10 Temmuz 2017, Pazartesi 17:06:09

Havacılıkta devrime bir adım daha yaklaşıldı

2 saatte Londra'dan New York'a uçuşa bir adım daha yaklaşıldı. Zira 3 bin derece ısıya dayanabilen süper sert seramik malzemenin yaratılması hipersonik uçaklar için oldukça bir iyi haber.
  • ODTÜ mü geliştirmiş? Ha pardon onlar kızlı erkekli ortak tuvalet kullanmayı bulmuşlardır değil mi? :-)
  • Yerlimi?
  • bu bizim milli uçak mı? vay be adamlar yapmışabi healal olsun:)
  • Teoride mümkün belki ama sürtünmeye bir çözüm bulamazlarsa o iş yaş, türbin motorları o hıza dayanmaz, motorlara giren havayı emecek ve itecek kapasite olması lazım, ancak roket motoru olursa belki, hadi hayırlısı bakalım.
  • Bor dediler hadi la nerde komplo teoristleri
  • 65 yasindayim ve bu hikayeleri okuyarak buyudum. Concord geldi gecti. Ekonomik olmadigindan batti. Simdi anladigim kadari ile laboratuar ortaminda bir kompozit (Laminate) madde gelistirmisler ve bu madde 3000 derece santigrata dayanmis. Sonra fantaziler almis yurumus. Ortada bir ucak filan yok daha.
  • Arada sadece bor kelimesine gozum takildi. Buyuksun reis
  • Pgs bu ucaktan alirsa ekiplerine 4 bacak Newyork gitgel uzeri tokyo gitgel yaptirir, hapi yuttuk desene:))
  • Olm IST-JFK 9 saatten az zaten. LHR-JFK nasıl 9 saat oluyo. Uzay zaman bükülmesi mi yaşıyosunuz karadeliğin çeperinden mi geçiyosunuz?
  • Londra newyork arasi 9 saatte. 2 saate inecek demisiniz o mesafe zaten 3 saat degil mi uçakla ne 9 saati ?

Bilim insanları savunma ve hipersonik hava ve uzay yolculuklarında çığır açabilecek yeni bir tür seramik kaplama geliştirdi. Bulgu, bir sonraki nesil uçakların saate 6 bin 200 km hızına ulaşmasını sağlayabilir. Bu malzeme, Londra New York arası yolculukların yaklaşık 9 saaten iki saate indirilmesini sağlayacak.

Manchester Üniversitesi'ndeki uzmanlar, Çin'deki Orta Güney Üniversitesi ile birlikte laboratuvar ortamında gerçekleştirilen geniş çaplı çalışmalardan sonra bu materyali ürettiler.

Materyal, diğer maddelere göre yüksek ısı dayanıklılığına sahip ve karbondan oluşan karpit ile kaplı. Materyalin kendisi ise zirkonyum, titanyum, bor ve karbondan oluşmakta. Malzeme, yüksek hız sonucunda ortaya çıkan 3 bin santigrat sıcaklığına dayanıklı. Hipersonik yolculuk, ses hızından 5 kat daha hızlı olan 5 mach hızında seyahat etmek anlamına geliyor. Bazı hipersonik projeler, Dünya'ya geri dönmeden ve hedeflerine iniş yapmadan önce, atmosferin en üstüne ulaşan bir uçuş rotasını öngörmekte.

Yaklaşık 18 bin metre yükseklikte bu hızlarda hareket eden uçaklar 2 bin ila 3 bin santigrat arasındaki ısılara maruz kalabilir. Bu nedenle yeni seramik kaplama, uçakları bu aşırı koşulların neden olacağı hasarlardan koruyacak şekilde tasarlandı. Manchester ekibinden Profesör Philip Withers konuyla ilgili yaptığı açıklamada söyle dedi: "Geleceğin hipersonik havacılık araçları, geçiş hızlarında bir adım atlama potansiyeli sunuyor. Hipersonik bir uçak, yalnızca iki saatte uzay yoluyla Londra'dan New York'a uçabilir ve bu da hem ticari hem de banliyö seyahatinde devrim yaratır. Şu anda karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri ön kenar, ihtirak sistemi ve burun ucu gibi kritik bölgeleri nasıl koruyacağımız. Atmosferdeki hava ve gaz tarafından üretilen ısı bir uçak ya da fırlatılan bir cismin yapısal bütünlüğü üzerinde ciddi etkilere neden olabilir. Yapısal problemler en çok oksidasyon ve erime adı verdiğimiz süreçlerden kaynaklanmaktadır.

