından itibaren 13 yaşından büyük sadece bir kişi misafirliğe kabul edilebilecek.

Ülkede 25 Ocak'tan itibaren ilkokulların ve çocuk kreşlerinin açılması planlanmışken bu tarih 9 Şubat'a ertelendi.

Günlük vaka sayılarının 5 bin civarında seyrettiği Hollanda'da Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı 13 bini geçmişti.

Hollanda Schengen bölgesi hariç kapıları kapatıyor!

Yorumlar

K oz ~ 3 yıl önce
Ben ce yeterli deyil hafta sonları hep ten sokağa çıkma yasağı olsun zaten 9 dan sora kimse cikmiyordu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gm ~ 3 yıl önce
Hazır sayılar düşmüşken bizim de kapatmamız oluşacak 3. Dalgadan korunmamızı sağlar. Uçaklarımızı sadece kargo için kullanalım. Diğer ülkeler bu önlemleri alırken biz niye almıyoruz. Biz neyimize güveniyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Duvar ahmet ~ 3 yıl önce
Bir daha açılmamak üzere inşallah kapanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bencil olmayın ~ 3 yıl önce
İnsanlar ekmek peşinde. Nasıl bir temenni böyle !

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000