18 Mayıs 2022, Çarşamba 09:01:06

Havada Milli Muharip Uçak heyecanı

Türkiye'nin uçak ve helikopter projeleri hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak'ın 18 Mart 2023 tarihinde motor çalıştıracağını ve 2028 yılında Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edileceğini bildirdi.
  • Hocam motor için hangi ülkeyi tercih ettik?
  • Sen ve seni o makama torpille oturtanların derdi Türkiye'nin bekası değil koltuk ve çıkarlarınızın bekası !
  • Ortada uçak yok nereye calıstıryon

Türkiye'nin uçak ve helikopter projeleri hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak'ın 18 Mart 2023 tarihinde motor çalıştıracağını ve 2028 yılında Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edileceğini bildirdi.

ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Türksat AŞ, yürüttükleri çalışmalarla Türkiye'nin uydu teknolojilerindeki iddiasını güçlendiriyor.

Gençlik Bilişim Festivalinin "Türkiye’nin Uzay Yolculuğu" başlıklı oturumu, Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinin yöneticilerini bir araya getirdi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, konuşmasında, uzayın artık araştırma, geliştirme, eğitim ve inovasyon, ekonomik büyüme, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, doğanın korunması, afet yönetimi, güvenlik ve savunmanın sağlanması gibi alanlarda hayati katkılar sunduğunu söyledi. Günlük hayatta uzayın nimetlerinden ve onları sunan teknolojilerden sonuna kadar faydalanıldığını dile getiren Görgün, bir yere gitmek için telefonlara tanımlanan konumlardan GPS verilerine kadar birçok uygulamanın kaynağının uzay teknolojileri olduğuna işaret etti.

Uzay araştırmaları çerçevesinde geliştirilen teknolojilerle elde edilen bilgilerin günlük yaşantıda; sağlık, tarım, çevre, enerji, ulaşım, iletişim gibi çok farklı alanda da yoğun olarak kullanıldığını anlatan Görgün, bunları sonucunda teknolojik ve ekonomik kazanımlar elde edildiğini belirtti.

ASELSAN'ın 2000’li yılların başından itibaren uzay ve uydu teknolojilerine yönelik milli teknolojiler geliştirme hedefiyle çalıştığını vurgulayan Görgün, "Türkiye Uzay Ajansının ortaya koyduğu öncelikleri izleyerek katkı sağlamaya çalışıyoruz. Uzayda, yaklaşık 36 bin kilometre uzaklıkta çalışan bir sistemimiz var, mühendislerimizle gurur duyuyoruz. TÜRKSAT 5B uydusunda Ku-Bant Almaç ve Ka-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç (LNA) ekipmanlarımız çalışıyor. TÜRKSAT 6A uydusunda da olabilecek her türlü görev yükünü geliştirmek üzere çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'nin uçak ve helikopter projeleri

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de gençler açısından geleceğin parlak olduğunu ve bir tek kişinin fark oluşturabileceğini söyledi.

Uydu çalışmalarının şirketin önemli faaliyet alanlarından biri olduğunu anlatan Kotil, bu çabaların sonunda Türkiye'nin ilk uydu ihracatına imza attıklarına değindi.

Bir teknoloji şirketi olarak her yıl 1000 mühendis aldıklarını ifade eden Kotil, "Uzayı çalışıyoruz, uçak yapıyoruz. Türkiye'nin bekası için Milli Muharip Uçak da var bunların arasında ama hiçbiri sizin geleceğiniz kadar heyecan vermiyor." diye konuştu.

Kotil, öğrencilerin soruları üzerine, Milli Muharip Uçağın 18 Mart 2023'te motor çalıştıracağını, 2028'de Hava Kuvvetlerine teslim edileceği bilgisini verdi.

Çalışmalarının ihtiyaçlar doğrultusunda savunma eksenli sürdürdüğünü dile getiren Kotil, yolcu uçağı üretip üretmeyecekleri yönündeki soruya "Enerjimiz pratik olarak TUSAŞ özelinde savunma sanayisine gidiyor. Yolcu uçağı da yapmak isteriz ama şu andaki yükümüz çok ağır. 13 bin çalışanımız var ama sivil uçak için elemanımız yok. Çünkü Milli Muharip Uçağın tek başına 1200 mühendisi var, 6000'e çıkacak. Gidecek çok yol var." yanıtını verdi.

Elektrikli helikopterin gündemlerinde olup olmadığı sorusuna karşılık Kotil, "T629 helikopterini ilk olarak elektrik motoruyla tahrik ederek denemesini yaptık. Şu andaki bataryalar bir helikopteri kaldıracak kadar enerjiyi bulunduramıyor. Helikopterin toplam motor gücü 3200 beygir. O bir denemeydi, batarya teknolojisinde devrim olmazsa elektrikli helikopterimiz olmayacak" ifadesini kullandı.

Havada Milli Muharip Uçak heyecanı

Facebook Yorum

Yorumlar

Gürkan ~ 3 ay önce
Hocam motor için hangi ülkeyi tercih ettik?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
beka ~ 3 ay önce
Sen ve seni o makama torpille oturtanların derdi Türkiye'nin bekası değil koltuk ve çıkarlarınızın bekası !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He canım he ~ 3 ay önce
Ortada uçak yok nereye calıstıryon

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000