02 Nisan 2010, Cuma 17:26:59

Helikopterin koordinatları kayıp mı?

Muhsin Yazıcıoğlu ve yanındakilerin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasında flaş bir gelişme yaşandı...
  • ELT cihazı çalışıyor ama ilgili yere zamanında kayıt yaptırılmadığı için gönderdiği sinyaller değerlendirme dışı kalıyor. TİB koordinat bilgilerini kurtarma bölgesindeki güvenlik ve idari birimlere veriyor ama kurtarmaya giden ekiplerde bu konuda deneyimli adam olmadığı için koordinatlar yanlış anlaşılıyor. Yahu bu devirde GPS cihazı olmadan arama kurtarma işine (hem de karlı, tipili, bozuk havada) adam gönderilir mi? O gönderdiğin adamları da kurtarmaya adam gönderirsin sonra. Dedim ya tam Türk İşi.
  • ELT cihazı kazadan sonra tam 120 saat aktif halde olup devamlı sinyal göndermiş.Ancak sinyal uyduya ulaşmamış.Bunun sebebi de Helikopterde bulunan ELT cihazının 15 Hanelik tanıtım kodu COSPAS -SARSAT uydusuna girilmemiş.Kısacası uydu bu cihazı tanımadığı için sinyallaerini alamamış.Bu bilgi de Kaza inceleme raporundan alınmıştır.
  • TİM Başkanlığı Başbakanlığa bağlı.Kazadan 40 Dk.sonra TİM Başkanlığı kaza yerinin koordinatını Başbakanlık kriz Merkezine ve Kahramanmaraş Valiliğine bildirmiş.Ancak arama kurtarma ekipleri içerisinde konunun uzmanı olmadığından arama yanlış yerde yapılmış.Bu bilgi TBMM Araştırma Komisyonu raporundan alınmıştır.
  • soru şu:1-TELEKOMİNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI (TİM) kime bağlı?????? 2-Eğer ilgili kuruluş bu bilgiyi TİMe ilettiyse hangi BÜROKRAT bu bilginin jandarmaya iletilmesine KİMİN EMRİ ile engel oldu??????3-kAYSERİ VALİSİNİN bu olaydaki rolü nedir??????????? bir vatandaş olarak bu sorulara cevap bekliyoruz.cevabını alıncaya kadar soracağız..
  • Bekleyin hele daha ne gerçekler ortaya çıkacak.Rahmetli başkanımız ve arkadaşlarının hesabı ergeç sorulacak.Sorumlular birer birer hesap verecek.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre; helikopterde sinyal vermediği iddia edilen 'ELT' cihazından sinyal alındığı ortaya çıktı. Meclis'te kurulan araştırma komisyonu ELT cihazının sinyal verip vermediğinin yeniden araştırılmasına karar verdi. Komisyon Başkanı Veysi Kaynak "Bu önemli bir bilgi. Biz ELT cihazının çalışmadığını zannediyorduk. Bu bilgiyi araştıracağız. Eğer ELT cihazından sinyal alınıyorsa bu önemli bir bilgidir. Helikopter firması ELT cihazını değiştirdiğini söylüyordu. Eğer sinyal alındığı bilgisi doğruysa ELT cihazının değiştirilmiş gibi gösterilip değiştirilmediği ortaya çıkıyor” diye konuştu.

KOORDİNATLAR KAYIP MI?

Kaynak, önemli bir bilginin daha ortaya çıktığını belirterek "Turkcell, koordinatları kaza günü veriyor. Turkcell bu bilgileri TİB'e bildiriyor. TİB'den ise jandarmaya bildirilmesi gerekiyor. Ancak jandarma böyle bir bilginin olmadığını söylüyor. Bunu da araştıracağız" dedi.

Helikopterin koordinatları kayıp mı?

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 14 yıl önce
ELT cihazı çalışıyor ama ilgili yere zamanında kayıt yaptırılmadığı için gönderdiği sinyaller değerlendirme dışı kalıyor. TİB koordinat bilgilerini kurtarma bölgesindeki güvenlik ve idari birimlere veriyor ama kurtarmaya giden ekiplerde bu konuda deneyimli adam olmadığı için koordinatlar yanlış anlaşılıyor. Yahu bu devirde GPS cihazı olmadan arama kurtarma işine (hem de karlı, tipili, bozuk havada) adam gönderilir mi? O gönderdiğin adamları da kurtarmaya adam gönderirsin sonra. Dedim ya tam Türk İşi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
ELT cihazı kazadan sonra tam 120 saat aktif halde olup devamlı sinyal göndermiş.Ancak sinyal uyduya ulaşmamış.Bunun sebebi de Helikopterde bulunan ELT cihazının 15 Hanelik tanıtım kodu COSPAS -SARSAT uydusuna girilmemiş.Kısacası uydu bu cihazı tanımadığı için sinyallaerini alamamış.Bu bilgi de Kaza inceleme raporundan alınmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
TİM Başkanlığı Başbakanlığa bağlı.Kazadan 40 Dk.sonra TİM Başkanlığı kaza yerinin koordinatını Başbakanlık kriz Merkezine ve Kahramanmaraş Valiliğine bildirmiş.Ancak arama kurtarma ekipleri içerisinde konunun uzmanı olmadığından arama yanlış yerde yapılmış.Bu bilgi TBMM Araştırma Komisyonu raporundan alınmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
soru şu:1-TELEKOMİNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI (TİM) kime bağlı?????? 2-Eğer ilgili kuruluş bu bilgiyi TİMe ilettiyse hangi BÜROKRAT bu bilginin jandarmaya iletilmesine KİMİN EMRİ ile engel oldu??????3-kAYSERİ VALİSİNİN bu olaydaki rolü nedir??????????? bir vatandaş olarak bu sorulara cevap bekliyoruz.cevabını alıncaya kadar soracağız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Bekleyin hele daha ne gerçekler ortaya çıkacak.Rahmetli başkanımız ve arkadaşlarının hesabı ergeç sorulacak.Sorumlular birer birer hesap verecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000