17 Ağustos 2017, Perşembe 09:30:07

Havada Air Berlin krizi

Air Berlin’in geçici iflas dilekçesi vermesi ve ardından yolcuların mağdur olmaması için Alman hükümetinin devreye girmesi havacılık sektörünü karıştırdı.
  • Pgs alsin AirBerlin'in A330 larini
  • Ali başkan ne olacak satılırsa
  • Gule gule berlinnnn
  • Air-Berlin ve 50milyon euro odeyememek. Bukadar kotu durumda olduklari bana inandirici gelmiyor. Alman kesin bir oyun oynuyodur ama insallah gercektir. Beter Olun

Air Berlin’in geçici iflas dilekçesi vermesi ve ardından yolcuların mağdur olmaması için Alman hükümetinin devreye girmesi havacılık sektörünü karıştırdı. Alman hükümetinin Air Berlin için Lufthansa ve Easyjet ile görüşmesine İrlanda şirketi Rynair’dan tepki geldi. Easyjet’in rakibi Rynair, anlaşmanın rekabet kurallarına aykırı olduğunu ve konuyu AB Komisyonu’na taşıyacağını açıkladı.

Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Air Berlin’in iflası, havayolu şirketlerini birbirine düşürdü. Air Berlin, şirketin en büyük hissedarı Abu Dhabi havayolu şirketi Ethiad Airlines bu hafta ödemesi gereken 50 milyon Euro’yu havale etmeyince, iflas başvurusu yaptı. Air Berlin Başkanı Thomas Winkelmann, Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt’i arayıp iflas vermek zorunda olduklarını açıkladı. Başbakan Angela Merkel, koalisyon ortağı Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’le görüşerek, seçim kampanyasının ortasında ve tatil döneminde Air Berlin yolcularını ortada bırakmamak için krize çözüm yollarını görüştü. Lufthansa Havayolları Başkanı Carsten Spohr, Air Berlin şirketinin bir bölümünü almaya hazır olduklarını belirtti. Kartel Dairesiyle sorun yaşanmaması için pazarlığa Easyjet havayolu da dahil edildi.

150 MİLYON EURO

Alman hükümeti yolcuların ortada kalmaması için Air Berlin şirketine hava trafiğini gelecek üç aylığına garanti altına alacak 150 milyon Euro kredi güvencesi verdi. Hükümet seçim kampanyasının ortasında yüzbinlerce tatilcinin ortada kalması riskine girmek istemedi. Easyjet’in rakibi İrlanda şirketi Rynair, Alman hükümetinin 150 milyon Euro kredi vermesinin serbest rekabet kurallarına uymadığını eleştirdi. Air Berlin Havayolu şirketinin paylaşımında kendisi dışarıda kalan Rynair, Federal Kartel Dairesi ve AB Komisyonu nezdinde itiraz edeceklerini açıkladı. Rynair şirketi sözcüsü Robin Kiely, iflası sahte iflas olarak niteledi, bunun arkasında Lufthansa’nın borçsuz bir Air Berlin şirketini devralması planının yattığını söyledi. Şimdi Brüksel’deki Rekabet Dairesi Air Berlin’in geleceğine karar verecek.

ORTADA KALMAYACAK

Air Berlin’in iflas vermesi yolcular için ne anlama geliyor? Air Berlin konuyla ilgili yaptığı açıklamada geçici iflas dilekçesi verdiklerini, bu nedenle davaya rağmen seferlerin planlı olarak devam edeceğini açıkladı. Açıklamada satın alınmış biletler geçerli denildi ve yolcuların halen bilet almaya devam edeceği vurgulandı. Air Berlin yönetimindeki Eurowings seferlerinin de devam edeceği belirtildi.

SONUÇLANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Lufthansa’dan dün yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Air Berlin, yeniden yapılandırılmasına devam edebilmek için geçici iflas başvurusunda bulundu. Lufthansa, havayolunun yeniden yapılanma çabalarını Alman hükümeti ile birlikte desteklemektedir. Aynı zamanda, Air Berlin’in Eurowings ve Austrian Airlines’tan aldığı tüm uçakların eskisi gibi çalışmaya devam etmesi sağlanacaktır. Lufthansa, Air Berlin Group’un bazı bölümlerinin devralınması için görüşmeler yapmakta ve ek personel alabilme olasılığını araştırmaktadır. Lufthansa, bu görüşmeleri başarıyla sonuçlandırmayı amaçlamaktadır.” (Hürriyet)

Havada Air Berlin krizi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Aa ~ 5 yıl önce
Pgs alsin AirBerlin'in A330 larini

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 5 yıl önce
Ali başkan ne olacak satılırsa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B ~ 5 yıl önce
Gule gule berlinnnn

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Andro ~ 5 yıl önce
Air-Berlin ve 50milyon euro odeyememek. Bukadar kotu durumda olduklari bana inandirici gelmiyor. Alman kesin bir oyun oynuyodur ama insallah gercektir. Beter Olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Berlinli ~ 5 yıl önce
Gerçekten zor durumdalar ve bu duruma düşmelerinin sebebi yanlış yatırım, kontrolsüz büyüme ve etihad'ın şirkete gelir getirmeyen uçuş programları oldu...
Berlinliye ~ 5 yıl önce
Engin bilgin icin sagol. Sen olmazsan bu bilgisizlil ne yapacagimizi gercekten bilemezdik

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000