17 Temmuz 2018, Salı 09:22:53

Herkes uçakta başka bir şey istiyor!

Uçak içi cep telefonu kullanımının önemi farklı coğrafyalarda değişiklik gösteriyor. Doğu toplumları uçakta telefon ile konuşmayı önemserken, batı da farklı tercihler öne çıkıyor.
  • Türk yolcu da; "muz yiyim ama çilek tadı gelsin" istiyor.
  • Türk yolcu ise uçağa binebilmeyi istiyor...
  • Uçak içinde telefonla konuşmak kesinlikle yasak olmalı. İnternet üzerinden whatsapp vs. ile iletişim olabilir ancak telefonla konuşmak serbest kalırsa 40 dakikalık İzmir-İstanbul uçuşunda bile konuşmadan duramaz millet.

Uçak içi cep telefonu kullanımının önemi farklı coğrafyalarda değişiklik gösteriyor. Doğu toplumları uçakta telefon ile konuşmayı önemserken, batı da farklı tercihler öne çıkıyor.

Küresel Havacılık Raporu'na göre, Hintlilerin yüzde 73'ü uçakta cep telefonu ile konuşmak isterken, Amerikalıların yüzde 59'u ise koltuklar arası diz mesafesinin artmasını talep ediyor.

Uçaklarda cep telefonu kullanımının yasak olması, farklı coğrafyalarda çeşitli şekilde yankı buluyor. Habertürk'te yer alan habere göre, havada cep telefonu ile arama yapamamak Batı ülkelerinde rahatsızlık yaratmazken, Doğu ülkelerindeki yolcular ise durumdan rahatsız.

Araştırma şirketi Nielsen'in Türk Hava Yolları (THY) için hazırladığı Küresel Havacılık Raporu'na göre, Fransa, Almanya, Japonya, İsveç, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşlarının da dahil  olduğu Batı toplumları uçak yolculukları sırasında cep telefonunu kullanmamayı memnuniyetle karşılıyor. Dünyanın en büyük 10 seyahat sektörünü inceleyen ve 8 bin yolcudan elde edilen verileri kapsayan araştırmada, Hint, Çinli ve Arap yolcular başta olmak üzere Doğu ülkelerinin vatandaşlarının ise uçağın içindeyken de cep telefonu ile zaman geçirmek istedikleri ortaya konuyor.

Öyle ki, Japon yolcuların bir çoğu uçak içinde cep telefonu ile konuşma yapabilmek için daha fazla ücret ödemeye hazır olduklarını bildiriyor. Alman yolcuların yüzde 69'u cep telefonlarının ulaşılabilir olmasının göz ardı ederken, bu oran Çinli yolcular arasında yüzde 18'e ve Hint yolcular arasında da yüzde 12'e düşüyor.

İNGİLİZ SIRA BEKLEMEMEYİ, AMERİKALI FİLM İZLEMEYİ İSTİYOR

Araştırmanın ortaya koyduğu diğer verilere göre check-in sırasında beklemekten en çok İngizler rahatsızlık duyuyor. Uçak içi multimedya servislerini en çok ABD, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları önemserken, Japon yolcular ise pilotlardan gelecek uçuş bilgilerini duymak konusunda en hassas millet olarak göz çarpıyor. Uçak içi internet erişimi ise küresel bir talep haline gelse de bu konuda en çok Çinli, Güney Afrikalı ve ABD'li yolcular talepkarlar.

KOLTUK RAHATLIĞI ÖNE ÇIKIYOR

Nielsen araştırmasına göre, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Hindistan vatandaşlarının diş fırçası ve göz bandını havayolu şirketlerinden en öncelikli beklentileri arasına aldıkları görülüyor. Bazı ülkelerin vatandaşları için koltuklardaki diz mesafesinin ilk öncelik sırasında olduğu anlaşılıyor. Araştırmaya katılan Amerikalı yolcuların yüzde 59'u, diz mesafesinin fazla olmasını ve koltuk minderlerinin geniş olmasını beklediklerini bildirdi. Rapordan çıkan bilgiler doğrultusunda, havacılık sektörünün geleceğinde yolcu koltuklarının rahatlığının daha da fazla önem kazanacağı öngörülüyor.

Herkes uçakta başka bir şey istiyor!

Facebook Yorum

Yorumlar

Km ~ 10 ay önce
Türk yolcu da; "muz yiyim ama çilek tadı gelsin" istiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mhmmd ~ 10 ay önce
Türk yolcu ise uçağa binebilmeyi istiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ABC ~ 10 ay önce
Uçak içinde telefonla konuşmak kesinlikle yasak olmalı. İnternet üzerinden whatsapp vs. ile iletişim olabilir ancak telefonla konuşmak serbest kalırsa 40 dakikalık İzmir-İstanbul uçuşunda bile konuşmadan duramaz millet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000