16 Şubat 2020, Pazar 09:45:41

Havalimanlarındaki virüs taramaları güvenilir mi?

Havalimanlarında, corona virüsü ön teşhisinde kullanılan termometre cihazlar güvenilir mi ? Yoksa korkmalı mıyız?

Havalimanlarında, corona virüsü ön teşhisinde kullanılan termometre cihazlar güvenilir mi ? Yoksa korkmalı mıyız?

Wuhan şehrinden yayılan korona virüsü sebebiyle bir çok ülkede ölümler gerçekleşti. Yayılmayı durdurmak İçin henüz aşı geliştirilmemiş olsa da havalimanlarında bir dizi önlemler alınmaya çalışıldı. Bunlardan ilki yolculara uygulanan uzaktan ölçüm yapabilen tabanca şeklindeki termometre cihazları oldu.

Bu termometreler gelişmiş kameraları ve sensörleri sayesinde kişiden gelen sıcaklığı hızlı bir şekilde tespit etmeye yarıyor. Hatta çoğu ebeveynin çocuklarına uyguladığı da biliniyor.

Ancak konu ile ilgili araştırma yapan bilim adamları ve fizikçiler bu cihazların rektal termometreler kadar güvenilir olmadığını açıkladı.

Geçtiğimiz ay, Dünya Sağlık Örgütü, sıcaklık gösterimlerinin virüsün yayılma tehlikesini azaltacağını belirtse de yüzlerce insan korona virüsü kaptı ve hayatını kaybetti.

Nebraska Üniversitesi Küresel Sağlık Güvenliği Merkezi'nde klinik uzmanı olan James Lawler, “Bu aygıtlar kesinlikle güvenilir değil ve şov İçin bu uygulama yapılıyor” dedi. Ayrıca iddia ettiği başka bir konu ise, bu cihazların işe yaramadığını herkesin bildiği halde yine de uygulamaya devam edildiği hususu oldu.

Ayrıca edinilen bilgilere göre kızılötesi cihazda bir kişinin aşırı derece de sıcaklığa sahip olduğunun belirlenmesi, kişinin kesinlikle hasta olduğunu göstermiyor.

New Jersey'deki Infraspection Institute'ta kızılötesi cihazlarda uzman olan Jim Seffrin, New York Times'a 'yüksek sıcaklık' ile tespit edilen kişinin sportmen olabileceğini veya ilaç kullanıyor olabileceğini söyledi.

Ayrıca cihazları tedarik eden Çinli bir şirket, aşırı talepler karşısında cihaz fiyatlarını arttırdı.  Teksas’ta bu ürünleri pazarlayan şirketlerde bile ürünler tükendi. Shenzen'deki bir tıbbi fabrikanın genel müdürü Mo Yingchun, Alicn Medical'in (Shenzhen) yılda 2,5 milyon termometre tabancası yaptığını ve Çin'de bu düzeyde üretim yapabilen birkaç şirketten biri olduğunu söyledi.  Yingchun hammadde ücretlerinin arttığını söyledi.  Bakan, ayrıca Çin’in salgını kontrol altına alma çabalarının yetersiz olduğunu ve şirketinde tam kapasite ile çalışamadığını belirtti.

Bay Mo, hükümetlerin bile kendi aralarında mallar için mücadele ettiğini söyledi.  Mo'ya göre termometrelerin fiyatı, normal fiyatlarının üç ila beş katına yükseldi.

Termometrenin tipik olarak bebekleri kontrol etmek için kullanıldığını belirtti.  Mo, termometre tabancalarının hızlı tarama için en basit şekilde kullanıldığını ve geleneksel termometreler kadar doğru sonuç vermeyeceğini söyledi.

Sonuç olarak bilim adamlarının ortak görüşü, bu termometreler ile gerçek ve doğru sonuç alınamayarak, ön teşhisin başarısız olacağı yönündedir.

©AirportHaber

Havalimanlarındaki virüs taramaları güvenilir mi?

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000