18 Mart 2022, Cuma 14:03:55

Havalimanı arazisi için açılan dava reddedildi!

Üzerine Baf Havalimanı ve Andreas Papandreu hava üssü inşa edilen Kıbrıs Türk malı arazinin gasp edildiği gerekçesiyle Kıbrıslı Türkler ve Rumlar tarafından ortaklaşa açılan dava reddedildi.

Üzerine Baf Havalimanı ve Andreas Papandreu hava üssü inşa edilen Kıbrıs Türk malı arazinin gasp edildiği gerekçesiyle Kıbrıslı Türkler ve Rumlar tarafından ortaklaşa açılan dava, Baf Kaza Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkemenin, dava masraflarını da davacılara kestiği bildirildi.

Alithia, Hukuk Dairesi tarafından dava hakkında yapılan açıklamayı “50 Milyon Euro Tazminat Talep Edildi… Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların Türk Malı Kullanımı Hakkında Kıbrıs Cumhuriyeti Aleyhine Ortak Davası Reddedildi” başlığıyla aktardı.

Habere göre açıklamada dava konusu arazinin, üzerine Baf Havalimanı, “Andreas Papandreu” askerî hava üssü, Rum göçmenlere kendi evlerini inşa etmeleri ve ziraat yapmaları için verilen Kıbrıs Türk malı arazi olduğu belirtildi.

Arazinin mal sahibi Kıbrıslı Türkler, mirasçıları ve Kıbrıslı Rum vasiden oluşan davacıların, dava konusu malın derhal iade edilmesi ve araziye yasa dışı müdahale ettiği için Rum yönetiminin 50 milyon Euro tazminat ödemesi talebinde bulunduğu kaydedildi.

Rum Başsacılığı’nın “davalılar özel mülkü bir olağanüstü hal durumunu yönetmek için ihdas edilen yasa tahtında tasarrufunda bulunduruyor” görüşünü benimseyen Baf Kaza Mahkemesi’nin, malın iadesi ve tazminat talebi yanında “Kıbrıs Türk Malları Vasiliği”nin takdir yetkisinin doğru kullanılması maddelerine dayanarak Rum yönetiminin ibret-i âlem olacak şekilde tazminat ödemesi talebini reddettiği belirtildi.

Mahkeme ayrıca “Kıbrıs Türk Malları Vasiliği”nin bahse konu malın verilmesi ve Kıbrıslı Rum vasiye devredilmesi talebini “Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından yasa dışı müdahale ve davacıların insan haklarını ihlali olmamıştır” gerekçesiyle reddetme kararının “doğruluğuna”, dava masraflarının da davacılar tarafından ödenmesine hükmetti.

Politis haberi “Kıbrıs Türk Malları… Tazminat Davası Reddedildi” başlığıyla aktardı. (Kıbrıs Postası)

Havalimanı arazisi için açılan dava reddedildi!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000