Bu süreçler, aşırı derecedeki sıcak hava ve gazların uçakların ve fırlatılan nesnelerin yüzey katmanındaki metalik malzemelerini zedelemesi sonucunda oluşuyor. Bu süreçlerle mücadele etmek için hipersonik araçlarda ultra-yüksek sıcaklık seramikleri (UHTC) adı verilen malzemeler kullanılması gerekiyor.

Fakat günümüzde, geleneksel UHTC'ler bile şu anda aşırı yüksek hızlarda ve sıcaklıkta seyahat eden araçların gereksinimlerini karşılayamıyor. Bu sınırlamaları aşmak, yolcu uçakları için hipersonik seyahat imkânı sağlamakta büyük bir adım alacak.

Havacılıkta devrime bir adım daha yaklaşıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Mizah ~ 2 yıl önce
ODTÜ mü geliştirmiş? Ha pardon onlar kızlı erkekli ortak tuvalet kullanmayı bulmuşlardır değil mi? :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aa ~ 2 yıl önce
Yerlimi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ~ 2 yıl önce
evet 0.0000001% yerli hatta ilk üretim karaköy de yapılacakmış!
milli uçak ~ 2 yıl önce
bu bizim milli uçak mı? vay be adamlar yapmışabi healal olsun:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaw he he ~ 2 yıl önce
Ne yerlisi okumanız yoksa okula gidin
yerli ~ 2 yıl önce
ben gördüm yerli hatta dün üzerimizden uçtu, 2lt ayran iç bak jupiter bile bizim:)
flyby ~ 2 yıl önce
sakin ol şampiyon! espiri yapıyor sadece :)
Mühendis ~ 2 yıl önce
Teoride mümkün belki ama sürtünmeye bir çözüm bulamazlarsa o iş yaş, türbin motorları o hıza dayanmaz, motorlara giren havayı emecek ve itecek kapasite olması lazım, ancak roket motoru olursa belki, hadi hayırlısı bakalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 2 yıl önce
SR71'deki ramjet motorlar gayet güzel iş görür bence. Roket pratik değil, maliyeti de yüksek olur.
murat ~ 2 yıl önce
tübitaktaki hayvanat bahcesi müdürü bilir bu isleri merak etmeyin. takildigi bir konu olursa onuda dinayete sorar. rahat olun sorun yok
Scarface ~ 2 yıl önce
Hocam Sr71 3mach, burada hedef 5mach.
Bor ~ 2 yıl önce
Bor dediler hadi la nerde komplo teoristleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selim ~ 2 yıl önce
65 yasindayim ve bu hikayeleri okuyarak buyudum. Concord geldi gecti. Ekonomik olmadigindan batti. Simdi anladigim kadari ile laboratuar ortaminda bir kompozit (Laminate) madde gelistirmisler ve bu madde 3000 derece santigrata dayanmis. Sonra fantaziler almis yurumus. Ortada bir ucak filan yok daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
773 ~ 2 yıl önce
Arada sadece bor kelimesine gozum takildi. Buyuksun reis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapma yaaaa ~ 2 yıl önce
Pgs bu ucaktan alirsa ekiplerine 4 bacak Newyork gitgel uzeri tokyo gitgel yaptirir, hapi yuttuk desene:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nası yhaa ~ 2 yıl önce
Olm IST-JFK 9 saatten az zaten. LHR-JFK nasıl 9 saat oluyo. Uzay zaman bükülmesi mi yaşıyosunuz karadeliğin çeperinden mi geçiyosunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haklı ~ 2 yıl önce
haklısın kardeş 5.500 km 5-6 saat sürüyo
Tabiki ~ 2 yıl önce
Rota
Ramazan32 ~ 2 yıl önce
Londra newyork arasi 9 saatte. 2 saate inecek demisiniz o mesafe zaten 3 saat degil mi uçakla ne 9 saati ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 2 yıl önce
Londra- New york arası yaklaşık 5.500 km 5-6 saat sürüyo burda abartmışlar.
Muskafa ~ 2 yıl önce
Hayir 9 Saat.
! ~ 2 yıl önce
Demi ama bunlarda birşey bilmiyor canım....
Concorde ~ 2 yıl önce
Concorde ile 3.5 saat, Sr71 ile 2 saat

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000