07 Ocak 2019, Pazartesi 09:32:43

Havalimanında genç kızı alıkoydular!

Tayland'ın Bangkok Havalimanı'nda ülkedeki Suudi Arabistan diplomatları tarafından zorla alıkonulan Suudi Arabistan vatandaşı Rahaf Muhammed al-Qunun, Birleşmiş Milletler'den (BM) herhangi bir ülkeye sığınma talebinde bulundu.
  • suudi diplomat nasil oluyordu Tayland havalimaninda pasaport polisi bolgesine giriyor ve kizin pasaportunu aliyor . Adam elini kolunu sallaya sallaya giriyor bu arindirilmis steril bolgeye. Habere ekleme lazim: Kiz aslinda BKK havalimaninda Avustralyaya transit olarak geliyormus ve vizesi varmis AUS icin. Ancak Taylandlilar hic gerekmedigi halde Tayland vizesi yok diye durdurmuslar bu yolcuyu. Suudi elciginden tiyo almislar tabiki. Simdi yolcu bir yere gidemiyor pasaport olmayinca.Koyarlar onuda bavula ozel bir ekiple...
  • Kural diye birşey bırakmadılar, sonuçta international bölge dokunamamalıydı..
  • Benimde Japonya haneda havalimaninda 83 yaşındaki dedem uçak kaçırmışti.
  • Biz müslümanlar Arabistan'a benzemek istiyoruz ama. Insanlar Arabistan'dan kaçmaya çalışıyor sanki. Yanlış hangimiz de?

Tayland'ın Bangkok Havalimanı'nda ülkedeki Suudi Arabistan diplomatları tarafından zorla alıkonulan Suudi Arabistan vatandaşı Rahaf Muhammed al-Qunun, Birleşmiş Milletler'den (BM) herhangi bir ülkeye sığınma talebinde bulundu. 

Resmi olmayan Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, Suudi Arabistan vatandaşı genç kız Rahaf Muhammed al-Qunun, Tayland'ın Bangkok Havalimanı'nda Suudi Arabistan Bangkok Büyükelçiliği diplomatları tarafından zorla alıkonuldu.

"Suudi Arabistan elçiliği pasaportuma el koydu"

Qunun, "Suudi Arabistan Büyükelçiliği pasaportuma el koydu. Beni hasta olmakla ve yaptıklarımın bilinçsizce olduğu konusunda suçluyorlar." dedi.

Akıl sağlığının yerinde olduğunu vurgulayan Qunun, "Ben gerçek bir tehlike içindeyim." ifadelerini kullandı.

BM'den sığınma talebi

Qunun, Tayland makamlarının kendisine sığınma konusunda yardımcı olmadığını belirterek, BM'den herhangi bir ülkeye sığınma imkanı verilmesi için talepte bulundu.

Öte yandan, Suudi Arabistan'ın Bangkok Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abdulilah eş-Şuaybi, el-Khalejia televizyon kanalına yaptığı açıklamada, genç kızın ülkede bir otel rezervasyonun ve geri dönüş biletinin bulunmadığını belirterek, bu nedenle havalimanı makamları tarafından alıkonulduğunu, büyükelçiliğin pasaportuna el koymasının ise söz konusu olmadığını ifade etti.

Genç kızın ailesinin yaşadığı Kuveyt'e geri götürüleceğini vurgulayan Şuaybi, sosyal paylaşım sitelerinde Rahaf Muhammed al-Qunun'un durumuna ilişkin yayımlanan her şeye itibar edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Twitter ve Youtube üzerinden Bangkok Havalimanı'ndan yayınlar yapmaya devam eden Qunun ise gidiş-dönüş uçak biletini Kuveyt'ten gelmeden önce aldığını, otel rezervasyonunun da bulunduğunu belirterek, bu durumun Suudi Arabistan yönetimi tarafından düzenlendiğini Bangkok'tan Kuveyt'e geri götürülmek üzere zorla alıkonulduğunu savundu.

Twitter'da büyük ilgi çeken olay nedeniyle Rahaf al-Qunun'a takipçileri tarafından binlerce destek yağarken, İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından da olayla ilgili bilgilere yer verildi.

Havalimanında genç kızı alıkoydular!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

suudi ~ 4 yıl önce
suudi diplomat nasil oluyordu Tayland havalimaninda pasaport polisi bolgesine giriyor ve kizin pasaportunu aliyor . Adam elini kolunu sallaya sallaya giriyor bu arindirilmis steril bolgeye. Habere ekleme lazim: Kiz aslinda BKK havalimaninda Avustralyaya transit olarak geliyormus ve vizesi varmis AUS icin. Ancak Taylandlilar hic gerekmedigi halde Tayland vizesi yok diye durdurmuslar bu yolcuyu. Suudi elciginden tiyo almislar tabiki. Simdi yolcu bir yere gidemiyor pasaport olmayinca.Koyarlar onuda bavula ozel bir ekiple...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 4 yıl önce
Kural diye birşey bırakmadılar, sonuçta international bölge dokunamamalıydı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Narita ~ 4 yıl önce
Benimde Japonya haneda havalimaninda 83 yaşındaki dedem uçak kaçırmışti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yallah Arabistan'a ~ 4 yıl önce
Biz müslümanlar Arabistan'a benzemek istiyoruz ama. Insanlar Arabistan'dan kaçmaya çalışıyor sanki. Yanlış hangimiz de?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000